Květinář doporučuje používat obyčejné věci z kuchyně, které denně končí v koši – nic víc, nic méně. Obsahují totiž všechny látky, které rostlina potrebuje- fosfor, draslík, dusík, sacharidy a hořčík – “zlaté” látky pro zdravý životní cyklus květu.
Tyto stopové prvky vstupují do rostliny postupně a pokud jejich víte správně použít, zajistí vám krásnou rostlinku na dlouhá léta.
Tato výživa podporuje orchideje během období kvetení a před ním.
Kouzelná voda na orchideu a další domácí květiny – toto dokáže obyčejná rýže
Nejde o nic jiného, než o obyčejnou vodu po namáčení rýže. Ta voda, kterou mnozí z nás vylévají do odtoku je plná vitamínů a živin, které rostlinky potřebují hlavně v období kvetení a růstu.
Voda z rýže obsahuje množství látek, které nacházíme v kupovaných hnojivech pro rostliny.
Jsou v ní vitamíny skupiny B (zejména B1 a B2), “NPK” prvky (dusík, fosfor, draslík). škroby, tuky, sacharidy, ale také komplexní živiny, které rostlinka přemění na energii, sílu a odolnost vůči škůdcům .
Vodu můžete klidně odložit do chladničky a použít kdy potřebujete.
Orchidej a další rostlinky zaléváme jednou za 15-20 dní. Nikdy však nezalévejte se studenou vodou, je nutné, aby voda měla pokojovou teplotu!
Příprava je jednoduchá – 50 g rýže stačí namočit do 500 ml vody, nechat vyluhovat 24 hodin a následně scedit.
Dávkování:
Tuto směs lze použít pouze jednou (maximálně 2x) za měsíc během vegetačního období nalitím na půdu. Dejte si však pozor na přehnojení : známkou přílišného hnojení je bílý povlak na půdě a zhnědnutí či dokonce vysušené listy rostliny.
Jak podávat výživu pro orchideu
Výživu podávejte během období růstu , kdy květ produkuje nové listy a výhonky.
Použijte při každé druhé zálivce, ale opatrně – stačí jen mírně. Pokud vidíte, že rostlina pokračuje v rašení – nové listy a výhonky, pokračujte v podávání výživy.
Pokud se růst zastaví, přestaňte podávat výživu.
Výživu podávejte během kvetení. Důležité: toto se nevztahuje na kvetoucí rostliny, které jste právě přinesli z obchodu. Nechte je kvést a začněte podávat výživu až o 3-4 měsíce.
V podzimním-zimním období av letních vedrech phalaenopsis zpomaluje růst, takže se nedoporučuje podávat výživu více než jednou za měsíc .
Nemocné, velmi oslabené a přesazené rostliny by neměly být hnojené.