Státní zdravotní ústav České Republiky potvrdil, výskyt nového kmene koronaviru, který je mnohem nakažlivější a nebezpečnější. Podle Jana Blatného se může touto mutací nakazit každý 10. Čech.
Klára Doláková, mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ), jejíž laboratoř vyšetřovala vzorky odpovídající této mutaci, potvrdila agentuře ČTK výskyt nakažlivější varianty. “SZÚ potvrzuje výskyt britské mutace koronaviru v prvních sekvenovaných vzorcích. V současné době se sekvenují další vzorky,” uvedla Doláková. Institut chce představit podrobnější informace na úterní tiskové konferenci.
Podle dnešního prohlášení ministra zdravotnictví Jana Blatného odhady ukazují, že až desetina infikovaných lidí v České republice může mít britskou mutaci.
„Takzvaná britská varianta viru již s největší pravděpodobností cirkuluje v České republice. Zdá se, a v následujících dnech bude ověřeno, že v současné době může tuto variantu obsahovat asi 10% vzorků, které vyšetřujeme,“ uvedl Blatný po jednání vlády. Podle něj je to podobné jako v jiných zemích, kde je tato varianta mezi 10 a 15 procenty. „Tato varianta není nebezpečnější, nezabíjí více, vakcína na ni funguje, ale šíří se přibližně o 40 procent rychleji,“ připomněl ministr.
Podle Blatného bude britská mutace viru dříve či později převládat nad současnou variantou, která se šíří pomalu. “A máme několik měsíců na to, abychom zásadně zareagovali. Zásadní reakcí je zachování opatření, očkování a snaha očkovat nejrizikovější populaci co nejdříve,” dodal Blatný.
Národní referenční laboratoř pro chřipkové a ne-chřipkové respirační virové choroby ohlásila o víkendu, že během analýzy výsledků PCR testu došlo ke snížení citlivosti testovací soupravy. Změna je údajně způsobena nakažlivější mutací koronaviru. Státní zdravotní ústav proto o víkendu hovořil o velmi silném náznaku, že změna byla „na úkor britské varianty“.
„Bude to znamenat velkou opatrnost a sledovat, jak se epidemie šíří dál, mutace se šíří rychleji,“ řekl Roman Prymula, epidemiolog a poradce předsedy vlády pro zdraví. Podle něj není podle těchto informací nutné přistoupit přímo k zpřísnění protiepidemických opatření. Podle něj však existuje určité riziko, že nakažlivější mutace ještě více zatíží nemocnice a systém zdravotní péče.