Česko zastaví od pondělí lety z Velké Británie kvůli šíření nového kmene koronavirů. Úřad nejprve oznámil povinnou karanténu pro cestující z ostrovů a večer oznámil přísnější opatření na Twitteru. Premiér Andrej Babiš zároveň večer tvrdil, že vláda pozastavení vyřeší v pondělí odpoledne.
Nizozemsko od dnešního dne zakázalo leteckou dopravu cestujících z Británie, Belgie také uzavírá hranice ostrovní země, zastavují se také příjezdy do Itálie. Opatření navazuje na oznámení britských odborníků, kteří detekovali nový kmen koronaviru SARS-CoV-2 na jihu Anglie se schopností šířit se rychleji než ostatní. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock v neděli uvedl, že mutace koronaviru se šíří mimo kontrolu a je velmi obtížné ji ovládat. Nová, zjevně nakažlivější mutace koronaviru se také objevila v Jižní Africe, uvedla místní vláda. Je to jiný typ než v Británii.
Britská vláda v pondělí oznámila významné rozšíření určité mutace koronaviru v některých částech Anglie. V sobotu premiér Boris Johnson uvedl, že nový kmen může být až o 70 procent nakažlivější než ten, který dosud v Británii převládal.
Odborníci, včetně pracovníků WHO, dosud nemají důkazy o tom, že mutovaný virus způsobuje závažnější případy covid-19 nebo že vyvinuté vakcíny na něj nefungují. Situace je nicméně mezi vědci a vládními úředníky velmi znepokojená a premiér Johnson v sobotu reagoval zavedením nejtvrdších karanténních opatření v Londýně a dalších oblastech Anglie. WHO uvedla, že je v úzkém kontaktu s britskými úředníky.
„Nová varianta (viru) se vymkla kontrole,“ řekl dnes ministr Hancock televizi BBC. „Vzhledem k tomu, o kolik rychleji se tato nová varianta šíří, bude velmi obtížné ji udržet pod kontrolou, dokud nebude vakcína široce používána,“ komentoval situaci v dalším rozhovoru.
Nizozemsko včera oznámilo zákaz více než 10denního leteckého cestování z Británie, následován mimo jiné Belgií, Rakouskem a Itálií, uvádí AP. Podle AFP Německo od půlnoci zruší také lety s Británií do konce roku. Francie se rozhodla přerušit provoz se Spojeným královstvím od půlnoci na 48 hodin, uvedla francouzská vláda. Podle italského ministra zdravotnictví bude zákaz letů z Británie platit do 6. ledna a zároveň nikdo, kdo byl v Británii za posledních 14 dní, nemá povolen vstup do Itálie. Bulharsko ruší lety s Británií od půlnoci do konce ledna, Irsko zakáže letecká a lodní spojení s Británií od půlnoci a „minimálně“ na 48 hodin, uvedla AFP. Španělsko požadovalo koordinaci opatření v rámci Evropské unie.
Karanténa, poté zastavte lety
„Vzhledem k riziku spojenému s novou mutací viru, která byla prokázána ve Velké Británii, zavádíme povinnou domácí karanténu pro všechny lidi, kteří tam byli za posledních 14 dní alespoň 24 hodin a nyní se vracejí do České republiky , “napsalo ministerstvo. zdravotní péče na twitter ráno. Po pěti až sedmi dnech musí lidé podstoupit test, a pokud je negativní, mohou karanténu ukončit.
Večer předseda vlády Andrej Babiš v České televizi tvrdil, že vláda v pondělí vyjedná zákaz letů z Velké Británie. „Určitě si promluvíme s vládou, pokud nezakážeme lety, jako jsme to udělali v první vlně z Itálie … Některé země tak již učinily, osobně s tím nemám problém,“ řekl předseda vlády.
O chvíli později ministerstvo na sociálních sítích potvrdilo, že zastaví také lety do České republiky.
Britští epidemiologové v sobotu uvedli, že zachycená nová varianta koronaviru se přenáší o 70 procent snáze a pravděpodobně se vyskytne v jiných zemích. Zároveň hlavní poradce britského předsedy vlády pro zdraví Chris Whitty uvedl, že neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že nový kmen koronavirů byl smrtelnější nebo způsoboval vážnější nemoci. Stejně tak neexistují důkazy o tom, že by vakcína byla proti nové variantě méně účinná.
24hodinový zákaz letů z Británie do Belgie vstoupí v platnost o půlnoci, oznámil dnes belgický premiér Alexander De Croo. Omezení, která se dotknou také vlaků Eurostar, popsal předseda vlády jako preventivní opatření. „Zatím nemáme jasnou odpověď,“ řekl. Po vzoru Nizozemska a Belgie by letecké spojení mohlo přerušit také Německo, které podle informací AFP „vážně“ uvažuje o zákazu.
Zatím není jasné, zda se v Británii začalo šířit potenciálně nebezpečná mutace koronaviru. Při namátkové kontrole starších případů infekce zjistilo Nizozemsko kmen ve vzorku odebraném počátkem prosince. Podle WHO byla mutace detekována také v Dánsku a Austrálii, píše BBC.