Dezinfikujete prostory i vy o duši abyste zabránili šíření Covid? Zřejmě děláte chybu.
Častá dezinfekce povrchů na zastavení šíření koronavirus nemusí být v konečném důsledku až taková prospěšná, jak se zpočátku tvrdilo. Uvedl to mikrobiolog Emanuel Goldman z Rutgersovy univerzity. Vysvětlil, že na površích se infekční materiál, který by mohl šířit virus, rozpadá velmi rychle. “V nemocnicích byly povrchy testovány v blízkosti pacientů s COVID-19 a nebylo možné identifikovat žádný infekční virus,” prohlásil.
Kevin Fennelly, zástupce ředitele pro plicní a kritickou péči v Národním institutu zdraví (NIH) v Marylandu, který se specializuje na infekce dýchacích cest, doplnil, že při čištění povrchů mnoho lidí ignoruje kroky, které by mohly zabránit šíření viru. Ptá se spíše na to, proč odborníci dosud nedoporučili způsob, jak správně větrat místnosti.
Zároveň zpochybnil extrémně a časté dezinfikování povrchů, protože si myslí, že kvalitnější větrání je klíčový způsob, jak zabránit šíření koronavirus. Poznamenal také, že použití ultrafialových paprsků schopných zabíjet vzdušné virové částice by bylo produktivnější investicí času a zdrojů.
To samozřejmě neznamená, že můžete skončit s dezinfekcí povrchů v domácnosti či v práci. Stále platí, že díky tomu dokážete eliminovat přenos a šíření bakterií. Akorát je důležité uvědomit si, že tomu netřeba věnovat tolik úmorného času a mnohem lépe uděláte, pokud si budete pravidelně otevírat okna.