V Itálii a Polsku uvolňují některá omezující protiepidemická opatření proti šíření COVID-19. V Polsku se vrací k normálnímu životu zařízení a obchody otevřou v nákupních centrech, ve většině italských regionů muzea, restaurace a bary. Rakouská vláda bude o možném uvolnění opatření jednat od 8. února. Demonstrace proti vládním antipandemickým předpisům probíhají v dalších evropských zemích.
“Přenosová rychlost klesla na 0,84. Je to povzbudivý výsledek dobrého lidského chování a fungujících vánočních opatření. Mnoho regionů se vrátí do žluté zóny. To je dobrá zpráva, je však třeba věnovat plnou pozornost. Výzva viru je stále velmi složitý. “ Italský ministr zdravotnictví CNN Roberto Speranza.
V Italii se vrací k normálnímu životu. Vláda tam nastolila jednoduchý režim kde jsou označeny různé oblasti barvou podle rizika a podle toho jsou otevřeny podniky.
V Polsku také dojde k uvolnění opatření, otevření nákupních center a obnově kulturních zařízení. Minulý týden navzdory současné blokádě obnovilo provoz v gastronomickém průmyslu více než 20 000 podnikatelů.
Rakousko bude jednat o opatřeních, Německo bude diskutovat o vakcínách
Rakouská vláda rozhodne v pondělí o formě protikorozních opatření od 8. února. Od konce prosince je země celonárodně uzavřena. Vláda již dříve uvedla, že umožní otevření obchodů, služeb nebo muzeí, pokud sedmidenní průměr nových infekcí klesne na zhruba 50 na 100 000. Restaurace a bary by měly zůstat zavřené až do března.
V pondělí odpoledne se má kancléřka Angela Merkelová a předsedové vlád německých spolkových zemí setkat s výrobci vakcín COVID-19. Jedním z hlavních témat bude vývoj dodávek vakcín. V neděli ministr financí Peter Altmaier hrozil žalobou, pokud producenti nesplní své závazky. V pondělí spustila spolková země Šlesvicko-Holštýnsko speciální zadržovací zařízení pro lidi, kteří odmítají dodržovat nařízenou karanténu.
V neděli se v mnoha evropských městech, včetně Prahy, Vídně a Amsterdamu, konaly protesty proti vládním pandemickým předpisům. V pondělí se v Maďarsku očekávají tisíce demonstrací. Stovky lidí protestovaly v neděli v Budapešti „proti zničení podnikání“. Ve Francii požadovaly skupiny den občanské neposlušnosti na internetu, což by se mělo projevit například nedodržováním předpisů proti koronavirům.