Zdravotní úřady po celém světě musí věnovat mimořádnou pozornost takzvanému “dlouhému covidu,” uvedla ve čtvrtek (25. 2.) evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle ní přibližně každý desátý pacient nakažený touto chorobou ještě po 12 týdnech od infekce bojuje se zdravotními problémy.
“Pro Světovou zdravotnickou organizaci je to jasná priorita a musí to tak být pro všechny zdravotnické úřady,” prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci šéf evropské WHO Hans Kluge. Postěžoval se přitom, že pacienti s dlouhodobými příznaky onemocnění COVID-19 se příliš často setkávají s “nedůvěrou či nedostatkem pochopení.”
Zdůraznil, že lidem, kteří mají příznaky dlouhou dobu, třeba naslouchat, pokud máme pochopit dlouhodobé následky infekce. Podle Klugeho stále není jasné, proč u některých pacientů ještě měsíce po překonání covidu přetrvávají příznaky jako extrémní únava, dýchací potíže, vysoký krevní tlak ale někdy také vážně neurologické a srdeční problémy.
Evropská pobočka WHO vyzvala jednotlivé země a evropské instituce, aby vytvořily společný výzkumný program a sdíleli data.
“Každý desátý pacient s onemocněním COVID-19 se necítí dobře ani po 12 týdnech a často ještě mnohem déle,” upozornil šéf evropské WHO. K přetrvávajícím potížím patří i bolest hlavy, bolest na hrudi, vracející se horečka, deprese, ztráta čichu, průjem či zvonění v uších, uvedla agentura AP.