Často se pozdě večer před spaním ladujete něčím dobrým a následně si to vyčtete? Už nemusíte! Vědci zpochybnili to, co se říká už několik let.
Určitě jste již mnohokrát slyšeli, že bychom měli jíst nejpozději dvě hodiny před tím, než jdeme spát. Je to ale jen mýtus, nebo to má skutečně nějaký nežádoucí vliv na naše tělo? Nový výzkum přišel s překvapivým zjištěním!
Údajně neexistují hmatatelné přínosy toho, že budeme jíst naposledy dvě hodiny před spaním. Konzumace jídla v pozdních večerních hodinách není až tak špatná, jak se dosud zdálo!
Konzumace večeře dvě hodiny před spaním byla odborníky doporučována proto, aby se mohla ustálit hladina cukru v krvi. Japonští vědci však odhalili, že tato přestávka mezi jídlem a spánkem ve skutečnosti dlouhodobou hladinu cukru v krvi nezměnila.
Odborníci z Okayamskej univerzity sledovali 1 573 zdravých dospělých lidí po dobu tří let. Pozorovali jejich stravu a spánek a pravidelně jim dělali krevní testy. Většina účastníků měla mezi večeří a spaním minimálně dvouhodinovou pauzu. Zbývajících 16% mužů a 8% žen mělo menší mezeru.
Když výzkumníci analyzovali krevní výsledky, došli k závěru, že nezáleží na tom, kdy před spaním se člověk najedl. Mnohem větší vliv na hladinu cukru v krvi měli hmotnost, krevní tlak, cvičení, kouření a pití alkoholu.
“Větší pozornost by měla být věnována zdravým potravinám celkově, dostatečnému spánku, a také bychom se měli vyhnout kouření, konzumaci alkoholu a nadváze, protože tyto proměnné měly hlubší vliv na metabolický proces,” uvedli vědci pro deník BMJ Nutrition, Prevention & Health.