Dnes se setkáváme s takovým vzácným pokrmem jako je masový vývar. Obyčejně se připravuje vývarem z kuřecích nohou, nebo při přípravě huspeniny. My bychom chtěli oprášit tradice a připravit takový vývar, jak ho dělávali naše babičky.
Co je to masový vývar – je to prospěšné jídlo? Při jeho zdánlivé jednoduchosti se v něm nacházejí důležité aminokyseliny, které jsou potřebné pro racionální výživu člověka.
Účinky masového vývaru:
Zadruhé díky vysokému podílu magnézia, kalcia a fosforu v vývaru se vaše kosti stanou pevnější. Proto je ho možné jíst v každém věku.
Za třetí, ve vývaru se nachází želatina, která blahodárně ovlivňuje sliznici střevního traktu a také žaludku.
Zaručeně nejlepší jídlo!
Za čtvrté, vývar se může vypořádat s toxiny a tím začne správně fungovat játra. Takže, pokud jste se náhodou přiotrávily, jezte bujón.
Za páté v vývaru se nachází také glycin, který zajišťuje vysoký podíl železa v krvi a tím se předchází anémii a zlepšuje se krevní obraz. Zaručeně vynikající hemoglobin.
Nikdy jsem nevěděla jak, správně připravit chutný čirý vývar. Pak jsem ale objevila tyto skvělé triky a můj vývar nyní chválí celá rodina:
Jak uvařit čirý vývar?
První věc při vaření vývaru je výběr masa, který chcete do polévky použít. Bohatý vývar však nebudete mít pouze z jednoho kusu masa. Kombinujte maso a kosti. Silný vývar z kostí bude mít po uvaření a uskladnění charakteristickou želatinovou konzistenci. Při přípravě vývaru se vyhněte zejména masu zmrazenému či kostem. Při odmrazování se totiž z masa ztrácí vzácná šťáva, která dodává polévce pravou masitou chuť.
Doba vaření vývaru není přesně určena. Každý z nás má rád jiný vývar, někdo silnější, někdo slabší. Pokud ale vaříte polévku na množství vody tři litry, hovězí maso vařte nejdéle osm až deset hodin. Telecí maso se doporučuje vařit nejvíce šest až osm hodin. Vepřové maso vařte nejvíce čtyři až šest hodin. Vývar z kuřecího masa, který zřejmě připravujeme nejčastěji, vařte nejvýše tři hodiny.
Nezapomeňte článek sdílet is vašimi přáteli na facebooku!