Zajímavosti

Když jdu sázet zimní česnek, vždy se držím této řady mé babičce: Roky mám takovou úrodu, že mi ji chodí obdivovat všichni sousedé!Výsadba česneku pro zimou je u nás velmi častá, nicméně je třeba znát jisté zákonitosti, díky kterým můžete očekávat bohatou úrodu . Poradíme i pár triků od zkušené pěstitelku – mé babičce, díky kterým se vám to určitě podaří!

Česnek se v našich zeměpisných šířkách vysazuje přibližně v říjnu. Platí pravidlo, že čím později, tím lépe . Jinak hrozí, že česnek může do zimy až příliš vyrůst a pak zmrzne . Správný čas na výsadbu je tehdy, když teplota klesne pod 8 stupňů.

Česnek vkládáme do půdy do hloubky 7-10 cm . Tak máme jistotu, že lehčí přežije zimní mrazy. Před vysazením půdu prokypříme a přidáme humus . Po zasazení půdu zatlačíme.

Chcete větší a zdravější plody? Vysaďte je na toto místo

Babička mi vždycky říkala, že nejlepší a co je nejdůležitější i největší plody získáte když česnek zasadíte tam, kde dříve byly rajčata, lilek, dýně a okurky či fazole . Tyto plodiny dodávají do půdy dusík, který česnek potřebuje. právě díky dusíku – tomu přírodnímu, bude česnek extra velký a zdravý.

Nikdy nevysazujte tam, kde byl dříve česnek či cibule, ty logicky z půdy dusík odčerpají a vaší nové úrodě se tak vůbec nemusí dařit, případně bude úroda malá. Nedoporučuje se ani záhony, kde byla vysazena jiná kořenová zelenina. Stejně dobrým indikátorem je, že rajčata, dýně či okurky oblibě sluneční stanoviska v zahradě – ty jsou ideální i pro zimní česnek .

Trik zahrádkáře, jak vrátit do půdy dusík pro velký a silný censnak!

Pokud nemáte jinou možnost a musíte česnek vysadit na lůžka, kde předtím byla kořenová zelenina, po sklizni vysaďte na tato místa víku seté . Dobře roste i během krátkých dní a je odolná i proti chladnějšímu počasí. Má schopnost obnovovat kvalitu půdy a co je nejdůležitější, navrátí do ní dusík .

Před výsadbou nezapomeňte na moření česneku. Nejlepším na moření je roztok Sulky-K (5%) , ve kterém necháme odděleny stroužky mořit asi 8-12 hodin. Stroužky získají modrozelený odstín, na 1 kg česneku použijeme 1 l mořidla . Mořením česnek chráníte před parazity, plísní a i před extrémními výkyvy počasí.

Stroužky musí sázet kořenovou částí dolů. Když se sází opačně, snižují se úrody a kvalita se zhoršuje. Jednotlivé stroužky by měly být vzdáleny 7-8 cm a mezi řádky necháme vzdálenost 20 cm .

Česnek je dobré na zimu přikrýt spadaným listím . Nebo rašelinou či humusem. Pokud nehrozí extrémní zima, česnek přežije i bez přikrývání.

Na jaře uvidíte první plody své podzimní práce, stačí odhrnout zimní přikrývku půdy a uvidíte zelené výhonky mladého česneku. 🙂Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Video

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota domnívala, že je další ženou, která touží po kariéře, ale neumí zpívat. Netušili, jak moc se mýlili!

Julia Chupira zpívala slavnou píseň Whitney Houstonové I Will Always Love You. Její hlas nejprve překvapil a pak všechny nadchl! Něco nám říká, že si Julie všimli lidé v hudebním průmyslu a dělá z ní hvězdu. Má neuvěřitelný talent!

Líbí se vám její hlas? Sdílejte!

Pokračovat ve čtení

Video

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost – byly zničené, bez života a barva už nezakrývala šedou barvu jako předtím. O několik let později se rozhodla vyhledat pomoc odborníka Christophera Hawkinse. Změnil ji k nepoznání!

Kerry chtěla podstoupit radikální změnu …

Všechno bylo okamžitě jasné kadeřníkovi! Nejen, že si podstatně ostříhal vlasy, ale také odhalil něco, co se Kerry celé ty roky snažil skrýt …

Šedým vlasům se už nedalo vyhnout. Velmi se jí to hodí! Podívejte se na celou transformaci:

Sníte někdo z vašich přátel o radikální změně účesu? Sdílet tento článek!

Pokračovat ve čtení

Humor

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl přesvědčit svého pána, aby usnul.

Při pohledu na reakci psa, který chce bojovat alespoň hodinu spánku, nebudete schopni zadržet smích!

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Video2 měsíci před

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota...

Děti2 měsíci před

Matka natočila, jak si její dcera povídá s kočkou. To co se stalo v 10. vteřině? K nezaplacení!

Toto dítě má zajímavé rozhovory se svou kočkou každý den. Matka proto neváhala a rozhodla se je sdílet s celým...

Video2 měsíci před

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost –...

Děti2 měsíci před

Když rodina adoptovala z útulku týraného psa, nečekali ani v nejmenším, jak to skončí!

Elizabeth Spence a její manžel vždy chtěli velkou rodinu. Mají tři děti a … adoptovali 6 zvířat z útulku. Psi...

Humor2 měsíci před

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl...

Video2 měsíci před

Celý svět na chvilku ztratil řeč, když uviděli tohle nádherné vystoupení. Podívejte se proč

Labutí jezero Čajkovskij je klasikou baletu. Ale když uvidíte podívanou provedenou Velkým čínským státním cirkusem, vyrazí vám to dech. Jejich...

Děti2 měsíci před

4 letý chlapec zemřel kvůli koření, které máme každý z nás doma volně dostupné. Teď jeho máma varuje všechny rodiče

Každý rodič ví, že i když dítě hlídá 24 hodin, dostane skvělý nápad, který i tak zrealizuje. Tyto myšlenky často...

Video2 měsíci před

Když vešel na scénu slepý a autistický chlapec, nikdo nechápal co předvedl. Diváci si mysleli, že se stal zázrak!

Christopher Duffley z Manchesteru je perfektní, laskavé a šťastné dítě, i když to v životě není tak snadné jako jeho...

Děti2 měsíci před

Žena si adoptovala dítě, které nikdo nechtěl. Teprve po 28 letech zjistila co před ní tajil.

Ingeborg Mclntosh je profesionální matkou. V jejím domě se přes léto vystřídalo více než 125 dětí. Žádné z nich si...

Vztahy2 měsíci před

Sen každého muže! Největší dračice v posteli jsou tyto dva typy žen: Patříte mezi ně?

Zajímavé objevy o ženském sebevědomí při sexu publikovali vědci z Belgie. Zjistili, že na sebevědomí ženy v posteli nemá vliv...

Oblíbené