Mnozí z nás vědí, že Muslimové a Židé nejedí vepřové maso. Napadla vás však někdy otázka: ,, Proč je to tak? ”
Proč nejedí vepřové maso?
Jde přece o nenáročné zvíře, které dává hodně masa. Od mnohých můžete slyšet standardní odpověď: “náboženství zakazuje” nebo “prase je špinavé zvíře.”
Ale pokud si vzpomenete na čas zrodu náboženství, ani tehdy nebyli lidé mnohem čistší než ty prasata.
Existuje však i historický aspekt, proč tyto náboženství mají zakázáno konzumování vepřového masa a my vám řekneme i jaké dopady má konzumace vepřového masa na naše zdraví.
Korán
Zákaz o konzumaci vepřového masa lze nalézt v koránu. Na místech, kde se zrodil Islám a Judaismus, je výjimečně horké podnebí.
Je známo, že vepřové maso má poměrně krátkou životnost pokud vezmeme v úvahu skutečnost, že prasata jsou všežravci a dokáží sníst dokonce i své vlastní výkaly. Jejich maso obsahuje svalovce a parazity, které způsobují různá onemocnění. Navíc množství bakterií nezmizí ani během tepelné úpravy.
Proto konzumace vepřového masa způsobila těžké otravy, nemoci i úmrtí. Samozřejmě, lidé věřili, že tyto příčiny měly mnohem hlubší význam než jen ohrožení zdraví. Pokud tělo nevědělo přijmout takové maso, muselo v něm být něco ďábelské. V důsledku toho bylo vepřové maso zakázáno.
Hygienické podmínky
V našich končinách se totiž až 97% prasat chová v uzavřených a prostorově omezených podmínkách na veľkofarmách. Tato zvířata nikdy nemají šanci se proběhnout po zelené trávě, nadýchat čerstvého vzduchu nebo hrát jen tak na slunci.
Jsou natištěné v malých ohradách, krmena umělými krmných směsí s přidanými léky, které je mají udržovat při životě a relativním zdraví. K tomu jsou nuceny žít na vlastních výkalech, moči a zvratky. V důsledku toho až 1 /4 prasat trpí svrabem – velmi nepříjemným, až mučivým onemocněním kůže, který neprochází.
Bohužel, většina prasat žijí v podmínkách, kde jsou nuceny dýchat otravné plyny jako amoniak, který se vytváří z moči a výkalů. Tyto výpary poškozují jejich plíce až do takového stádia, že přes 80% prasat v době porážky trpí chronickým zánětem plic .
Vědecké odůvodnění
Prakticky, každý zákaz v náboženství se dá vědecky odůvodnit. Židé mají například zakázáno konzumovat humry, kraby a raci. Maso těchto živočichů obsahuje ptomaín – mrtvolný jed. Jiné zákony zakazují jíst maso predátorů, protože jsou masožravci, což znamená, že v jejich tělech je mnoho toxinů.
Jak může konzumace vepřového masa ohrozit naše zdraví?
Prasata jsou považovány za všežravé zvířata, což znamená, že snědí víceméně všechno, dokonce i zkaženou potravu, moč, výkaly či nebezpečné organismy jako například plísně .
Trávicí systém prasat nestihne eliminovat naakumulované toxiny, protože jejich trávení probíhá obvykle jen 4 hodiny. Je to však dost času na to, aby se tyto toxiny vstřebaly do krve a uložili někde v jejich těle. Obvykle se ukládají do jejich tuku a vnitřních orgánů.
Výzkum
Spotřebitelský magazín Consumer Reports provedl zajímavý test na přibližně 200 vzorcích vepřového masa. Výsledek byl takový, že až 69% vzorků prokázalo kontaminaci bakterií Yersinia enteroclitica . Jde o velmi nebezpečný mikroorganismu, který způsobuje horečky, průjem, zvracení a křeče.
A co je ještě horší, pomleté vepřové maso má vyšší šanci dodatečné kontaminace jako krájené maso.
Mnohé z bakterií nalezené ve vepřovém mase jsou rezistentní na antibiotika . Jejich přenos na člověka tak může způsobovat obtížně léčitelné infekce.
Paraziti ve vepřovém mase
Vepřové maso se nevyznačuje pouze přítomností nebezpečných bakterií. Běžně se v něm nacházejí i různé druhy parazitů a zdroje infekcí, které se také mohou přenést na člověka.
Jde hlavně o následující druhy:
Teano solium – střevní parazit, který napadá různé tkáně a vyvolává ztrátu chuti k jídlu
Menangle infekce – způsobuje horečky, husí kůži, migrény a pocení
Svalovec – parazitický červ vyvolávající otoky, myalgie, horečky a nevolnosti
Hepatitida E – virové infekce způsobující únavu, nevolnost a žloutenku. Závažnější případy mohou vést k fibróze a cirhóze jater.
Studie ukazují, že důkladné vaření dokáže snížit riziko přenosu parazitů a infekcí. Neexistuje však stanovena teplota, při které se zaručeně zničí všechny cizorodé organismy nebo jejich spory.
Jaká pravidla dodržovat při pojídání vepřového?
Pokud i navzdory všemu dosud uvedenému stále chcete konzumovat vepřové maso, snažte se dodržovat následující pravidla:
Postup
1. Kontrola teploty vaření
Během vaření či pečení masa používejte potravinářský teploměr se sondou, abyste se přesvědčili, že je maso dosáhne optimální teplotu v celém svém objemu.
Je nezbytné, aby se v něm zničily všechny cizí organismy. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 62C a při mletém mase pod 71c. Ideální je řádně dlouhodobé vaření v 100˚C vodě jako opékání, kde je těžší změřit teplotu hlavně při hrubších kouscích masa.
2. Oddělení od jiných potravin
Vepřové maso držte důkladně odděleny od ostatních potravin. Jedná se hlavně o ty, které se konzumují syrové, jako například zelenina.
3. Důkladné mytí rukou
Nezapomeňte si vždy důkladně umýt ruce po manipulaci s masem. Snažte se v maso zpracovat najednou, abyste minimalizovali riziko, že dojde ke kontaminaci jiných potravin nebo kuchyňského nářadí jako jsou nože, krájecí desky a podobně.
4. Zdravé vepřové
Při nákupu masa upřednostníte takové, kde byly prasata chována bez antibiotik, hormonů či jiných léčiv. Nejlepším výběrem je koupě bio vepřového masa, u kterého je přísný zákaz používání nebezpečných substancí.
5. Nedejte se oklamat zavádějícími označeními na obalu
Někdy se zvyknou na obalech uvádět zavádějící označení jako “přírodní”, “z horských oblastí” nebo “100% slovenské”, které nemají nic společného s užíváním antibiotik. Důležité jsou přímé vyjádření jako “bez antibiotik”, “bez hormonů” nebo “bio”.
Je Bio vepřové řešením?
Bio vepřové maso je určitě zlepšením oproti tomu běžnému masu z tradičních velkochovech. Přesto však i nadále existují důvody pro obavu.
Prasata chovaná běžně ve výběhu nebo na poli jsou extrémně náchylné k infekci parazitem svalovec spiralis, jinak nazývaná také jako prasečí červ. Ten patří mezi nejobávanější druhy parazitů.
Důkladné vaření ho dokáže zneškodnit, ale musíte důsledně dodržovat pravidla pro správnou přípravu masa, hlavně, aby bylo důkladně uvařené v celém svém objemu.
Řešením může být i příležitostná konzumace vepřového . Stále však existuje riziko, že s každou jeho konzumací roste i riziko přenosu některého z mnoha onemocnění popsaném v tomto článku.
Další důvody pro obavy
Jak by dosud popsané problémy týkající se vepřového masa nestačily, je toho ještě víc.
V našich končinách se totiž až 97% prasat chová v uzavřených a prostorově omezených podmínkách na veľkofarmách.
Tato zvířata nikdy nemají šanci se proběhnout po zelené trávě, nadýchat čerstvého vzduchu nebo hrát jen tak na slunci. Jsou natištěné v malých ohradách, krmena umělými krmných směsí s přidanými léky, které je mají udržovat při životě a relativním zdraví.
K tomu jsou nuceny žít na vlastních výkalech, moči a zvratky. V důsledku toho až 1 /4 prasat trpí svrabem – velmi nepříjemným, až mučivým onemocněním kůže, který neprochází. Bohužel, většina prasat žijí v podmínkách, kde jsou nuceny dýchat otravné plyny jako amoniak, který se vytváří z moči a výkalů. Tyto výpary poškozují jejich plíce až do takového stádia, že přes 80% prasat v době porážky trpí chronickým zánětem plic .
Prakticky, každý zákaz v náboženství se dá vědecky odůvodnit. Židé mají například zakázáno konzumovat humry, kraby a raci. Maso těchto živočichů obsahuje ptomaín – mrtvolný jed. Jiné zákony zakazují jíst maso predátorů, protože jsou masožravci, což znamená, že v jejich tělech je mnoho toxinů.