Šéf potravinové banky Slovenska v Dobrém rádiu vyprávěl nejen o tom, kde končí potraviny, které se v prodejnách Tesco neprodají, ale také jak se rozdělují potřebným.
Co se děje s neprodaným zbožím
Zamýšleli jste se někdy nad tím, co se děje s potravinami, které se v obchodech neprodají? Kam jde ovoce, zelenina či balené pečivo, které by už následující den nemohlo být v obchodech, ale je stále dobré?
Tesco bylo prvním řetězcem na Slovensku, ale i ve střední Evropě, které před čtyřmi lety začalo na toto téma upozorňovat, měřit množství neprodaných potravin ve svých prodejnách, třídit je a následně rozdávat těm, kteří to potřebují. S nastupující krizí, kdy se mnohé rodiny ocitli v nouzi, poslední dny přidalo i mimořádnou letní potravinovou sbírku.
Jak se darují neprodané potraviny
Neprodané potraviny putují denně z obchodů sítě Tesco do Potravinové banky Slovenska, která zajistí jejich distribuci lidem v nouzi.
Na základě jejich dohod s dárci a organizacemi, které zajišťují sociální služby, vědí velmi rychle jídlo vybrat, rozhodnout, kde ho nejvíce třeba a rozdistribuovat.
” Naším cílem je předcházet plýtvání s potravinami. A když i někde vznikne přebytek, raději ho darovat těm, kteří to potřebují a vytvářet tak solidaritu mezi lidmi , “řekl ve vysílání Dobrého rádia Marko Urdzík, ředitel Potravinové banky Slovenska s tím, že s
Tesco začalo jednat
Tesco spolupracují právě proto, že jako první společnost začala opravdu jednat. I díky této spolupráci se za poslední roky naučili jednat velmi promptně.
“Pokud by se nám nyní ozvali řekněme ze stovky obchodních domů kdekoliv na Slovensku a nabídli nám zboží, víme si je vybrat za 3 hodiny , “dodává s jasnou výzvou do budoucna, kdy by si přál, aby se do této činnosti zapojili několik obchodní sítě.
Video
Už za první dva roky, kdy se začaly potravinovým odpadem zabývat, dokázali snížit jeho množství v Slovenské prodejnách o 51 procent, dosud je to už snížení až o 71 procent. ” Naším cílem je být v roce 2025 s nulovým odpadem, to znamená, že žádné potraviny, které jsou stále dobré a vhodné ke konzumaci, nebudou vyhozené a neskončí jako odpad ,” dodává Veronika Bush.
Pomáhají i zákazníci
Jak to funguje? Stačí nakoupit vedle svého běžném nákupu trvanlivé potraviny jako například rýži, těstoviny (které zatím mezi potravinami převládají), mouku, konzervy, zavařeniny, čaj, kávu, cukr, olej nebo hygienické potřeby navíc a ty předat na vyznačené místo za pokladní zónou. Následně budou předány Potravinové bance Slovenska a poté rozdány lidem, kteří to potřebují. ” I malá pomoc se počítá, každý darovaný produkt má obrovský význam, protože když se spojíme všichni napříč Slovensku, dokážeme reálně pomoci ,” dodává šéfka komunikace jednoho z nejdéle působících řetězců u nás.