Zdá se, že opatření platná od samotného pátku nebudou trvat ani několik dní, i když vláda nejprve chtěla počkat týden na dopad epidemiologické situace na vývoj. V sobotu však přišlo strašlivé množství nových infekcí, což dále podpořila skutečnost, že každý třetí test vycházel pozitivně, což znamená obrovskou virovou zátěž v populaci.
Reakce musí být opravdu silná
Ve skutečnosti už předseda vlády a ministr zdravotnictví otevřeně říkají, že nastane konec hospodářského a sociálního života. A velmi brzy. Možná v neděli nebo v pondělí. To jde ruku v ruce s výrokem evolučního biologa, profesora Jaroslava Flegra. Podle něj nebudeme schopni uniknout bez významných následků, ale pravděpodobně stále můžeme zabránit úplné katastrofě. Bohužel zbývá posledních několik dní, ve kterých musí přijít silná reakce.
„Myslím, že máme ještě pět dní na to, abychom se vyhnuli absolutnímu kolapsu zdravotnických zařízení. Máme čtyři tisíce lidí propuštěných z nemocnic a devět set mrtvých, takže každý pátý, kdo se dostane do nemocnice, zemře. Žádný systém zdravotní péče to nevydrží,“ Jaroslav Flegr to řekl televizi Prima.
Profesor Flegr je přesvědčen, že politici nesou plnou odpovědnost za současnou situaci. V nevhodnou chvíli se ocitli v předvolebním období a pokoušeli se zamést katastrofický stav věcí pod koberec. Když se konaly volby a začali se konat politici, bylo příliš pozdě.
Lidé to zjistí, když vidí plačící lékaře
Pokud by vláda byla spokojena s aktuálně platnými opatřeními, byly by podle Flegra důsledky obrovské. „Společnost se zde musí za patnáct dní zhroutit. Kdokoli by se toho dopustil, měl by být stíhán,“ popsal takový scénář. Opatření považuje za zcela neadekvátní.
Pokud by nedošlo k žádnému tvrdšímu postupu, společnost by stále reagovala sama. “Lidé, kteří vidí plačící lékaře, přestanou chodit a uzavírají se. Opravdu to zastaví život spontánně,” dodal parazitolog.
Jaroslav Flegr není příliš optimistický ohledně budoucnosti. Podle něj jsme způsobili současný obrovský nárůst pouze naší vlastní hloupostí. Nejedná se o skutečnou druhou vlnu, a proto jsme ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi tak špatní. Skutečná druhá vlna však teprve přijde, spolu se suchým počasím a klesajícími teplotami.
Ačkoli se vědec Jaroslav Flegr primárně nezabývá viry, je primárně parazitologem a celý svůj život zasvětil své vášni: výzkumu parazita toxoplazmózy. Jako evoluční biolog však dal včas dohromady dvě a dvě a uvědomil si, jakou hrozbu koronavirus představuje. Ne že by to ohrozilo samotnou existenci lidstva, ale kdybychom to nechali projít populací, znamenalo by to jen v naší zemi desítky až stovky tisíc úmrtí. Po celém světě by byly desítky milionů obětí. Flegr jako jeden z prvních upozornil na hrozbu koronaviru a v létě přesně předpovídal, jak se bude epidemie vyvíjet.