Politika

Nejlepší by bylo, kdyby česko používalo euro: ceny v České Republice by tedy nerostly tak rychle, řekl ekonom Jan ŠvejnarMinulý měsíc inflace potvrdila celkový trend, který trvá několik měsíců. Česko je z hlediska růstu cen na prvním místě mezi zeměmi EU. Podobně je život v sousedním Polsku dražší. Profesor univerzity v Kolumbii Jan Švejnar uvedl, že by bylo mnohem lepší, kdyby bylo Česko součástí eurozóny. Mnoho dalších ekonomů s jeho tvrzením nesouhlasí.

Během 360 ° přehlídky Pavlíny Wolfové v časopisu CNN Prima News profesor Jan Švejnar uvedl, že pokud by Česko bylo součástí eurozóny, ceny by rostly pomaleji než nyní.

Dodal však, že slabá česká koruna není jediným faktorem růstu cen. Řekl, že směnný kurz národní měny bude záviset na cenách, které budou vytvořeny v následujících měsících.

Rovněž uvedl, že faktor dostupnosti práce v zemědělství má vliv na inflaci. Pokud by tedy do sektoru přišli noví pracovníci, mohlo by to zpomalit růst cen.

Minulý měsíc byla inflace v České republice 3,3 procenta a v květnu 2,9 procenta. Bydlení, jídlo, alkohol a tabákové výrobky byly dražší. Na druhou stranu doprava mírně poklesla.

Podobný nárůst statistik zveřejnila vláda sousedního Polska. Jejich nárůst měl podobný scénář.

Někteří ekonomové ještě na začátku jara tvrdili, že kdyby v Česku bylo Euro místo Koruny, inflace by nebyla tak vysoká.

Jiní ekonomové tvrdí, že kurz měny není hlavní příčinou inflace, existují mnohem závažnější důvody.

„Růst cen v Česku je do značné míry dán vývojem v uplynulých letech, kdy nedostatek lidí na trhu práce tlačil nahoru růst mezd i na více než 8 procent nominálně“ řekl Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská také uvedla, že růst cen v České republice není přímo spojen s kronavírusovou krizí.

Vysvětlila, že česká cenová hladina se v loňském roce začala přibližovat cenové hladině západních zemí. Lidé tomu však nevěnovali velkou pozornost, dokud se jejich příjem nesnížil, tj. V době pandemie koronavirů.

V některých jiných zemích je situace úplně jiná. Například v Lucembursku a Estonsku ceny klesly. K poklesu cen dochází v dalších 12 zemích, kromě těchto dvou.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Politika

KOMPLETNÍ přehled omezení od 27. ledna: Pouze TOTO můžete dělat BEZ TESTU!

17. ledna vláda schválila tzv. screeningové testování Slovenska, které proběhne od pondělí 18.1. do úterý 26.1 .. V tomto období se musí občané nechat otestovat na koronavirus, přičemž od 27. ledna začne platit zpřísněný zákaz vycházení s mírnými výjimkami.

Na Slovensku od 1. ledna platí přísný uzamčení, který by se měl podle slov ministra zdravotnictví Marka Krajčiho prodloužit do 7. února. A přestože pohyb po venku byl dosud výrazně omezen, od 27. ledna se znavu zpřísní.

Od 27. ledna se při vstupu do zaměstnání či při návštěvě přírody musíte prokázat negativním testem. 29. ledna se Slovensko rozdělí na horší a lepší okresy, v horších se testování zopakuje a od 3. února se budou muset prokazovat negativním testem znovu.

Okresy, které na tom budou lépe, od 3.2. se pro ně režim vrátí do momentálního stavu, nebudou se muset prokazovat negativním testem, ale zákaz vycházení bude stále platit.

CO BUDE BEZ TESTU ZAKÁZANÉ?

 • jít do práce
 • jít do čistírny oděvů, na doplnění pohonných hmot, na koupi novin a tiskovin, do oční optiky, do banky, pojišťovny,
 • knihovny, servisu kol, servisu motorových vozidel, na poštu (včetně výdejního místa Zásilkovna), cestu do služby
 • technické a emisní kontroly vozidel, na sběrná místa pro příjem žádostí na vydání tachografických karet, do opravny
 • obuvi, servisu telekomunikační techniky
 • jít na hromadné akci, jehož provoz povolil Úřad veřejného zdravotnictví SR
 • jít na výdejní místo internetových obchodů (e-shop), cestu na výdejní místo jiných obchodů
 • jít na cestu za účelem vycestování do zahraničí i zpět
 • jít do přírody nebo individuální sportovat v okrese (výjimku mají osoby mladší 15 let a starší 65 let)
 • cesta do školy žáka druhého stupně základní školy, střední školy a posluchače staršího než 10 let
 • dospělí doprovázet děti do školky nebo školy
 • jít na orgán veřejné moci, za účelem provedení výkonu, který nelze vyřídit na dálku

BEZ TESTU BUDE DOVOLENÉ

 • jít do nejbližšího obchodu za účelem získání nezbytných životních potřeb (zejména nákup nebo pořízení potravin, léků
  a zdravotnických prostředků a pomůcek, hygienického zboží, drogistické zboží, krmiv a dalších potřeb pro zvířata, zajištění péče o děti, zajištění péče o domácí zvířata)
 • jít lékaři na preventivní prohlídku, plánovanou i neodkladnou zdravotní péči, včetně doprovázení blízké osoby
 • jít na PCR test, antigenní test nebo očkování
 • jít na pohřeb, sňatek, křest
 • jít se postarat o blízkou osobu, která je na takovou péči odkázána
 • jít venčit psa a kočky do 1000 metrů od bydliště, starat se o hospodářské zvíře, navštívit veterináře
 • dítě může jít do mateřské školy
 • žák prvního stupně může jít do školy
 • dítě a doprovázející osoba může jít za osobou, která má právo na styk s dítětem
 • rodič může jít s dítětem předat ho jinému rodiči ve střídavé péči nebo se s ním setkat
 • přesunout se do zařízení sociálních služeb
 • zdravotní vycházka osoby starší 65 let, ZTP na vozíčku, do 1000 metrů od bydliště, buď samostatně nebo s členy
  domácnosti
 • dostavit se před orgány činné v trestním řízení
 • jít na soudní líčení

Pokračovat ve čtení

Politika

Je to potvrzené: V Česku řádí nakažlivější Britská mutace koronaviru. Je mnohem nebezpečnější než to co tu bylo!

Státní zdravotní ústav České Republiky potvrdil, výskyt nového kmene koronaviru, který je mnohem nakažlivější a nebezpečnější. Podle Jana Blatného se může touto mutací nakazit každý 10. Čech.

Klára Doláková, mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ), jejíž laboratoř vyšetřovala vzorky odpovídající této mutaci, potvrdila agentuře ČTK výskyt nakažlivější varianty. “SZÚ potvrzuje výskyt britské mutace koronaviru v prvních sekvenovaných vzorcích. V současné době se sekvenují další vzorky,” uvedla Doláková. Institut chce představit podrobnější informace na úterní tiskové konferenci.

Podle dnešního prohlášení ministra zdravotnictví Jana Blatného odhady ukazují, že až desetina infikovaných lidí v České republice může mít britskou mutaci.

„Takzvaná britská varianta viru již s největší pravděpodobností cirkuluje v České republice. Zdá se, a v následujících dnech bude ověřeno, že v současné době může tuto variantu obsahovat asi 10% vzorků, které vyšetřujeme,“ uvedl Blatný po jednání vlády. Podle něj je to podobné jako v jiných zemích, kde je tato varianta mezi 10 a 15 procenty. „Tato varianta není nebezpečnější, nezabíjí více, vakcína na ni funguje, ale šíří se přibližně o 40 procent rychleji,“ připomněl ministr.

Podle Blatného bude britská mutace viru dříve či později převládat nad současnou variantou, která se šíří pomalu. “A máme několik měsíců na to, abychom zásadně zareagovali. Zásadní reakcí je zachování opatření, očkování a snaha očkovat nejrizikovější populaci co nejdříve,” dodal Blatný.

Národní referenční laboratoř pro chřipkové a ne-chřipkové respirační virové choroby ohlásila o víkendu, že během analýzy výsledků PCR testu došlo ke snížení citlivosti testovací soupravy. Změna je údajně způsobena nakažlivější mutací koronaviru. Státní zdravotní ústav proto o víkendu hovořil o velmi silném náznaku, že změna byla „na úkor britské varianty“.

„Bude to znamenat velkou opatrnost a sledovat, jak se epidemie šíří dál, mutace se šíří rychleji,“ řekl Roman Prymula, epidemiolog a poradce předsedy vlády pro zdraví. Podle něj není podle těchto informací nutné přistoupit přímo k zpřísnění protiepidemických opatření. Podle něj však existuje určité riziko, že nakažlivější mutace ještě více zatíží nemocnice a systém zdravotní péče.

Pokračovat ve čtení

Politika

Andrej Babiš prozradil kdy se můžeme těšit na otevřené restaurace a kina. Rozhodne o tom toto !

Opatření, které jsou v tuto chvíli nastaveny se týkají nejvyššího stupně opatření a trvají bohužel velmi dlouho a ještě nějakou dobu potrvají, než se vrátíme k normálnímu životu. Premier chce prodloužit opatření o dalších 30 dní. Zároveň upřesnil, kdy by se mohla opatření uvolnit.

Záleží na tom kolik bude přibývat pacientů v nemocnicích

„Musíme se dostat někam kolem 2 000 pacientů, protože v tomto stavu není možné se rozpadnout,“ uvedl Andrej Babiš ve svém pravidelném videu Chow, lidé na sociálních sítích. “Hlavním ukazatelem je počet hospitalizovaných.” Mluvil jsem o tom s ministrem Blatným. ”

Podle tohoto prohlášení by postupný rozpad mohl začít, až počet hospitalizovaných pacientů s Covid-19 klesne na dva tisíce. To je podmínka, která již umožní relativně standardní provoz nemocnic. Samozřejmě to bude také záviset na vtedajším trendu. Pokud by počet pacientů v krátkodobém horizontu klesl na tento počet, ale například země zahájila čtvrtou vlnu epidemie způsobené agresivnější britskou mutací viru, pravděpodobně by k rozpadu stejně nedošlo. V současné době je hospitalizováno přibližně 6300 pacientů s covidem a tento počet již nějakou dobu pomalu klesá.

Uvolnění by nyní bylo možné, ale bojíme se tohoto

Vláda Andreje Babiša se však neobejde bez prodloužení výjimečného stavu. Poslanci budou znovu hlasovat o tom, jak dlouho budou prodlouženi. Nouzový stav platí v České republice od 5. října a v současné době je schválen do 22. ledna.

Vláda také souhlasí se změnami v protiepidemickém systému PES. „Od úterý předpokládám, že to vláda schválí, rozšíříme maloobchodní segment, tedy papírnictví, obchody s dětským oblečením a obuví, obchody se spodním prádlem,“ řekl Babiš České televizi.

Od čtvrtka Česká republika splňuje kritéria pro přechod do čtvrté etapy PES, což by s sebou přineslo určité uvolnění. Vláda je však ohledně skutečného přechodu spíše skeptická. Veřejně to zatím podporuje pouze ministr průmyslu Karel Havlíček.

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Politika12 hodinami před

KOMPLETNÍ přehled omezení od 27. ledna: Pouze TOTO můžete dělat BEZ TESTU!

17. ledna vláda schválila tzv. screeningové testování Slovenska, které proběhne od pondělí 18.1. do úterý 26.1 .. V tomto období...

Politika13 hodinami před

Je to potvrzené: V Česku řádí nakažlivější Britská mutace koronaviru. Je mnohem nebezpečnější než to co tu bylo!

Státní zdravotní ústav České Republiky potvrdil, výskyt nového kmene koronaviru, který je mnohem nakažlivější a nebezpečnější. Podle Jana Blatného se...

Politika14 hodinami před

Andrej Babiš prozradil kdy se můžeme těšit na otevřené restaurace a kina. Rozhodne o tom toto !

Opatření, které jsou v tuto chvíli nastaveny se týkají nejvyššího stupně opatření a trvají bohužel velmi dlouho a ještě nějakou...

Zajímavosti15 hodinami před

Proč je dobré převlékat povlečení jednou týdně? Vyhnete se nepříjemným chorobám

Měnění ložního prádla nemá v oblibě asi nikdo , ale je to lepší než ležet každý den ve spoustě bakterií....

Celebrity15 hodinami před

15 poučeni od Robina Williamse, které vás donutí zamyslet se

Vroce 2014 jsme ztratili Robina Williamse a tato rána se nikdy nezahojí. Co však nikdy neztratíme je jeho talent, jeho...

Stalo se15 hodinami před

Zničené plíce hůř jak u letitých kuřáků. Doktorko popsala, jak pacientům covid ničí plíce

Špičková lékařka na několika rentgenových snímcích popsala, že plíce pacientů po codvidu jsou zjizvenější a citlivější než plíce jakéhokoliv kuřáka....

Zajímavosti17 hodinami před

Automobilka škoda se rozhodla nesponzorovat mistrovství světa v ledním hokeji pokud je bude organizovat Bělorusko

Populární automobilová společnost ŠKODA AUTO se rozhodla zveřejnit stanovisko, které nikdo nečekal. Automobilka ŠKODA je českou automobilovou společností, která patří...

Stalo se19 hodinami před

Ničivé následky koronaviru? Pacienti si stěžují na ztrátu paměti! Nevzpomenou si ani na základní slova…

sestřička z Karviné popisuje ztrátu paměti potom co prošla lehkým průběhem koronavirem. ” Stojím před stromem, ale absolutně si nemůžu...

Stalo se19 hodinami před

Tragédie jak z hororu na Sokolovsku: Žárlivec zmasakroval svojí partnerku i milencem

Policie vyšetřuje vraždu jak z hororu, která se stala v místě kde na to občané nejsou vůbec zvyklí v Horním...

Politika20 hodinami před

Prymula v pátek uzavře velkou část ekonomiky. S těmito čísly nemůžeme normálně fungovat

Mysleli jsme si, že se tomu vyhneme, protože na jaře jsme všichni pochopili, že uzavření ekonomiky je kontraproduktivní nejen pro...

Oblíbené