Po absolvování očkování byste měli mít jistotu, že se tímto zrádným virem nenakazíte. Ale ne každý se k němu hned dostane a do té doby musíme s koronavirus nějakým způsobem bojovat.
Ze zbytečného najednou nezbytné
Velmi pozitivní zprávy přinesli vědci z University of Edinburgh. Provedli rozsáhlý výzkum roušek, který potvrdil jejich značnou účinnost.
Odborníci zjistili, že při správném zacházení jsou roušky mnohem účinnější než sociální péče. Jejich účinnost při správném použití dosahuje 99,9% a představuje tak téměř dokonalou ochranu.
O výhodách roušek se diskutuje už dlouho. Na začátku pandemie se předpokládalo, že jejich nošení je zbytečné a nebude chránit před koronavirus. Slovenská republika byla první zemí, která je navzdory tomuto rozšířenému pohledu povinně zavedla.
Epidemiologové zde postupně připouštěli, že je to rozhodně lepší než nic, a pak dospěli k závěru, že i látkové roušky chrání minimálně 70% nositele i jeho okolí.
Nechrání sociální vzdálenost, roušky ano
Za jistotou se vědci rozhodli, otestovat jaké jsou roušky účinné při blokování kapiček. Za tímto účelem použili fluorescenční kapky vody a anatomicky realistické figuríny, které nosili závoj.
Vybrali dobrovolníků, na kterých se zaměřili na to, jak se kapičky chovají, když říkají nebo kašlou, s rouškou nebo bez něj. Bylo použito chirurgické zakrytí s jedinou vrstvou bavlněné výplně. Pomocí laserového osvětlení filmu a UV záření zkoumali rozptyl kapiček za podmínek s rouškami a bez nich.
Pokusy odhalily, že použité rouška snižují počet kapiček tisíckrát. Ukázali také, že v případě nošení roušek není dodržování sociální vzdálenosti tak důležité. Naopak to samo o sobě velmi nepomůže.
Vědci varují, že pokud budete stát dva metry od kašlajícího muže bez roušky, velmi vám to nepomůže. Budete vystaveni více než desettisíckrát většímu množství kapiček ve srovnání s těmi, kteří stojí o půl metru blíž, ale s rouškou. “Naše výsledky naznačují, že rouška vykazují konzistentní účinnost při blokování kapiček dechu,” uvedl spoluautor studie Ignazio Maria Viola.