Energie se v Německu zdražila natolik, že hospodářská velmoc Evropy nyní čelí výpadku výroby, které hrozí zhroucením země – a nakonec i celého kontinentu.
Mnoho podniků zastavilo výrobu
Ministr hospodářství Robert Habeck označil situaci za “alarmující” a oznámil, že ačkoli se průmysl v posledních měsících snažil snížit spotřebu plynu, mimo jiné přechodem na alternativní paliva, jako je ropa, mnoho podniků právě “zcela zastavilo výrobu”.
“To není dobrá zpráva,” řekl, “protože by to mohlo znamenat, že se daná odvětví nejen restrukturalizují, ale také rozpadají – strukturální rozpad pod obrovským tlakem.
Ceny elektřiny v Evropě minulý týden rekordně vzrostly a krátce poté opět o polovinu klesly. Přesto jsou ceny stále obscénně vysoké.
Tato krize bude horší než v roce 2008
“Evropa čelí ekonomické devastaci a depresi v takového rozsahu, že rok 2008 (finanční krize po pádu Lehman Brothers) bude vypadat jako procházka růžovým sadem,” uvádí Zero Hedge.
Předlužení Německa je “mnohem větší než u Lehman Brothers”, varuje finanční odborník
Útlum pociťují jak velké průmyslové podniky, tak malé a střední podniky, které tvoří německý “Mittelstand”. A podniky v některých odvětvích zavírají své brány, protože jejich provoz je příliš nákladný.
“Tam, kde je energie důležitou součástí obchodního modelu, jsou společnosti velmi odrazovány,” dodal Habeck.
Německá ekonomika v troskách
Nezapomeňte, že všechny podniky jsou závislé na energii – přesněji řečeno na levné energii. Bez ní se podnikání, zejména v globální konkurenční ekonomice, rychle stává nemožným.
Ukazuje se, že velká část německé ekonomiky je závislá nejen na levné energii, ale také na ruské energii, kterou Evropa odmítá kupovat kvůli sankcím uvaleným především USA (EU je následuje jako poskok) kvůli invazi na Ukrajinu.
Ostatní regiony sice plyn dodávají, ale ne tak levně jako Rusko, které má jedny z největších zásob ropy a plynu na světě. Pokud Německo nezačne opět nakupovat od Ruska, což se zdá nepravděpodobné, německá ekonomika se v příštích měsících zhroutí.
Pákový efekt
Habeck to v podstatě potvrdil, když uvedl, že konkurenční energetická výhoda Ruska, kterou si Německo dlouhodobě udržuje, “se brzy nevrátí, pokud vůbec”.
Finanční expert Zoltán Pozsár se o víkendu vyjádřil podobně, když vysvětlil, že Evropa čelí “minskému momentu”, který způsobila nadměrná finanční páka, což znamená, že za tuto katastrofu jsou opět zodpovědné vysoce zkorumpované trhy a finanční systém, který je živí. .
“A v kontextu dodavatelského řetězce,” dodal Pozsar, “pákový efekt znamená nadměrnou provozní páku. V Německu závisí přidaná hodnota ve výši 2 bilionů dolarů (2 000 miliard Kč) na dodávkách plynu z Ruska v hodnotě 20 miliard dolarů… to je stonásobek pákového efektu – mnohem více než Lehman Brothers.”
Plynovod Nord Stream 1 je uzavřen na dobu neurčitou
Plynovod Nord Stream 1 je mezitím opět uzavřen kvůli “plánované údržbě”. To znamená, že do Německa v současné době neproudí žádný ruský plyn.
Podle webu Zero Hedge přichází výpadek v době, kdy se evropské země již potýkají s rostoucími cenami kvůli klesajícím ruským dodávkám.
“Od doby, kdy ruský vývozce Gazprom před třemi měsíci poprvé přerušil dodávky plynu přes Nord Stream 1, se ceny více než zdvojnásobily.”
Závěr
Siegfried Russwurm, šéf hlavní německé podnikatelské lobby BDI, říká, že nedávné zvýšení úrokových sazeb v USA a zpomalení hospodářského růstu v Číně zasadily Německu další ránu, protože Čína je jedním z největších exportních trhů země.
Kolaps světové ekonomiky pokračuje.