Minulý měsíc inflace potvrdila celkový trend, který trvá několik měsíců. Česko je z hlediska růstu cen na prvním místě mezi zeměmi EU. Podobně je život v sousedním Polsku dražší. Profesor univerzity v Kolumbii Jan Švejnar uvedl, že by bylo mnohem lepší, kdyby bylo Česko součástí eurozóny.
Mnoho dalších ekonomů s jeho tvrzením nesouhlasí
Během 360 ° přehlídky Pavlíny Wolfové v časopisu CNN Prima News profesor Jan Švejnar uvedl, že pokud by Česko bylo součástí eurozóny, ceny by rostly pomaleji než nyní.
Dodal však, že slabá česká koruna není jediným faktorem růstu cen. Řekl, že směnný kurz národní měny bude záviset na cenách, které budou vytvořeny v následujících měsících.
Rovněž uvedl, že faktor dostupnosti práce v zemědělství má vliv na inflaci. Pokud by tedy do sektoru přišli noví pracovníci, mohlo by to zpomalit růst cen.
Bydlení, jídlo, alkohol a tabákové výrobky stále rostou.
Podobný nárůst statistik zveřejnila vláda sousedního Polska
Jejich nárůst měl podobný scénář.
Někteří ekonomové ještě na začátku jara tvrdili, že kdyby v Česku bylo Euro místo Koruny, inflace by nebyla tak vysoká.
Jiní ekonomové tvrdí, že kurz měny není hlavní příčinou inflace.
Existují mnohem závažnější důvody
„Růst cen v Česku je do značné míry dán vývojem v uplynulých letech, kdy nedostatek lidí na trhu práce tlačil nahoru růst mezd i na více než 8 procent nominálně“ řekl Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank.
Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská také uvedla, že růst cen v České republice není přímo spojen s kronavírusovou krizí.
Vysvětlila, že česká cenová hladina se v loňském roce začala přibližovat cenové hladině západních zemí. Lidé tomu však nevěnovali velkou pozornost, dokud se jejich příjem nesnížil, tj. V době pandemie koronavirů.
V některých jiných zemích je situace úplně jiná. Například v Lucembursku a Estonsku ceny klesly. K poklesu cen dochází v dalších 12 zemích, kromě těchto dvou.