Přestože mnozí rodiče jsou v moderní době dost zaneprázdněni, vždy si rádi najdou čas na hraní se se svými dětmi. A velmi často se tato zábava týká lechtání. Mnohým dospělým se zdá, že pokud se dítě neustále směje, líbí se mu.
No lechtání může být i bolestivé a nepříjemné!
Obvykle jsou lechtivý na citlivých částech těla (např. Podpaží, pás, chodidla). Reakce smíchu však neznamená, že lidé, kteří jsou lechtání, jsou spokojeni. Jeden průzkum ukázal, že pouze 32% respondentů uvedlo, že se jim líbí, když byli lechtání, 32% to bylo jedno, a 36% uvedlo, že se jim nelíbilo.
Ale mnozí dospělí stále lechtají děti, když si s nimi hrají. Může se zdát, že jde o neškodnou hru, ale podle vědců může lechtání dětem ublížit.
Proč byste neměli lechtat děti:
I když se smějí, neznamená to, že mají rádi lechtání
Téměř každý se bude smát, když ho budou lechtat, problémem je, že děti to budou dělat, i když nenávidí lechtání. Děti, zejména hyperaktivní, se nedokáží přestat smát, když je někdo lechtá. Tento reflexní smích dává rodičům iluzi, že je dítě spokojené.
Ve studii provedené na Kalifornské univerzitě v roce 1997 vědci zjistili, že lechtání nevytváří stejný pocit štěstí, jako když se někdo směje zábavnímu vtipu. Lechtání vytváří jen iluzi šťastného smíchu.
Děti vám nevědí říct, abyste přestali
Existuje obrovský rozdíl mezi láskou a držením dítěte, abyste ho lechtali a sledovali, jak se směje. Smích dítěte v této situaci je zcela nekontrolovatelný a je čistě reflexní. Brání dítěti říci vám, abyste s tím přestali.
Lechtání bylo kdysi používáno jako mučící praktika
Ve středověku se používala tato metoda: bosé nohy oběti byly k něčemu upevněny a každý, kdo prošel kolem, je mohl lechtat. Ještě sofistikovanější mučení bylo, když nohy člověka byly posypané solí, kterou pak olizovaly ovce.
Vernon R. Wihe z univerzity v Kentucky skúmal 150 dospelých, ktorí boli šteklení väčšinu ich detstva svojimi bratmi a sestrami. Väčšina účastníkov sa domnieva, že šteklenie je typ fyzického zneužívania. Štúdia dospela k záveru, že šteklenie môže spôsobiť extrémne fyziologické reakcie u obetí, ako napríklad vracanie a stratu vedomia v dôsledku neschopnosti dýchať.
Šteklenie môže spôsobiť psychickú traumu a následky na celý život
Podľa lekárov, nechcené šteklenie môže spôsobiť „obrovskú psychologickú bolesť.“ Niekedy môže ísť o celoživotnú traumu. Patty Wipflerová, expertka na rodičovstvo, zakladateľka rodinnej organizácie Hand in Hand, povedala: „Po mnohých rokoch počúvania ľudí hovoriacich o psychických problémoch detstva môžem povedať, že šteklenie môže spôsobiť bolesť.“
Prah kŕčovitosti sa zvyšuje v dôsledku nadmerného a dlhodobého dráždenia kožných receptorov. To môže viesť k záchvatovému syndrómu a v dôsledku toho k zastaveniu dýchania.
lechtání se již od nepaměti využívalo na mučení lidí. V dynastii Han v Číně, bylo lechtání metodou na mučení šlechticů, neboť nezanechávalo za sebou žádné stopy a oběti se z toho dokázali rychle a snadno zotavit. A v Japonsku existovalo zvláštní slovo pro mučení lechtání – kusuguri-země, což znamená “nemilosrdně”.
U dieťaťa sa vytvára reflex napätia, preto odborníci odporúčajú, aby ste sa s deťmi nikdy nehrali tak, že ich budete sústavne štekliť. Zvlášť, ak je dieťa ospalé alebo hladné. Nájdite si ďalšie zaujímavejšie spôsoby, ako sa zabaviť.
Okrem toho si môže dieťa myslieť, že dospelí majú právo robiť si s jeho telom čokoľvek, a to aj v prípade, že bude chcieť, aby prestali. Ale len deti môžu mať kontrolu nad svojim vlastným telom. Dieťa sa musí naučiť, že ak sa ho niekto chce dotknúť, objať alebo mu potriasť rukou, musí najprv požiadať o povolenie.
Tým sa zabráni možnosti krutého alebo nežiaduceho kontaktu s inými (dospelými) ľuďmi.
Šteklíte svoje deti?