Asi před pěti lety vytvořil Joachim West portfolio barevných fotografií holocaustu. Obrátil se také na organizace, které by mohly spolupracovat na zachování památky na tuto tragickou historickou událost.
Mnozí neodepsali a jiným se nelíbily barevné fotografie. Neviděli, co Joachim udělal. Barevné fotografie nám mohou pomoci lépe si představit život těch, které jsme ztratili.
Joachim projekt zavrhl až do loňského roku, kdy si všiml článku v novinách New York Times, který vyšel u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a který odhalil šokující počet lidí ve Spojených státech, kteří nemají základní informace o holocaustu. Znalosti chyběly zejména mileniálům.
Ve snaze přiblížit lidem holocaust zveřejnil Joachim fotografie na portálu Bored Panda a byl šokován výsledky.
Snubní prsteny nalezené po osvobození koncentračního tábora Buchenwald
Joachimův e-mailový účet málem explodoval. Lidé ho žádali o povolení zveřejňovat fotografie na svých stránkách. Chtěli s ním udělat rozhovor. Dokonce i místní škola použila fotografie při diskusi o holocaustu.
Anna Franková
Polské děvče – Czesława Kwoka – 1942
Počet zobrazení na webu Bored Panda dosáhl desítek tisíc. Překonaly očekávání. Tuto zkušenost však přijal velmi pokorně.
Koncentrační tábor Auschwitz
Letos, v Mezinárodní den památky obětí holocaustu, byly Joachimovy fotografie opět sdíleny a oslovily mnoho lidí. Dokonce i britský zpravodajský kanál Channel 5 News ho pozval k televiznímu rozhovoru. Je smutné, že lidé na celém světě, od Británie po USA, trpí neznalostí holocaustu.
Koncentrační tábor Dachau
Musíme zvýšit povědomí lidí o této tragické části lidských dějin, protože je důležitou připomínkou strašlivé ceny lidské nenávisti.
Polsko 1939
Přestože se Joachim nespecializuje na kolorování fotografií a zná mnoho větších odborníků v oboru, věří, že jeho práce bude lidi inspirovat k tomu, aby tento svět udělali lepším.
Nejdojemnější byly e-maily, které mu posílali lidé, kteří se chtěli podělit o rodinné příběhy a zážitky z holocaustu. Všichni lidé jsou vzácní. Nemůžeme žít jeden bez druhého. Cena života během holocaustu byla nepředstavitelná. Holokaust nás všechny ochudil.
Polsko 1939-1940
Jeden z jeho nejoblíbenějších e-mailů byl od mladého muže, jehož babička bojovala ve Varšavském povstání a jehož jediná fotografie je její. Chtěl jen poděkovat a zeptat se, jak by mohl dostat barevnou fotografii. Joachim neváhal a okamžitě fotografii vybarvil. Byl nervózní z reakce, ale mladík byl nadšený a hodně to pro něj znamenalo.
Joachim měl z dnešního světa strach. Jak se říká: “Kdo nezná svou historii, je odsouzen ji prožít znovu.” Všichni se bojíme zapomenout na to, co je skutečně důležité. Svět opravdu potřebuje více lásky a méně nenávisti.