Odborníci z oblasti zdraví se už dlouho snaží přijít na to, zda je konzumace vajec prospěšná pro náš organismus nebo ne. Nový výzkum ukázal, že pokud člověk sní tři vejce za týden, může se u něj zvýšit riziko úmrtí v mladém věku.
Experti varují, že žloutek obsahuje příliš mnoho cholesterolu a tuku, které mohou souviset se vznikem rakoviny, infarktem nebo mrtvicí. Australská nadace srdce upozornila, že je třeba vzít v úvahu i další faktory.
Výzkum zveřejnili v žurnálu plošně Medicíně .
Zdravotní rizika
Lidé, kteří konzumují 300 miligramů cholesterolu denně, což jsou přibližně tři vejce týdně, mají o 19 procent vyšší riziko, že během následujících 16 let zemřou. Riziko úmrtí na rakovinu u nich narůstá o 24 procent a na kardiovaskulární onemocnění o 16 procent.
Vědci analyzovali data od 521 120 Američanů ve věku od 50 do 71 let, jejichž pozorovali přibližně 15 let. Mezi tím 129 328 respondentů zemřelo.
“Konzumace celých vajec a cholesterolu byly spojeny s rizikem úmrtí z jakýchkoliv příčin. Konzumace bílku byla nepřímo spojena s úmrtností, ” uvedli ve studii.
Jü Čang z čínské Univerzity Če-ťiang ozřejmila, že “zvýšená úmrtnost spojená s konzumací vajec byla značně ovlivněna právě příjmem cholesterolu”.
Doporučuje nahradit celá vejce bílky nebo jinými alternativními zdroji proteinů s cílem chránit si kardiovaskulární systém a šanci na dlouhý život.
Vědci z Austrálie i Spojeného království uvedly, že je nutný další výzkum, který by ozřejmil způsob konzumace vajec.
Další faktory
Beth Meertens z Australské nadace srdce potvrdila, že tato rozsáhlá studie přinesla nové informace o stravování. “Lidé, kteří uvedli, že jedí vejce, měli na začátku studie menší pravděpodobnost, že budou zdravější,” dodala.
Mezi další faktory, které mohly ovlivnit výsledky, patří fyzická aktivita nebo celková pestrost jídelníčku.
Duane Mellor z Aston Medical School v Birminghamu upozornil, že studie nebrala v úvahu jiná jídla konzumovány s vejci. “Je zřejmé, že vejce můžeme konzumovat v rámci diety s vysokým obsahem tuků či vysokým obsahem cukru, ale také v rámci převážně zeleninové stravy,” řekl.
Autoři výzkumu uvedli hypotetický dopad výměny celých vajec za bílku, vaječné náhražky, drůbež, ryby, mléčné výrobky, ořechy nebo luštěniny. ” Ve studii to však neporovnali a místo toho porovnali lidí, kteří jedli vejce a kteří tak nedělali,” dodal Mellor.
Pestrá strava
Australská nadace srdce nemá přesně stanovené limity v týdenní konzumaci vajec. “Přesto navrhujeme dvě až tři jídla na bázi vajec týdně s cílem podpořit různorodost jiných potravin v našem jídelníčku,” vyjádřila se Meertens.
Někteří lidé by si podle ní měli dávat větší pozor na vejce. “Pacientům s vyšším cholesterolem, cukrovkou typu 2 nebo srdečními chorobami bychom doporučovali jíst méně než sedm vajec týdně. Důkazy ukazují, že konzumace více vajec může zvyšovat riziko srdečních onemocnění a mrtvice, ” objasnila.
Meertens uvedla, že vejce jsou levným a jednoduchým zdrojem proteinů a nemůžeme říci, že jsou vysloveně škodlivé. “Důležitá je celková pestrost stravování. Výběr zdravých potravin, jakými jsou ryby, zelenina, ovoce, ryby luštěniny, jogurty a olivový olej je důležitý pro naše srdce, ” řekla.
Do rozmanitého jídelníčku podle ní spadají i maso a vejce.