Stalo se

Márnice a krematoria v nitře nestíhají. Na uskladnění nebohých je připraven zimní stadionSituace se na Slovensku výrazně zhoršila. Za nejvýrazněji nejhorší stav se pokládá stav nemocnice v Nitře , kde museli v posledních dnech hospitalizovat enormní počet nakažených. Covidové ARO v Nitře je aktuálně zcela plné a přesto, že denně tam zemře několik pacientů, lůžka se zaplňují rychleji, než čekali uvádějí TVnoviny.sk .

Nitranské nemocnici začínají chybět i důležité přístroje, bez kterých nevědí pacientům pomoci. Pomocnou ruku poskytla nemocnici v Nitře i prešovská nemocnice, která jí na Nový rok poskytla hned několik důležitých přístrojů.

Milan Dubaj , ředitel nitranské nemocnice, prozradil: “Dalším pěti pacientům pomůžeme jednou ze základních metod léčby, a to je zvýšit dodávku kyslíku v jejich těžkých stavech. Ještě v tuto noc budou použity. ”

Dubaj tvrdí, že aktuálně mají dostatečný počet personálu. Aktuálně tam slouží kromě lékařů i vojáci i dobrovolníci . Připustil však, že pokud to bude nutné, povolají se i lékaři z ambulanií. Samospráva se chytá přetestovat celý okres. Tímto krokem chtějí zvrátit opravdu nepříznivý vývoj koronavirus v regionu.

Celoplošné testování by tam mělo proběhnout od 8. do 10. ledna , tedy příští víkend. Marek Hatta , primátor Nitry, prozradil: “Data jsou velmi špatné za celý prosinec, Slovensko je vždy v červených číslech. Jsme nejhorší. My se tedy technicky připravujeme, máme slíbených 50 tisíc testů ze státních hmotných rezerv. ”

Primátor přiznal, že kapacity márnice a krematoria se pomalu plní . Jedním z dvodu je i to, že nitrianske krematorium zpopelňuje všech zesnulých z celého Pováží jakož i z celého středního Slovenska. Peter Nemček z pohřební služby tuto skutečnost potvrdil, přičemž přiznal, že volné termíny jsou v jejich pohřební službě aktuální až od 15. ledna .

V těchto dnech provádějí denně přibližně 2 až 4 pohřby . Peter Nemček si však myslí, že současná situace je jen přípravou na to, co je čeká . Dodal, že na uskladnění nebohých je připravena i plocha zimního stadionu.

VIDEO