Vorvaň obrovský je největším obyvatelem moří a oceánů. Dospělí jedinci váží až 50 tun a dosahují délky 20 metrů, zatímco samice s tělesnou hmotností 20 tun dorůstají délky až 15 metrů. Rostou po celý život. Velryby obrovské mají největší mozek a srdce v celé zvířecí říši. Mozek váží až 8 kg, srdce až metr na šířku a výšku.
Velryby obrovské jsou inteligentní, majestátní a téměř nepolapitelná stvoření. Při sebemenším pokusu „sedět na ocase“ nebo je vyděsit – okamžitě odplují do hloubky. Počet těchto úžasných velryb znatelně klesá, jedním z důvodů je masivní rybolov, chobotnic, kterými se zvířata živí. Došlo to k bodu, že aktivisté za práva zvířat klasifikují velryby obrovské jako zranitelné a ohrožené druhy.
Takový obr nemá žádné nepřátele, pouze kosatky jsou potenciálním nebezpečím pro velryby. Bylo to tak, ale …
V přirozeném prostředí velryb obrovské došlo k neuvěřitelným změnám. Poté, co každý den začalo do oceánů padat 35 tun odpadu, začaly jeden po druhém umírat nezranitelné obří velryby.
Dospělá vorvaň musí jíst přibližně jednu tunu krmiva denně. Jeden z případů, kdy vorvaň ulovil „na oběd“ obří chobotnici, je překvapivý, ale jednoduše se nevejde do břicha a zapletl ji chapadly vyčnívajícími z úst. Ale břicho spermie drží 500 litrů tekutiny! Hmotnost polknuté chobotnice byla 200 kilogramů.
Plastový odpad však začal pronikat do žaludku velryb spermií spolu s jejich obvyklým jídlem, které je pro tyto záhadné obyvatele oceánské propasti ničivé. Zemřou bolestivou smrtí.

Pouze jedna zesnulá velryba měla 13 metrovou rybářskou síť, 70cm kryt motoru a v břiše plastové tašky. Odborníci dospěli k závěru, že velryba uhynula kvůli tomu, že její žaludek nedokázal strávit celý spolknutý „úlovek“. Navrhli, že kvůli takovému „zablokování“ zažívacího systému zvířete se v břišní dutině vyvinula infekce – peritonitida, která byla příčinou smrti.
Druhý chudák, kterého našli v Indonésii na pobřeží ostrova Kapota, měl v žaludku asi 6 kilogramů odpadu! Vědci tam našli: dvě pantofle, čtyři plastové lahve, 115 plastových kelímků, 25 plastových sáčků a více než 100 plastových předmětů.

Je známo, že v Indonésii s celkovou populací asi 260 milionů lidí se ročně vyrobí 3,2 milionu tun plastu a téměř polovina této hmoty končí v oceánech.
Podle údajů z roku 2015 je 60% plastového odpadu vyhozeno do oceánu pěti asijskými zeměmi: Indonésií, Filipínami, Thajskem, Vietnamem a Čínou.
Dolní čelist obrovských velryb je pohyblivá a může se otevřít téměř devadesát stupňů, což umožňuje zvířatům chytit velkou kořist. Proto téměř vše, co člověk nedbale, úplně šíleně „pošle“ do světového oceánu, se promění ve smrtelnou hrozbu pro spermie. Zbytky kbelíků v žaludku mořského obra jsou jen nepatrným zlomkem toho, co se tam spolu s měkkýši a rybami může dostat.
Od roku 1985 jsou velryby obrovské, stejně jako ostatní velryby, plně chráněny. Ale jestli to ochrání obry před vyhynutím – dnes nikdo nemůže říci!
Historie „vorvaňů“ se odhaduje na 25 milionů let zkušeností. Bylo zjištěno, že vykazují zcela lidské vlastnosti: jsou zvědaví a rádi hrají. Navzdory tomu všemu zvířata stále zůstávají jedním z hlavních tajemství oceánu: dokážou si myslet, co se děje v jejich obrovském mozku? Máme štěstí – žijeme vedle takových úžasných tvorů. Uvidí naši potomci krásu takových podivných tvorů?