Zajímavosti

Nošení této roušky je ještě horší, než kdybyste neměli žádnou!Nejnovější výzkum vědců z univerzit v Kalifornii a Massachusetts přinesl další informace týkající se používání roušek. Zjišťovali, jak ovlivňuje ochrana horních cest dýchacích na pronikání vdechnutého vzduchu do lidského organismu a jak se uvolňuje z těla ven …

Na trh postupně přicházejí vakcíny proti koronavirus, no to neznamená, že bychom měli přestat dodržovat protipandemické opatření. Nejlepší ochranou proti šíření nákazy zůstává prevence, čili sociální izolace, časté mytí rukou a nošení roušek. A pokud jde o používání obličejové ochrany, účinná je pouze tehdy, pokud se o ni dostatečně staráte.

Podle výsledků nové studie publikované v časopise Physics of Fluids vám totiž nošení použitého roušky může uškodit víc, než když žádné roušku nemáte. Vědci při výzkumu používali počítačový model, který zobrazil, jak jednotlivé částice končí v nose a pronikají až do plic. Experiment ukázal, že nové třívrstvé chirurgické roušky jsou při filtrování částic účinné na 65 procent, ale v případě použitého roušky účinnost klesá na 25 procent. Při nošení použitého roušky dokonce proniká do těla více škodlivin než bez použití jakékoliv ochrany horních cest dýchacích. Odborníci tak dospěli k závěru, že nošení roušek nebo jiné alternativy ochrany obličeje s méně než 30-procentní účinností filtrace může být horší, než když lidé žádnou ochranu obličeje nepoužijí.

“Je přirozené myslet si, že nošení roušky bez ohledu na to, zda je nové nebo staré, by mělo být vždy lepší než nic. Naše výsledky však dokazují, že toto platí pouze pro částice větší než pět mikrometrů, ale ne pro jemné částice menší než 2,5 mikrometru, “vysvětluje autor studie Jinxiang Xi. Výsledky v oblasti zkoumání účinnosti ochrany obličeje přinesly i jiné předchozí studie a tato zjištění by nám mohly pomoci správně se chránit. Na co bychom si tedy měli dávat pozor?

Rouška bez tří vrstev

Vaše rouška by mělo mít alespoň tři vrstvy, aby vás dostatečně ochránilo. V nedávné studii vědců z Virginia Tech University bylo testováno jedenáct různých typů roušek včetně devíti vyrobených z materiálů jako kávové filtry, bavlněné tričko a další textilie, ale také štít na obličej. Zjištění ukázaly, že nejúčinnější byly roušky, které měly tři vrstvy.

použité roušky

Podle analýzy publikované v září v British Medical Journal může nedostatečná hygiena roušek zvyšovat riziko nákazy koronavirus. Proto třeba vyprat ho po každém použití, aby bylo opravdu hygienické.

obličejové štíty

V prosinci aktualizovala Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučení týkající se ochrany proti nákaze koronavirus a uvedla, že použití obličejových štítů je ve srovnání s rouškami méně účinné. Štíty totiž neblokují vydechované kapky a ty tak mohou následně proniknout do těla jiné osoby.

Rouška s ventily

Vědci z Národního ústavu pro standardy a technologie (NIST) nedávno zjistili, že roušky s ventily podporují šíření koronavirus. Zatímco běžné respirátory N95 zcela blokují průchod kapiček, roušky vybavené ventilem se stejným označením jsou v tomto směru naprosto neúčinné.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Video

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota domnívala, že je další ženou, která touží po kariéře, ale neumí zpívat. Netušili, jak moc se mýlili!

Julia Chupira zpívala slavnou píseň Whitney Houstonové I Will Always Love You. Její hlas nejprve překvapil a pak všechny nadchl! Něco nám říká, že si Julie všimli lidé v hudebním průmyslu a dělá z ní hvězdu. Má neuvěřitelný talent!

Líbí se vám její hlas? Sdílejte!

Pokračovat ve čtení

Video

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost – byly zničené, bez života a barva už nezakrývala šedou barvu jako předtím. O několik let později se rozhodla vyhledat pomoc odborníka Christophera Hawkinse. Změnil ji k nepoznání!

Kerry chtěla podstoupit radikální změnu …

Všechno bylo okamžitě jasné kadeřníkovi! Nejen, že si podstatně ostříhal vlasy, ale také odhalil něco, co se Kerry celé ty roky snažil skrýt …

Šedým vlasům se už nedalo vyhnout. Velmi se jí to hodí! Podívejte se na celou transformaci:

Sníte někdo z vašich přátel o radikální změně účesu? Sdílet tento článek!

Pokračovat ve čtení

Humor

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl přesvědčit svého pána, aby usnul.

Při pohledu na reakci psa, který chce bojovat alespoň hodinu spánku, nebudete schopni zadržet smích!

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Video12 měsíci před

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota...

Děti12 měsíci před

Matka natočila, jak si její dcera povídá s kočkou. To co se stalo v 10. vteřině? K nezaplacení!

Toto dítě má zajímavé rozhovory se svou kočkou každý den. Matka proto neváhala a rozhodla se je sdílet s celým...

Video12 měsíci před

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost –...

Děti12 měsíci před

Když rodina adoptovala z útulku týraného psa, nečekali ani v nejmenším, jak to skončí!

Elizabeth Spence a její manžel vždy chtěli velkou rodinu. Mají tři děti a … adoptovali 6 zvířat z útulku. Psi...

Humor12 měsíci před

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl...

Video12 měsíci před

Celý svět na chvilku ztratil řeč, když uviděli tohle nádherné vystoupení. Podívejte se proč

Labutí jezero Čajkovskij je klasikou baletu. Ale když uvidíte podívanou provedenou Velkým čínským státním cirkusem, vyrazí vám to dech. Jejich...

Děti12 měsíci před

4 letý chlapec zemřel kvůli koření, které máme každý z nás doma volně dostupné. Teď jeho máma varuje všechny rodiče

Každý rodič ví, že i když dítě hlídá 24 hodin, dostane skvělý nápad, který i tak zrealizuje. Tyto myšlenky často...

Video12 měsíci před

Když vešel na scénu slepý a autistický chlapec, nikdo nechápal co předvedl. Diváci si mysleli, že se stal zázrak!

Christopher Duffley z Manchesteru je perfektní, laskavé a šťastné dítě, i když to v životě není tak snadné jako jeho...

Děti12 měsíci před

Žena si adoptovala dítě, které nikdo nechtěl. Teprve po 28 letech zjistila co před ní tajil.

Ingeborg Mclntosh je profesionální matkou. V jejím domě se přes léto vystřídalo více než 125 dětí. Žádné z nich si...

Vztahy12 měsíci před

Sen každého muže! Největší dračice v posteli jsou tyto dva typy žen: Patříte mezi ně?

Zajímavé objevy o ženském sebevědomí při sexu publikovali vědci z Belgie. Zjistili, že na sebevědomí ženy v posteli nemá vliv...

Oblíbené