Jak se v dávných dobách zjišťovalo, zda je žena opravdu těhotná? Prozradíme Vám, jaké metody byly využívány!
Těhotenství je jedna z nejkrásnějších etap života ženy. Současně to ale často není jednoduché období. Tělo matky se při něm mění a objevují se stavy, na které nová maminka není zvyklá.
V dnešní době se k rozpoznání těhotenství používají moderní metody, které ale v minulosti nebyly.
Pojďme se tedy podívat na to, jaké praktiky se používaly v dobách dávno minulých.
Starověký Egypt (cca 1350 let př. n. l.)
Ze zachovaných papyrů z období vlády faraóna Achnanota se zjistilo, že těhotenství žen nejspíše zjišťovali formou močení na semena pšenice a ječmene. Pokud začaly klíčit, žena byla těhotná.
Starověké Řecko (cca 600 let př. n. l.)
Praktiky starověkých Řeků opravdu hraničí se šílenstvím! Pokud totiž měla žena podezření, že je v jiném stavu, lékař jí na noc do vagíny vložil cibuli – pokud měla žena ráno cibulový dech, mohla rodině oznámit radostnou novinu.
Další praktikovaná technika, využívaná o pár desítek let později, pocházela od samotného Hippokrata – nejslavnějšího lékaře starověku. Ten doporučoval, aby žena, jíž se zpozdila menstruace, vypila před spaním roztok medu a vody.
Následné křeče a ranní nevolnost měly indikovat graviditu. Otázkou ovšem zůstává, zda se o nevolnost skutečně postaral tento “zázračný elixír” nebo to byl jen typický a častý příznak těhotenství.
Evropa (okolo roku 1000 n. l.)
Ne nadarmo se říká, že ve víně je pravda. To věděli už naši předkové. Smícháním moči s vínem totiž zjišťovali, zda je žena těhotná nebo ne. Alkohol obsažený ve víně zareagoval s bílkovinami v ženském moči a mok tak nejednou změnil svou konzistenci i barvu.
Ať jsme se stávali jakkoli civilizovaní, pověry přetrvávaly a nejednou překonaly všechny logicky či vědecky podložené argumenty. Některé ženy zjišťovali své těhotenství hozením klíče do sklenice s močí. Pokud se po čase ve sklenici ukázal obrys vhozením klíče, těšili se na blížícího se potomka.
Jacques Guillemeau (1550-1613)
Francouzský lékař Jacques Guillemeau tvrdil, že těhotenství dokáže s jistotou určit již v 2. měsíci od početí. Stačila mu k tomu jediná věc – zadívat se ženě hluboko do očí. Jeho diagnostika byla prý založena na specifických žilkách, které se nacházely v rohu oka každé těhotné ženy.
Vědecký průlom (přelom 19. a 20. století)
Testování se pomalu přesunulo do laboratoří. Vědci v této době objevovaly chemikálie, které upravovaly různé funkce v lidském těle, včetně reprodukce. Slovo “hormon” se poprvé použito v roce 1905.
Počátkem 20. století se identifikoval hormon hCG, který je u těhotných žen přítomen ve vysoké koncentraci. Odtud to byl již jen krůček ke spolehlivému určení těhotenství.
70-tá léta a pokrokový Západ
V roce 1969 získala společnost Organon International patent na zcela první domácí těhotenský test. Produkt byl následně od roku 1971 dostupný v Kanadě a později i v USA.
Speciální balení obsahovalo šikmé zrcátko, lahvičku čisté vody, zkumavku a vzorek červených krvinek z ovcí. Ženina moč se smísila s vodou a ovčí krví a nechala se dvě hodiny chladit. Výsledek se dal odvodit podle typu vysrážení.
Invaze těhotenských testů
Díky vynalezení enzymových štítků se stalo používání domácích těhotenských testů velmi jednoduché a spolehlivé. Dvě čárky znamenaly test pozitivní, jedna negativní.
V roce 2003 povýšil těhotenský test Clear Blue určování těhotenství ještě na vyšší level – nedočkavé ženě se totiž už po pár sekundách objeví nápis těhotná / nejste těhotná.
Otázkou zůstává, kam bude tento pokrok a vývoj ještě postupovat.