V České republice stále přetrvává epidemická situace a související přísná opatření.
Lidé jsou nuceni trávit čas doma a sledovat vývoj takzvaného uzamčení.
V současné době je zakázáno cestovat mezi oblastmi – kromě návštěv lékaře nebo práce.
Cestování se stalo obrovskou raritou, která Čechům stále více chybí.
Řešením pro překročení hranice do zahraničí by měl být speciální očkovací průkaz, tzv. Legální pas, který by umožňoval cestování mezi zeměmi Evropské unie (EU).
Česká republika je jednou ze zemí, která podporuje zavedení očkovacích průkazů, které by lidem nejen umožnily cestovat v rámci EU, ale mají i další výhody, například schopnost účastnit se kulturních akcí.
Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka by speciální pasy měly mít větší využití.
Je také důležité zavést cestovní pas pro tuto letní sezónu, po kterém volají jiné země – zejména Chorvatsko, které je nejnavštěvovanější destinací, Řecko, Itálie a další země jižní Evropy, pro které by omezení cestovního ruchu znamenalo obrovské finanční ztráty.
– Měly by existovat tři různá kritéria pro prokázání cesty v rámci jednoho systému – jedno pro očkované, jedno pro lidi s negativním testem a jedno pro lidi s covid-19, – uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Pas Covid by měl zaručovat, že očkovaní lidé budou volně cestovat mezi zeměmi EU bez testování nebo karantény.
Neměla by však existovat žádná omezení pohybu cestujících bez pasu.
– Stanovili jsme za prioritu, že chceme, aby byl očkovací pas digitální a nikoho nediskriminoval.
To znamená, že zde existuje možnost pro lidi, kteří například ze zdravotních důvodů nemohou být vůbec očkováni, “uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.
Vakcíny od farmaceutických společností a jejich uznávání jsou také široce diskutovány. Jedná se o ty, které nejsou schváleny Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), jako je ruská vakcína Sputnik V, kterou se Maďarsko rozhodlo použít.
Naproti tomu vakcína nedávno schválená pro podmíněné použití je jedinou vakcínou od americké společnosti Johnson & Johnson, která může pomoci rychle zaočkovat populaci.
Je také velmi stabilní a nevyžaduje extrémně nízké teploty.
Podle návrhu předloženého Evropskou komisí budou uznány pouze vakcíny schválené v Unii.
Otázkou zůstává, jak dlouho bude pas covid rozpoznán, protože protilátky proti covid-19 v těle se časem snižují.
Pas Covid by měl také končit koncem koronaviru.
– Proto se jedná o dočasné řešení, pas pasivní musí skončit na konci pandemie a my se musíme vrátit k běžným podmínkám cestování.
Používání pasů covid bude možné na konci května, v červnu, aby byl tento nástroj funkční do léta, – uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.