Epidemiologická situace v naší zemi se každým dnem zhoršuje. Téměř každý den se dozvídáme o novém záznamu infekcí a úmrtí. Vláda zavádí další omezení, ale zatím není žádná naděje, že se něco změní k lepšímu. Objevily se však některé dobré zprávy.
Vědci se stále snaží najít vakcínu nebo lék. Je možné, že to každý z nás má ve své lékárničce? Výsledky nejnovějšího výzkumu rozdělují všechny, stojí za to vědět.
Coronavirus Drug
Včera, 6. listopadu, byly v britských nemocnicích zahájeny studie, které testovaly účinnost aspirinu při léčbě koronaviru. Doma jej má téměř každý – je snadno dostupný, levný a bezpečný.
Vědci doufají. Podle jejich názoru bude kyselina acetylsalicylová, tj. Aspirin, užitečná při prevenci komplikací spojených s infekcí COVID-19, včetně krevních sraženin.
„MYSLÍME, ŽE DOPLNEK ASPIRINU BY BOL VELMI DŮLEŽITÝ, PROTOŽE BYL JASNÝ DŮVOD VĚŘIT, ŽE MŮŽE POMOCI A ŽE JE BEZPEČNÉ, LACNÉ A ŠIROKOU DOSTUPNOST,“
VYSVĚTLUJE PROF. PETER HORBY, jeden z vědců pracujících na projektu.
University of Oxford je zodpovědný za výzkum projektu RECOVERY. Ve Velké Británii je již 16 000 dobrovolníků ze 176 nemocnic. Testy naznačují, že nejméně 2 000 náhodně vybraných lidí dostává každý den 150 mg aspirinu.
Výsledky testů u lidí, kteří dostávali aspirin, budou srovnávány s výsledky u těch, kteří aspirin nedostávali. Výzkumným materiálem by měla být úmrtnost v obou skupinách po 28 dnech. Zohlední se také délka pobytu v nemocnici a potřeba ventilátoru.
Autoři studie zdůrazňují, že to může trvat až několik měsíců. Cílem projektu RECOVERY je také otestovat účinnost dalších opatření, včetně rekonvalescenční plazmy, monoklonální protilátky Regenron, široce dostupného antibiotika azithromycinu a steroidu dexamethasonu v nízkých dávkách.
Dosud bylo zjištěno, že dexamethason je účinnou látkou ve vyšších dávkách. Pro použití u infikovaných pacientů již byl schválen orgány USA a Evropské unie.