Výsadba česneku pro zimou je u nás velmi častá, nicméně je třeba znát jisté zákonitosti, díky kterým můžete očekávat bohatou úrodu . Poradíme i pár triků od zkušené pěstitelku – mé babičce, díky kterým se vám to určitě podaří!
Česnek se v našich zeměpisných šířkách vysazuje přibližně v říjnu. Platí pravidlo, že čím později, tím lépe . Jinak hrozí, že česnek může do zimy až příliš vyrůst a pak zmrzne . Správný čas na výsadbu je tehdy, když teplota klesne pod 8 stupňů.
Česnek vkládáme do půdy do hloubky 7-10 cm . Tak máme jistotu, že lehčí přežije zimní mrazy. Před vysazením půdu prokypříme a přidáme humus . Po zasazení půdu zatlačíme.
Chcete větší a zdravější plody? Vysaďte je na toto místo
Babička mi vždycky říkala, že nejlepší a co je nejdůležitější i největší plody získáte když česnek zasadíte tam, kde dříve byly rajčata, lilek, dýně a okurky či fazole . Tyto plodiny dodávají do půdy dusík, který česnek potřebuje. právě díky dusíku – tomu přírodnímu, bude česnek extra velký a zdravý.
Nikdy nevysazujte tam, kde byl dříve česnek či cibule, ty logicky z půdy dusík odčerpají a vaší nové úrodě se tak vůbec nemusí dařit, případně bude úroda malá. Nedoporučuje se ani záhony, kde byla vysazena jiná kořenová zelenina. Stejně dobrým indikátorem je, že rajčata, dýně či okurky oblibě sluneční stanoviska v zahradě – ty jsou ideální i pro zimní česnek .
Trik zahrádkáře, jak vrátit do půdy dusík pro velký a silný censnak!
Pokud nemáte jinou možnost a musíte česnek vysadit na lůžka, kde předtím byla kořenová zelenina, po sklizni vysaďte na tato místa víku seté . Dobře roste i během krátkých dní a je odolná i proti chladnějšímu počasí. Má schopnost obnovovat kvalitu půdy a co je nejdůležitější, navrátí do ní dusík .
Před výsadbou nezapomeňte na moření česneku. Nejlepším na moření je roztok Sulky-K (5%) , ve kterém necháme odděleny stroužky mořit asi 8-12 hodin. Stroužky získají modrozelený odstín, na 1 kg česneku použijeme 1 l mořidla . Mořením česnek chráníte před parazity, plísní a i před extrémními výkyvy počasí.
Stroužky musí sázet kořenovou částí dolů. Když se sází opačně, snižují se úrody a kvalita se zhoršuje. Jednotlivé stroužky by měly být vzdáleny 7-8 cm a mezi řádky necháme vzdálenost 20 cm .
Česnek je dobré na zimu přikrýt spadaným listím . Nebo rašelinou či humusem. Pokud nehrozí extrémní zima, česnek přežije i bez přikrývání.
Na jaře uvidíte první plody své podzimní práce, stačí odhrnout zimní přikrývku půdy a uvidíte zelené výhonky mladého česneku. 🙂