Užitečné výživové poradenství od lékaře, který porazil rakovinu. Jaké potraviny by měly být konzumovány pro prevenci a léčbu onkologie – čtěte dále …
Potraviny obsahující látky, které mohou modulovat různé funkce v těle a pomáhají udržovat normální zdraví, se nazývají funkční potraviny a v některých případech nutraceutika. Funkční potraviny mají blahodárné účinky na jednu nebo více tělesných funkcí, zlepšují zdraví a wellness a / nebo snižují riziko onemocnění. Které funkční potraviny mají protirakovinné vlastnosti?
Potraviny, které mají protirakovinné vlastnosti
“Každá snědená cibule prodlužuje náš život o jeden den,” říká lidová moudrost.
Cibule je bohatá na vitamíny B a C, stejně jako minerály nezbytné pro fungování antioxidantů a odstraňování volných radikálů. Aktivují sekreci žaludeční šťávy, podporují střevní flóru, čímž pomáhají odstraňovat toxiny z těla.
Cibule je přirozeným zdrojem bohatým na bioflavonoidy, včetně kvercetinu. Flavonoidy jsou účinné látky, které působí proti nádorům tlustého střeva, mozku, leukémii, rakovině žaludku, prostaty, vaječníků, děložního čípku, prsu atd. Nejaktivnějším ze všech protinádorových flavonoidů je quercitin. Červená cibule je nejbohatší na tyto látky. Mezi další zdroje kvercetinu patří jablko, černé hrozny, borůvky, moruše, třešně, zelený čaj, petržel a kapary.
DŮLEŽITÉ! Cibule obsahuje velké množství enzymů a glukokinin – sloučeninu, která podobně jako inzulín snižuje přebytek cukru v krvi, a proto je konzumace cibule pro diabetiky a pacienty s rakovinou nesmírně prospěšná. Regulací hladiny glykémie se normalizuje sekrece inzulínu v pankreatu a v důsledku toho se
- Působí to chemoterapií: pod vlivem léčby se snižuje rezistence nádorů a tím se zvyšuje míra přežití onkologických pacientů.
- Inhibuje růst a šíření nádorových buněk.
- Indukuje apoptózu nebo sebevraždu rakovinných buněk.
- Působí protizánětlivě a vytváří nepřátelské prostředí pro nádory.
- Zabraňuje vzniku metastáz.
- Je to antioxidant, podporuje vylučování volných radikálů.
- Stimuluje imunitní systém k ničení nádorových buněk.
- Studie na potkanech prokázaly, že kvercetin podporuje přežití a předchází kachexii související s rakovinou.
- Pomáhá odstraňovat benzopyrenový toxin z těla. Pokud jste pozváni na grilování a nemůžete odmítnout, nezapomeňte poté jíst více cibule, například cibulovou polévku.
Další vlastnosti
Křupavé rostliny zvyšují vlastnosti cibule v boji proti rakovině . Vědci z University of Heidelberg injikovali krysám buňky lidské rakoviny slinivky břišní a poté je ošetřili extrakty cibule a brokolice , a to s úžasnými výsledky. Při této léčbě se vyvinuly dvě silné látky: kvercetin a sulforafan. Kvercetin z cibule je schopen vyvolat sebevraždu rakovinných buněk, potlačit metastázy a jejich šíření. S přítomností sulforafanu v brokolici a dalších krucifixech jsou účinky kvercetinu zesíleny.
Spotřeba: Bude moudré je denně konzumovat, abyste využili jejich vynikající protinádorové vlastnosti. Surová cibule může u některých lidí působit zažívací potíže, proto je lepší je jíst tepelně upravená, i když obsah quercitinu v ní klesá.
Dalším způsobem, jak odstranit látku, která nás nutí plakat a způsobuje nepříjemné pocity v žaludku, je nakrájení cibule na plátky, vložení do teplé vody a několik hodin. Pažitka, šalotka a pór mají stejné vlastnosti.
Česnek je lékem na všechny nemoci
V Egyptě, před pěti tisíci lety, byl používán k léčebným účelům. Claudius Galen, osvícený lékař Římské říše, považoval česnek za všelék a doporučil jej gladiátorům pro každodenní použití jako revitalizační prostředek.
Česnek patří do stejné rostlinné rodiny jako cibule, zelená cibule a pórek. Stejně jako druhý obsahuje quercetin, ale navíc obsahuje látku s protirakovinovými vlastnostmi – alliin , éterický olej, který je zodpovědný za specifickou vůni česneku. Alliin se přeměňuje na alicin, když je mletá hlava česneku, a je to allicin, který má protirakovinné účinky. Ale nejen on, v česneku je dvacet látek, derivátů alliinu, s protirakovinovými vlastnostmi: dialylsulfid, S-allyl cystein, S-methyl cystein atd.
Kromě toho česnek obsahuje oligoelementy: železo, selen, zinek, hořčík, síru a vápník. Obsahuje také mnoho fruktosanů (až 75%) a arginin.
Zvýšená konzumace česneku je spojena se sníženým rizikem vzniku různých typů rakoviny: jícnu, žaludku, tlustého střeva, slinivky břišní, kůže, plic a prsou.
- Ženy, které mají vždy v jídle česnek, mají o 50% méně rakoviny než ženy, které česnek téměř nejí.
- Konzumace 10 gramů česneku denně, což jsou jeden až dva stroužky, snižuje možnost vzniku jakéhokoli druhu rakoviny.
- Protirakovinné vlastnosti alliinu a jeho derivátů (přidejte k tomuto quercetinu, který se ve velkém množství nachází v česneku):
- Pomáhá odstraňovat z těla potenciálně karcinogenní látky, čímž předchází riziku vzniku rakoviny.
- Pomáhá kompenzovat poškození DNA buněk a zabránit mutaci rakovinných buněk.
- Potlačuje buněčnou proliferaci.
- Další terapeutické vlastnosti česneku
Má antibakteriální, antivirové a antifungální vlastnosti, to znamená, že bojuje proti všem infekcím. Stabilizátor.
Způsob aplikace. Abychom předešli rakovině, musíme jíst dva až čtyři stroužky česneku denně.
Abyste zajistili uvolnění alliinu a jeho přeměnu na alicin, musíte česnekové stroužky hnětet plochou stranou nože a nechat 10 minut vařit. Poté se protinádorové látky česneku stanou aktivními a připravenými zapojit se do boje proti rakovině.
Chcete-li odstranit charakteristický zápach, můžete česnek smíchat s celerem a petrželkou, čímž také zvýšíme jeho protirakovinné vlastnosti.
Česnek se při vaření lépe vstřebává. Snadný způsob vaření česneku při zachování všech jeho vlastností je přidání do všech polévek ze zeleninové kaše. Odstranění výhonku usnadňuje česnek.
Křižníky odráží útok rakoviny
Když mluvíme o křižácích, máme na mysli zelí: růžičkovou kapustu, řapíkatou, lombardskou, čínskou, květák, brokolici, zelí a také tuřín, ředkvičky a ředkvičky.
Křupavé rostliny obsahují glukosinoláty, které mají protirakovinné vlastnosti. Nejvíce studovanými glukosinoláty bojujícími proti rakovině jsou indol-3-karbinol (nachází se nejvíce v brokolici) a sulforafan (v květáku). Glukosinoláty dodávají křižníkům charakteristický zápach a chuť. Když jsou buněčné stěny těchto rostlin rozdrceny tloučkem nebo rozdrceny nožem, vstoupí do činnosti enzym myrosináza, který přeměňuje glukosinoláty na isothiocináty, skutečné protinádorové látky.
Protirakovinné vlastnosti
Tyto látky obsažené výlučně v brukvovitých rostlinách jsou schopné předcházet a léčit rakovinu, protože zabraňují maligním prekancerózním buňkám , indukují apoptózu některých nádorových buněk a brání tvorbě nových cév, díky nimž může nádor postupovat.
Jsou také stimulovat imunitní systém k odstranění nádorových buněk , zvýšení aktivity NK buněk o 50%.
Kromě toho regulují hladinu estrogenu cirkulujícího v krvi, což je obzvláště užitečné při prevenci rakoviny prsu. Pokud se pravidelně konzumují krucifixy, riziko rakoviny prsu se snižuje.
DŮLEŽITÉ! Křupavá zelenina jsou antioxidanty, protože jsou bohaté na beta-karoten, vitamin C, selen a vitamin E. Blokují karcinogenní potenciál velkého počtu zvláště nebezpečných látek, které mohou vyvolat rakovinu.
Tyto rostliny jsou detoxikační látky, úspěšně aktivují naše antioxidační systémy.
Existují lidé, kteří jsou velmi náchylní k rakovině, protože detoxikační látky v jejich tělech nepracují. Některé jsou obzvláště citlivé na tabákový kouř, a protože mají slabý antioxidační systém, hrozí jim riziko vzniku rakoviny plic, ale tento problém lze vyřešit, pokud tyto zázračné rostliny pravidelně konzumují.
Křižníky jsou schopny inhibovat expresi dvou genů spojených s rakovinou genetického původu: BRCA1 a BRCA2, které jsou zodpovědné za rakovinu prsu a prostaty.
DŮLEŽITÉ! Křižníky nejen předcházejí rakovině, ale mohou dokonce prodloužit život pacientů s rakovinou a zabránit relapsu.
Pravidelná konzumace těchto rostlinných produktů významně snižuje riziko vzniku rakoviny na různých místech: ústní dutina, jícen, plíce, ledviny, močový měchýř, tlusté střevo, prsa, vaječníky a prostata.
Nová studie z Číny ukazuje, že konzumace křižáků v prvních třech letech po diagnostikování rakoviny prsu u žen snižuje riziko recidivy a úmrtí na tuto chorobu . Čím více testovaných žen pojedalo ukřižování, tím větší byla pravděpodobnost, že se zbaví rakoviny. Ženy, které jedly více křížovek, měly o 62% nižší riziko úmrtí na rakovinu a o 35% nižší riziko recidivy onemocnění. Opakování studií tyto výsledky potvrdilo.
Výzkum výhod doplňování brukvovité extraktu nyní začíná a výsledky v prevenci a léčbě rakoviny prsu jsou inspirativní.
Spotřeba. Pro dosažení protirakovinných účinků je vhodné konzumovat zelí a jiná křupavá jídla třikrát týdně.
V roce 2000 byl publikován zajímavý dokument, který ukazuje, že konzumace křížů třikrát nebo vícekrát týdně snížila riziko rakoviny prostaty na polovinu a snížila riziko metastáz.
Čínští vědci prokázali, že ženy, které denně konzumují porci ukřižování, mají 50% snížení rizika rakoviny prsu. Evropské studie ukazují, že ženy, které konzumují brukvovitou zeleninu alespoň jednou týdně, měly o 17% nižší riziko vzniku rakoviny prsu.
Ze všech křížů je brokolice nejzelenější ze všech. Takže každý má brokolici.
Kulinářské tipy
DŮLEŽITÉ! Nezapomeňte rozdrtit a žvýkat křižníky, abyste byli efektivnější!
Ideální je jíst syrové, dušené nebo ve woku. A pokud vaříme, pak ne více než deset minut. Při vaření zelí tři čtvrtiny glukosinátů přecházejí do vody, v takovém případě musíte použít zelný vývar; můžete například připravit krémovou polévku, ale stále je lepší ji jíst syrovou nebo na páře.
Skvělá večeře se získá z dušené brokolice (10 minut), ochucené lžící rostlinného oleje, citronové šťávy a čerstvě mletého černého pepře, nebo zelný salát s kořením z rostlinného oleje, octa, kurkumy a pepře. publikoval econet.ru .
Odile Fernandez, “Moje předpisy pro rakovinu. Zkušenost doktora, který poráží onkologii”
PS A pamatujte, pouhou změnou vaší spotřeby – společně měníme svět! © econet