Politika

Nový kmen koronoviru děsí celý svět. Česko zastavuje lety do většiny zemíČesko zastaví od pondělí lety z Velké Británie kvůli šíření nového kmene koronavirů. Úřad nejprve oznámil povinnou karanténu pro cestující z ostrovů a večer oznámil přísnější opatření na Twitteru. Premiér Andrej Babiš zároveň večer tvrdil, že vláda pozastavení vyřeší v pondělí odpoledne.

Nizozemsko od dnešního dne zakázalo leteckou dopravu cestujících z Británie, Belgie také uzavírá hranice ostrovní země, zastavují se také příjezdy do Itálie. Opatření navazuje na oznámení britských odborníků, kteří detekovali nový kmen koronaviru SARS-CoV-2 na jihu Anglie se schopností šířit se rychleji než ostatní. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock v neděli uvedl, že mutace koronaviru se šíří mimo kontrolu a je velmi obtížné ji ovládat. Nová, zjevně nakažlivější mutace koronaviru se také objevila v Jižní Africe, uvedla místní vláda. Je to jiný typ než v Británii.

Britská vláda v pondělí oznámila významné rozšíření určité mutace koronaviru v některých částech Anglie. V sobotu premiér Boris Johnson uvedl, že nový kmen může být až o 70 procent nakažlivější než ten, který dosud v Británii převládal.

Odborníci, včetně pracovníků WHO, dosud nemají důkazy o tom, že mutovaný virus způsobuje závažnější případy covid-19 nebo že vyvinuté vakcíny na něj nefungují. Situace je nicméně mezi vědci a vládními úředníky velmi znepokojená a premiér Johnson v sobotu reagoval zavedením nejtvrdších karanténních opatření v Londýně a dalších oblastech Anglie. WHO uvedla, že je v úzkém kontaktu s britskými úředníky.

„Nová varianta (viru) se vymkla kontrole,“ řekl dnes ministr Hancock televizi BBC. „Vzhledem k tomu, o kolik rychleji se tato nová varianta šíří, bude velmi obtížné ji udržet pod kontrolou, dokud nebude vakcína široce používána,“ komentoval situaci v dalším rozhovoru.

Nizozemsko včera oznámilo zákaz více než 10denního leteckého cestování z Británie, následován mimo jiné Belgií, Rakouskem a Itálií, uvádí AP. Podle AFP Německo od půlnoci zruší také lety s Británií do konce roku. Francie se rozhodla přerušit provoz se Spojeným královstvím od půlnoci na 48 hodin, uvedla francouzská vláda. Podle italského ministra zdravotnictví bude zákaz letů z Británie platit do 6. ledna a zároveň nikdo, kdo byl v Británii za posledních 14 dní, nemá povolen vstup do Itálie. Bulharsko ruší lety s Británií od půlnoci do konce ledna, Irsko zakáže letecká a lodní spojení s Británií od půlnoci a „minimálně“ na 48 hodin, uvedla AFP. Španělsko požadovalo koordinaci opatření v rámci Evropské unie.

Karanténa, poté zastavte lety

„Vzhledem k riziku spojenému s novou mutací viru, která byla prokázána ve Velké Británii, zavádíme povinnou domácí karanténu pro všechny lidi, kteří tam byli za posledních 14 dní alespoň 24 hodin a nyní se vracejí do České republiky , “napsalo ministerstvo. zdravotní péče na twitter ráno. Po pěti až sedmi dnech musí lidé podstoupit test, a pokud je negativní, mohou karanténu ukončit.

Večer předseda vlády Andrej Babiš v České televizi tvrdil, že vláda v pondělí vyjedná zákaz letů z Velké Británie. „Určitě si promluvíme s vládou, pokud nezakážeme lety, jako jsme to udělali v první vlně z Itálie … Některé země tak již učinily, osobně s tím nemám problém,“ řekl předseda vlády.

O chvíli později ministerstvo na sociálních sítích potvrdilo, že zastaví také lety do České republiky.

Britští epidemiologové v sobotu uvedli, že zachycená nová varianta koronaviru se přenáší o 70 procent snáze a pravděpodobně se vyskytne v jiných zemích. Zároveň hlavní poradce britského předsedy vlády pro zdraví Chris Whitty uvedl, že neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že nový kmen koronavirů byl smrtelnější nebo způsoboval vážnější nemoci. Stejně tak neexistují důkazy o tom, že by vakcína byla proti nové variantě méně účinná.

24hodinový zákaz letů z Británie do Belgie vstoupí v platnost o půlnoci, oznámil dnes belgický premiér Alexander De Croo. Omezení, která se dotknou také vlaků Eurostar, popsal předseda vlády jako preventivní opatření. „Zatím nemáme jasnou odpověď,“ řekl. Po vzoru Nizozemska a Belgie by letecké spojení mohlo přerušit také Německo, které podle informací AFP „vážně“ uvažuje o zákazu.

Zatím není jasné, zda se v Británii začalo šířit potenciálně nebezpečná mutace koronaviru. Při namátkové kontrole starších případů infekce zjistilo Nizozemsko kmen ve vzorku odebraném počátkem prosince. Podle WHO byla mutace detekována také v Dánsku a Austrálii, píše BBC.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Politika

Hamáček prozradil proč se Česko dostalo tak rychle do hororové situace

Ministr Vnitra Jan Hamáček je známí tím, že patří ve vládě mezi ty přísnější ve vládě. Přiznává, že se Česká Republika dostala na žebříček nejhoršího státu co se týče pandemie.

Hamáček poukazuje na důvody, proč se to tak rychle všechno stalo. Startérem všech problémů vidí v premiérovi Andrejovi Babišovi Mimo jiné šlo o neochotu pana premiéra používat standardní metody krizového řízení a místo nich vytvářet různé ad hoc instituce, které nefungují vždy ideálně,” Vysvětlil situaci Hamáček

V poslední době se také hodně mluví o tom, že se ve vládě budou dít větší změny a to přesně mezi sociální demokracií a hnutím ANO, kdyby post získala ČSSD, která by měla na starost získání nového ministra zdravotnictví, kterého Babišova strana dlouhodobě nedokáže dobře vybrat.

“Kdyby k výměně resortů zdravotnictví za zahraničí došlo, ČSSD by byla schopna nabídnout několik velmi kvalitních kandidátů na ministra zdravotnictví, ať je to Miloslav Ludvík, Jiří Běhounek, či několik dalších zkušených ředitelů nemocnic,” Dodal Jan Hamáček.

Reorganizaci na postu ministra zdravotnictví také schvaluje prezident Miloš Zeman. Současný ministr Jan Blatný je ale zároveň poslední zárukou toho, že se v Česku začne očkovat neschváleným Sputníkem

Pokračovat ve čtení

Politika

Policie začne důkladně kontrolovat lidi v karanténě a izolaci. Ministři Blatný a Hamáček varovali, co hrozí za porušení těchto opatření

Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že policie bude důkladně kontrolovat lidi v karanténě a izolaci. Seznam bydlišť a lidí dostanou od krajské hygienické stanice. Něco podobného mělo nastat už minulý rok ale nebylo to možné kvůli GDPR.

„Policie bude dostávat seznamy od krajských hygienických stanic a vykonávat intenzivní kontroly,“ Vysvětlil vicepremiér s tím , že to může dost pomoct zastavit šíření nákazy a porušení těchto bude tvrdě trestáno. Lidem, kteří nebudou zůstávat na nahlášeném místě hrozí soud!

Ministr zdravotnictví Jan Blatný dodal, že lidi, kteří budou přistižení venku, budou obvinění z šíření nakažlivého viru.

Výjimku mají lidi co postoupili očkování. Musí ale být po druhé dávce vakcíny a musí to být minimálně 14 dní po aplikaci. Podmínkou je certifikát.

Izolaci jsou nuceni podstoupit lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou a nemají žádné příznaky. Do izolace musí rovněž lidé u kterých byl koronavir potvrzen.

Pokračovat ve čtení

Politika

Moje dcera má 2 maminky a toto vzkazuji poslancům kteří podpořili návrh bránicí rodičovství lidem stejného pohlaví

Marian Kotleba , krajně pravicový slovenský politik, prosadil návrh zákona, který brání partnerem stejného pohlaví stát se rodiči . Návrh podpořila kromě politické strany ĽSNS i strana SME Rodina a někteří členové strany OĽaNO.

Návrh zákona uvádí, že rodinu mají tvořit výlučně dva lidé jiného pohlaví, tedy muž jako otec a žena jako matka .

Jako reakci na návrh zákona zveřejnila aktivistka Lucia plovákovým příspěvek na svém instagramovém účtu, ve kterém píše: ,, Původně jsem se nechtěla vracet k traumatizující hlasování o fašistickém návrhu. ”

Aktivistka v příspěvku pokračovala slovy, že nakonec se rozhodla reagovat na základě reakce koaličních poslanců a poslankyň, kterým byla položena jednoduchá otázka – č i by měly být párům stejného pohlaví odebrány děti .

Aktivistka a zároveň matka, která vychovává dítě spolu s jinou ženou, v příspěvku uvedla, že poslanec Čepček se této otázce vyhnul, protože netuší co s takovými dětmi udělat. Poslanec Martin Borgula na tuto otázku odpověděl:

“Jsme rodina je proti adopcím dětí homosexuálními páry, hnutí od počátku své existence prosazuje principy tradiční rodiny. Proto za tento návrh hlasovalo. ”

Aktivistka na základě jejich odpovědí zveřejnila veřejný dopis všem koaličním poslancům a poslankyň:

” Píši Vám jako člověk, kterého se tento návrh bytostně dotýká. Píši Vám jako jedna z několika set tisíc LGBTI lidí, kteří na Slovensku žijí.

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Zdraví13 hodinami před

Domácí očista tlustého střeva k uvolnění toxického odpadu z tlustého střeva

Smrt začíná v tlustém střevě a nezdravé tlusté střevo je příčinou mnoha zdravotních problémů. Očištění tlustého střeva je jednou z...

Zajímavosti13 hodinami před

Zubařova žena mě naučila, jak odstranit zubní kámen a vybělit zuby za 4 minuty

Takový nepříjemný jev, jako je zubní kámen, se objevuje v důsledku nesprávné nebo nepravidelné ústní hygieny nebo zhoršeného metabolismu. A...

Zdraví13 hodinami před

Děsivé zjištění! TOTO vám prozradí vaše výkaly o vašem zdraví

Pokud jde o toaletní návyky, jen málo lidí o tomto tématu rád mluví – alespoň ti ve věku nad čtyři...

Stalo se13 hodinami před

Osmiletý kluk vyskočil z okna v 9. patře a utíkal před rodiči

Osmiletý ukrajinský chlapec vyskočil z okna z bytu svých rodičů v devátém patře a podle Daily Mail nezvládl týrání. Chlapec...

Zajímavosti13 hodinami před

Děsivé varování lékařů: nečekaný příznak koronaviru. Projevuje se hlavně u mladých lidí

Mnoho lidí si kvůli COVID-19 začalo stěžovat na parosmii. Co je tohle? Nepříjemná nemoc, kterou by nikdo z nás nechtěl...

Bizardní13 hodinami před

Puberťáci znásilnili svojí spolužačku fixou a nahráli video na internet

Teenageři zveřejnili na sociální sítě fotografie a videa z večírku, kde se školačka stala předmětem sexuálního násilí. Na fotografiích jsou...

Zdraví14 hodinami před

Infarkt se u žen projevuje úplně jinak: 5 zásadních a nečekaných příznaků, které nikdy neignorujte

Sue Palmerová se probudila s těžkou nevolností. Žena začala zvracet, ale zmátla ji obvyklou otravou a šla spát. Její manžel...

Zajímavosti1 dnem před

Velmi nebezpečná nemoc útočí na všechny alarmující rychlostí

Počet lidí trpících lymskou boreliózou se za posledních 12 let čtyřnásobně zvýšil, varuje miliardář John Caudwell. Lymskou boreliózu nelze podceňovat....

Zajímavosti1 dnem před

Děsivé proroctví Baby Vangy, které se naplní ze dne na den!

Vanga, slepá žena, která viděla budoucnost, nás na všechno varovala. Ale byli jsme slepí. 2021 – Čína se stává novou...

Zajímavosti1 dnem před

Ve chvíli kdy spojíte obě ruce a podíváte se, jak jsou řádky uspořádány – vypovídá to o vás víc, než si myslíte!

Zkontrolujte čáry na obou rukou. Musí být rovnoměrně rozmístěny, aby bylo možné posoudit, zda jsou podobně spojeny na levé a...

Oblíbené