Zajímavosti

Toto je důvod proč Židé a Muslimové nejedí vepřové maso. Je zajímavé, že o tom téměř nikdo neví!Mnozí z nás vědí, že Muslimové a Židé nejedí vepřové maso. Napadla vás však někdy otázka: ,, Proč je to tak? ”

Jde přece o nenáročné zvíře, které dává hodně masa. Od mnohých můžete slyšet standardní odpověď: “náboženství zakazuje” nebo “prase je špinavé zvíře.” Ale pokud si vzpomenete na čas zrodu náboženství, ani tehdy nebyli lidé mnohem čistší než ty prasata.

Existuje však i historický aspekt, proč tyto náboženství mají zakázáno konzumování vepřového masa a my vám řekneme i jaké dopady má konzumace vepřového masa na naše zdraví.

Zákaz o konzumaci vepřového masa lze nalézt v koránu. Na místech, kde se zrodil Islám a Judaismus, je výjimečně horké podnebí. Je známo, že vepřové maso má poměrně krátkou životnost pokud vezmeme v úvahu skutečnost, že prasata jsou všežravci a dokáží sníst dokonce i své vlastní výkaly.

Jejich maso obsahuje svalovce a parazity, které způsobují různá onemocnění. Navíc množství bakterií nezmizí ani během tepelné úpravy.

Proto konzumace vepřového masa způsobila těžké otravy, nemoci i úmrtí. Samozřejmě, lidé věřili, že tyto příčiny měly mnohem hlubší význam než jen ohrožení zdraví. Pokud tělo nevědělo přijmout takové maso, muselo v něm být něco ďábelské. V důsledku toho bylo vepřové maso zakázáno.

V našich končinách se totiž až 97% prasat chová v uzavřených a prostorově omezených podmínkách na veľkofarmách.

Tato zvířata nikdy nemají šanci se proběhnout po zelené trávě, nadýchat čerstvého vzduchu nebo hrát jen tak na slunci. Jsou natištěné v malých ohradách, krmena umělými krmných směsí s přidanými léky, které je mají udržovat při životě a relativním zdraví.

K tomu jsou nuceny žít na vlastních výkalech, moči a zvratky. V důsledku toho až 1 /4 prasat trpí svrabem – velmi nepříjemným, až mučivým onemocněním kůže, který neprochází. Bohužel, většina prasat žijí v podmínkách, kde jsou nuceny dýchat otravné plyny jako amoniak, který se vytváří z moči a výkalů. Tyto výpary poškozují jejich plíce až do takového stádia, že přes 80% prasat v době porážky trpí chronickým zánětem plic .

Prakticky, každý zákaz v náboženství se dá vědecky odůvodnit. Židé mají například zakázáno konzumovat humry, kraby a raci. Maso těchto živočichů obsahuje ptomaín – mrtvolný jed. Jiné zákony zakazují jíst maso predátorů, protože jsou masožravci, což znamená, že v jejich tělech je mnoho toxinů.

Jak může konzumace vepřového masa ohrozit naše zdraví?
Prasata jsou považovány za všežravé zvířata, což znamená, že snědí víceméně všechno, dokonce i zkaženou potravu, moč, výkaly či nebezpečné organismy jako například plísně .

Trávicí systém prasat nestihne eliminovat naakumulované toxiny, protože jejich trávení probíhá obvykle jen 4 hodiny.

Je to však dost času na to, aby se tyto toxiny vstřebaly do krve a uložili někde v jejich těle. Obvykle se ukládají do jejich tuku a vnitřních orgánů.

Spotřebitelský magazín Consumer Reports provedl zajímavý test na přibližně 200 vzorcích vepřového masa.

Výsledek byl takový, že až 69% vzorků prokázalo kontaminaci bakterií Yersinia enteroclitica . Jde o velmi nebezpečný mikroorganismu, který způsobuje horečky, průjem, zvracení a křeče.

A co je ještě horší, pomleté ​​vepřové maso má vyšší šanci dodatečné kontaminace jako krájené maso.

Mnohé z bakterií nalezené ve vepřovém mase jsou rezistentní na antibiotika . Jejich přenos na člověka tak může způsobovat obtížně léčitelné infekce.

Paraziti ve vepřovém mase

Vepřové maso se nevyznačuje pouze přítomností nebezpečných bakterií. Běžně se v něm nacházejí i různé druhy parazitů a zdroje infekcí, které se také mohou přenést na člověka.

Jde hlavně o následující druhy:

Teano solium – střevní parazit, který napadá různé tkáně a vyvolává ztrátu chuti k jídlu
Menangle infekce – způsobuje horečky, husí kůži, migrény a pocení
Svalovec – parazitický červ vyvolávající otoky, myalgie, horečky a nevolnosti
Hepatitida E – virové infekce způsobující únavu, nevolnost a žloutenku. Závažnější případy mohou vést k fibróze a cirhóze jater.
Studie ukazují, že důkladné vaření dokáže snížit riziko přenosu parazitů a infekcí. Neexistuje však stanovena teplota, při které se zaručeně zničí všechny cizorodé organismy nebo jejich spory.

Jaká pravidla dodržovat při pojídání vepřového?
Pokud i navzdory všemu dosud uvedenému stále chcete konzumovat vepřové maso, snažte se dodržovat následující pravidla:

1. Kontrola teploty vaření

Během vaření či pečení masa používejte potravinářský teploměr se sondou, abyste se přesvědčili, že je maso dosáhne optimální teplotu v celém svém objemu. Je nezbytné, aby se v něm zničily všechny cizí organismy. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 62C a při mletém mase pod 71c. Ideální je řádně dlouhodobé vaření v 100˚C vodě jako opékání, kde je těžší změřit teplotu hlavně při hrubších kouscích masa.

2. Oddělení od jiných potravin

Vepřové maso držte důkladně odděleny od ostatních potravin. Jedná se hlavně o ty, které se konzumují syrové, jako například zelenina.

3. Důkladné mytí rukou

Nezapomeňte si vždy důkladně umýt ruce po manipulaci s masem. Snažte se v maso zpracovat najednou, abyste minimalizovali riziko, že dojde ke kontaminaci jiných potravin nebo kuchyňského nářadí jako jsou nože, krájecí desky a podobně.

4. Zdravé vepřové

Při nákupu masa upřednostníte takové, kde byly prasata chována bez antibiotik, hormonů či jiných léčiv. Nejlepším výběrem je koupě bio vepřového masa, u kterého je přísný zákaz používání nebezpečných substancí.

5. Nedejte se oklamat zavádějícími označeními na obalu

Někdy se zvyknou na obalech uvádět zavádějící označení jako “přírodní”, “z horských oblastí” nebo “100% slovenské”, které nemají nic společného s užíváním antibiotik. Důležité jsou přímé vyjádření jako “bez antibiotik”, “bez hormonů” nebo “bio”.

Je Bio vepřové řešením?

Bio vepřové maso je určitě zlepšením oproti tomu běžnému masu z tradičních velkochovech. Přesto však i nadále existují důvody pro obavu.

Prasata chovaná běžně ve výběhu nebo na poli jsou extrémně náchylné k infekci parazitem svalovec spiralis, jinak nazývaná také jako prasečí červ. Ten patří mezi nejobávanější druhy parazitů.

Důkladné vaření ho dokáže zneškodnit, ale musíte důsledně dodržovat pravidla pro správnou přípravu masa, hlavně, aby bylo důkladně uvařené v celém svém objemu.

Řešením může být i příležitostná konzumace vepřového . Stále však existuje riziko, že s každou jeho konzumací roste i riziko přenosu některého z mnoha onemocnění popsaném v tomto článku.

Další důvody pro obavy

Jak by dosud popsané problémy týkající se vepřového masa nestačily, je toho ještě víc.

V našich končinách se totiž až 97% prasat chová v uzavřených a prostorově omezených podmínkách na veľkofarmách.

Tato zvířata nikdy nemají šanci se proběhnout po zelené trávě, nadýchat čerstvého vzduchu nebo hrát jen tak na slunci. Jsou natištěné v malých ohradách, krmena umělými krmných směsí s přidanými léky, které je mají udržovat při životě a relativním zdraví.

K tomu jsou nuceny žít na vlastních výkalech, moči a zvratky. V důsledku toho až 1 /4 prasat trpí svrabem – velmi nepříjemným, až mučivým onemocněním kůže, který neprochází. Bohužel, většina prasat žijí v podmínkách, kde jsou nuceny dýchat otravné plyny jako amoniak, který se vytváří z moči a výkalů. Tyto výpary poškozují jejich plíce až do takového stádia, že přes 80% prasat v době porážky trpí chronickým zánětem plic .

Prakticky, každý zákaz v náboženství se dá vědecky odůvodnit. Židé mají například zakázáno konzumovat humry, kraby a raci. Maso těchto živočichů obsahuje ptomaín – mrtvolný jed. Jiné zákony zakazují jíst maso predátorů, protože jsou masožravci, což znamená, že v jejich tělech je mnoho toxinů.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Video

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota domnívala, že je další ženou, která touží po kariéře, ale neumí zpívat. Netušili, jak moc se mýlili!

Julia Chupira zpívala slavnou píseň Whitney Houstonové I Will Always Love You. Její hlas nejprve překvapil a pak všechny nadchl! Něco nám říká, že si Julie všimli lidé v hudebním průmyslu a dělá z ní hvězdu. Má neuvěřitelný talent!

Líbí se vám její hlas? Sdílejte!

Pokračovat ve čtení

Video

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost – byly zničené, bez života a barva už nezakrývala šedou barvu jako předtím. O několik let později se rozhodla vyhledat pomoc odborníka Christophera Hawkinse. Změnil ji k nepoznání!

Kerry chtěla podstoupit radikální změnu …

Všechno bylo okamžitě jasné kadeřníkovi! Nejen, že si podstatně ostříhal vlasy, ale také odhalil něco, co se Kerry celé ty roky snažil skrýt …

Šedým vlasům se už nedalo vyhnout. Velmi se jí to hodí! Podívejte se na celou transformaci:

Sníte někdo z vašich přátel o radikální změně účesu? Sdílet tento článek!

Pokračovat ve čtení

Humor

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl přesvědčit svého pána, aby usnul.

Při pohledu na reakci psa, který chce bojovat alespoň hodinu spánku, nebudete schopni zadržet smích!

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Video11 měsíci před

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota...

Děti11 měsíci před

Matka natočila, jak si její dcera povídá s kočkou. To co se stalo v 10. vteřině? K nezaplacení!

Toto dítě má zajímavé rozhovory se svou kočkou každý den. Matka proto neváhala a rozhodla se je sdílet s celým...

Video11 měsíci před

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost –...

Děti11 měsíci před

Když rodina adoptovala z útulku týraného psa, nečekali ani v nejmenším, jak to skončí!

Elizabeth Spence a její manžel vždy chtěli velkou rodinu. Mají tři děti a … adoptovali 6 zvířat z útulku. Psi...

Humor11 měsíci před

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl...

Video11 měsíci před

Celý svět na chvilku ztratil řeč, když uviděli tohle nádherné vystoupení. Podívejte se proč

Labutí jezero Čajkovskij je klasikou baletu. Ale když uvidíte podívanou provedenou Velkým čínským státním cirkusem, vyrazí vám to dech. Jejich...

Děti11 měsíci před

4 letý chlapec zemřel kvůli koření, které máme každý z nás doma volně dostupné. Teď jeho máma varuje všechny rodiče

Každý rodič ví, že i když dítě hlídá 24 hodin, dostane skvělý nápad, který i tak zrealizuje. Tyto myšlenky často...

Video11 měsíci před

Když vešel na scénu slepý a autistický chlapec, nikdo nechápal co předvedl. Diváci si mysleli, že se stal zázrak!

Christopher Duffley z Manchesteru je perfektní, laskavé a šťastné dítě, i když to v životě není tak snadné jako jeho...

Děti11 měsíci před

Žena si adoptovala dítě, které nikdo nechtěl. Teprve po 28 letech zjistila co před ní tajil.

Ingeborg Mclntosh je profesionální matkou. V jejím domě se přes léto vystřídalo více než 125 dětí. Žádné z nich si...

Vztahy11 měsíci před

Sen každého muže! Největší dračice v posteli jsou tyto dva typy žen: Patříte mezi ně?

Zajímavé objevy o ženském sebevědomí při sexu publikovali vědci z Belgie. Zjistili, že na sebevědomí ženy v posteli nemá vliv...

Oblíbené