Minulý týden byly ve vědeckém časopise Demography zveřejněny hrozivé výsledky sociálního průzkumu.
Ukázalo se, že narození prvního dítěte zničí život rodičů
Tým vědců pod vedením kanadské demografky Rachel Margolisové se rozhodl zjistit, jak se mění úroveň rodičovského štěstí a pohodlí po narození dítěte. Studie proběhla v Německu. V posledních letech předstihla Japonsko jako země s nejnižší porodností na světě.
Cílem výzkumníků bylo zjistit, jak velký je rozdíl mezi tím, kolik dětí lidé chtějí mít, a tím, kolik jich skutečně mají. Němci říkají, že chtějí v průměru dvě, ale častěji mají jen jedno dítě.
Tato statistika ukazuje, že většina lidí, kteří sní o dětech, si své touhy plně uvědomí až po narození prvního dítěte.
Proč se to děje?
Studie ukazuje, že narození dítěte narušuje rodinnou pohodu a činí rodiče nešťastnými.
Výzkumníci požádali účastníky průzkumu, aby ohodnotili úroveň své životní pohody za posledních 5 let – 3 roky před narozením prvního dítěte a 2 roky po něm.
Výsledky ukázaly, že před narozením dítěte byly mladé rodiny příliš optimistické, pokud jde o první dny rodičovství. Ve skutečnosti trpí bezesnými nocemi, problémy s přebalováním a ztrátou vitality. Morální deprese vrcholí v prvním a druhém roce po narození.
Deník The Washington Post informoval o dalších studiích, v nichž měli lidé v určité fázi svého života hodnotit úroveň svého štěstí od 1 do 10. Například po rozvodu klesne průměrné skóre na 0,6. Po propuštění ze zaměstnání nebo úmrtí partnera to byl 1 bod. Narození prvního dítěte -1,6 bodu!
Demografové identifikovali dva zdroje problémů
První zahrnuje potíže spojené s početím, těhotenstvím a porodem. Druhým zdrojem je průběžný proces výchovy dítěte v prvním roce života. S tím úzce souvisí deprese, izolace doma a konflikty s manželem.
Pokud tedy plánujete dítě, připravte se na deprese, osamělost a konflikty s partnerem.
Autoři studie upozorňují, že se to týká pouze prvorodičů
Matky a otcové dětí na základní škole a dospělých samostatných dětí již tímto náročným obdobím prošli. Se zkušenostmi získává vztah s dítětem zcela jiný nádech.
Souhlasíme s tím, že tato studie není tou nejlepší podporou pro budoucí mladé rodiny. Na druhou stranu existuje mnoho důvodů, proč je člověk osamělý a depresivní, takže by bylo nespravedlivé vinit ze všeho neštěstí na světě bezmocné děti.