Napínavé divadlo nabídlo v pondělí přistávání sondy InSight na Marsu. A to z několika důvodů. Tím nejdůležitějším je však fakt, že úspěšnost přistání na této planetě je jen 40-procentní. I proto se při čekání jak to dopadne, dalo napětí mezi odborníky a vesmírnými nadšenci doslova krájet.
Přistání na Marsu
Poprvé v historii přistávání na Marsu sledovali dva satelity. A nejen sledovali, ale i vysílaly. Odborníci, ale i vesmírný nadšenci celou akci mohli sledovat.
Po několikaměsíční pouti vesmírem, která začala 5. května startem rakety Atlas V z letecké základny Vandenberg v Kalifornii, se v pondělí dostala na povrch Marsu sonda InSight.
První snímky sondy
V NASA se ozýval potlesk. Na obrazovce se ukázal první snímek sondy z Marsu. (Fotoaparát je ještě překryt protiprachovým krytem, který však sonda složí později.)
InSight tak začne po úspěšném nastartování systémů a rozložení solárních panelů zkoumat Mars, kde stráví nejbližší 2 roky. Již nyní však inženýři mohou s fotoaparátem …
Výbava sondy přitom zahrnuje mnohé specializované nástroje, včetně senzorů počasí či magnetometru. O napájení celého systému se postarají jen solární panely, které budou dobíjet baterie.
Fotografie