Hlavním snem každého zahrádkáře je získat dobrou úrodu, která se bude dát dlouho skladovat.
Nesnažte se chránit své plodiny pouze umělými prostředky. Chemikálie z obchodů často nejsou bezpečné, protože některé škodlivé látky se dostanou do zeleniny a také do půdy. Existuje alternativa – použít lidové prostředky. Například jedlou sodu. Budete mile překvapeni, s čím vším vám pomůže. Tyto tipy pocházejí přímo od zahrádkářů.
Jedlá soda v zahradě
Životabudič pro vaše rostliny
Ve dvou litrech vlažné vody rozmíchejte 1 lžíci jedlé sody. Touto směsí zalijeme jednou za čas rostliny jako plamínek, stračka nebo hřebíček. Pro tyto rostliny je směs sody a vody doslova životabudičem.
pomůže hroznu
Častým problémem pěstitelů je šedá hniloba. Zde pomůže soda. Během zrání bobulí postříkejte révu tímto roztokem: rozpusťte 75 g sody v 10 litrech vody. Rostlina se nejen uzdraví, ale zvýší se i obsah cukru v bobulích. S podobným řešením můžete sprejovat i ovocné stromy a bojovat tak proti listovým housenkám.
Na angrešt a rybíz
okurky
Okurky vám také poděkují za pomoc jedlé sody. Často listy i mladých okurek žloutnou a plody se přestanou správně rozvíjet. Toto není předčasné vadnutí, ale znak nemoci. Připravte roztok: 1 polévková lžíce sody zředěné v 10 litrech vody. Nastříkejte na okurky a zabráníte tomuto jevu.
zlikviduje padlí
Soda je také soupeřem proti padlí, která často útočí na zelí. Jednu lžičku sody rozpusťte v litru teplé vody a postříkejte roztokem rostliny. Můžete to udělat každé tři týdny na prevenci, zelenině to neuškodí, právě naopak.
Pokud housenky napadnout zelí, posypeme zelné listy suchým práškem sody. Larvy okamžitě odstraní.
Existuje ještě jeden osvědčený způsob, kterým se zelí může zlepšit – valeriana. V 3 litrech vody naložte kozlík lékařskou a přidejte 1 polévkovou lžíci tekutého mýdla. Tento roztok by měl nastříkat na plody, na které si dělají zálusk škůdci.
Měsíc před sklizní hlávek na skladování je výbornou řadou postříkat hlávky roztokem amoniaku – (40 ml) zředěná v 5 litrovém kbelíku s vodou a přidejte několik polévkových lžic tekutého mýdla. Takto postříkána zelí se bude méně kazit, budete ji moci skladovat mnohem déle.
Pro krásné muškáty
Proti slimákům a mravencům
Pokud budete na jaře a v létě řešit problém s otravnými slimáky a mravenci, které ničí vaši úrodu, tento trik si rozhodně zapamatujte. Kolem záhonů rozprašte jedlou sodu. Vytvoříte tak přirozenou bariéru, přes kterou škůdci neprojdou. Případně můžete šneky sodou přímo posypat. Soda je okamžitě vysuší.
Jednoduchý test půdy
Pokud chcete zjistit, zda máte v zahradě kyselou půdu, použijte jednoduchý test se sodou. Půdu mírně zavlažte vodou a posypte sodou. Pokud uvidíte, že půda “bublinky”, je to znakem, že je kyselá.
Zbaví rostliny plísní
Vyrobte si jednoduchý domácí fungicid. Je to skutečně jednoduché, potřebujete jen vodu (3litre) a jedlou sodu (4 lžíce). Smíchejte a aplikujte pomocí rozprašovače na postižená místa.
Výživa pro růže
Jedlá soda zajistí výživu pro vaše růže. Smíchejte 1 lžíci jedlé sody s ½ lžíce amoniaku a 1 lžící soli. Tuto směs rozmícháme v 3 litrech vody. Tímto roztokem zaléváme růže 1 x za 14 dní. Budou růst a kvést do krásy
Zatočí s plevelem
Otravuje vás plevel, která přerůstá přes chodník či zámkovou dlažbu? Spolehlivě ji spálíte pomocí jedlé sody. Smíchejte 3-4 lžíce jedlé sody s jedním litrem vody a aplikujte přímo na plevel na chodníku. Nedoporučujeme tímto způsobem likvidovat plevel v záhonu, můžete totiž poškodit i vaše rostliny.
Rajčata budou sladší
Květiny ve váze vydrží déle
Dostali jste řezané květiny a chcete, aby vydržely co nejdéle: Do vázy s vodou nasypte ½ lžičky jedlé sody. Květy vydrží v perfektním stavu mnohem déle.