Jak na Covid-19 doma? Radí Prim. MUDr. Kulkovský Milan na svém blogu na facebooku.
Občanů s Covid-19 bych mohl rozdělit do tří skupin:
1️⃣Bezpříznakoví: ti šťastnější, naštěstí většina, bez léčby, případně podpora imunity. Potřeba podpory imunity je obecná, bez ohledu na to, zda tu Covid je či není
2️⃣ Mírné příznaky: ti, kteří onemocnění pociťují, ale nelimituje je tak, aby musely být hospitalizováni
3️⃣ Těžko příznaků: jejich stav vyžaduje hospitalizaci, kyslíkovou léčbu, speciální medikamentózní léčbu, v nejtěžších případech umělou plicní ventilaci, případně při dostupnosti ECMO (v jednoduchosti, mimotělní okysličování krve)
V následujících bodech se budu věnovat léčbě těch, kteří patří do druhé skupiny. První přeskočím, třetí je v rukou odborníků. Léčba spočívá především v ovlivňování a zmírňování příznaků onemocnění. Ti, kteří jste Covid překonali, klidně v diskusi přidávejte rady, které vám v boji pomohli.
✅ Horečka: při nižších teplotách není podávání antipyretik, léků proti horečce, třeba. Po lécích saháme při výstupu nad 38stC. Zejména na jaře se co-to popsalo o paracetamolu (Paralen), v doporučených dávkách ho ale můžete klidně používat. I v nemocnicích je standardem. Kromě něj můžete použít Novalgin nebo Ibuprofen (růžová součást nejedné kabelky). Na ibuprofen (Ibalgin) by si měli dávat pozor “žaludkári”, jeho časté používání může skončit krvácejícím vředem. Paralen není vhodný u těch, kteří se denně věnují “slovenské házené”, tedy nadměrné degustaci alkoholu. Nezapomínejte ani na “babské recepty”, zábaly, …