Chudý student před 50 lety sám sebe poslal poštou z Austrálie do Velké Británie a teď řekl, co z toho vzešlo. Výlet skončil nemocnicí a výslechem u CIA, ale muž toho nelituje.
Nakonec dorazil do cíle
Cestujícímu z Cardiffu, Brianovi Robsovi, je 76 let, ale připouští, že jeho život mohl skončit v roce 1965, kdy se ve věku 19 let rozhodl vrátit z Austrálie domů v dřevěném obalu.
Během této doby byl Brian zapojen do práce a cestování. Společnost v Melbourne nabídla studentovi práci a zaplatila za ubytování. Jediné, co Robs musel udělat, bylo ušetřit peníze na lístcích a být připraveni vyrazit na cestu.
Stýskalo se mu po domově
Za vstupenku do Velké Británie se Brianovi podařilo shromáždit peníze a začal pracovat, ale po chvíli mu chyběl domov a chtěl se vrátit. Bohužel mu několik věcí bránilo v návratu domů: zaprvé musel zaplatit kompenzaci společnosti, pro kterou pracoval, a zadruhé si musel koupit lístek domů.
Požádal irské přátele o pomoc
“Musel bych pracovat několik let, abych si koupil lístek domů.” Nechtěl jsem to vydržet. Napadlo mě poslat si poštu domů. Požádal jsem o pomoc své přátele Paula a Johna. “ Říká Brian.
Brian pracoval s Irem Paulem a Johnem, kterého se snažil přesvědčit, aby mu pomohl v jeho dobrodružství. Paul byl pro, ale John zpočátku rozhodně odmítl. Oba irští přátelé však pomohli. Jeden z nich měl přístup k psacímu stroji a dokončil veškeré přepravní doklady. Podle plánu se měl Brian skrýt v dřevěné krabici s kladivem. Na londýnském letišti Heathrow sundal víko, vyskočil z krabice, přeskočil plot a vydal se do svého rodného města.
Musel užívat projímadla
Nakonec byly papíry hotové, kladivo a truhla byly na místě. Několik dní před cestou musel Brian užít projímadla, aby si předem vyčistil žaludek. Nějakou dobu šlo všechno podle plánu.
Paul a John popřáli svému zoufalému příteli hodně štěstí, zavřeli víko krabice a poslali mu poštu na letiště v Melbourne. Krabice s Brianem čekala ve skladu na své letadlo několik dní, ale plán stejně selhal.
Ukázalo se, že letadlo bylo nadměrně rezervováno, takže zaměstnanci letiště museli odložit krabici stranou pro další let – který letěl do Velké Británie, ale se změnou v Los Angeles.
„Myslel jsem, že jedu do Evropy, ale mýlil jsem se.“
Brian strávil v boxu celkem 96 hodin (čtyři dny). Kvůli nedostatku čerstvého vzduchu a prostoru chlap rychle oslabil, nerozuměl tomu, co se děje a kde je. Když letadlo přistálo v Los Angeles, služba kvůli podezření schránku otevřela. Do té doby nebyl Brian kvůli slabosti schopen otevřít víko kladivem.
„Slyšel jsem někoho křičet:„ Je tu tělo! “ – vzpomíná Robs.
Muž to zázračně přežil. Okamžitě byl převezen do nedaleké nemocnice, kde se pět dní zotavoval. Navštívili ho také představitelé CIA, kteří věřili, že Brian je špión. Naštěstí pro cestovatele všechno dopadlo dobře a šéf FBI zařídil studentovu cestu domů.
Lituje jen ztráty přátel
V 76 letech hrdina tohoto příběhu lituje jen jedné věci – že ztratil kontakt s Paulem a Johnem, neví, jak je najít, ale velmi rád by to udělal.
“Kdybych je potkal, omluvil bych se, že jsem je do toho všeho zapojil.” Když jsem se vrátil domů, tak mi chyběly. Jen jsem jim koupil drink. “
Je těžké si představit, jaké by to bylo, kdyby Brit tak dlouho seděl v krabici. Zřejmě neměl žádné problémy s klaustrofobií. Navzdory těžkostem překonal Brian obrovskou vzdálenost a letěl z Austrálie do Anglie zdarma.