Média přivedla Johna Lennona do černých čísel.
Řád britského impéria
Všem čtyřem členům Beatles udělila královna Alžběta II. v roce 1965 Řád britského impéria (MBE) za zásluhy britskému průmyslu – ekonomika díky nim vydělala miliony liber. Okamžitě se ukázaly nesouhlasy, že ocenění obyčejné “popové skupiny” znevažuje význam prestižního ocenění, a mnoho bývalých vojáků se na protest medaile vzdalo. Lídr skupiny John Lennon řekl. Zasloužíme si to za to, že jsme je bavili. Myslím, že si je zasloužíme o to víc.
Joint na toaletě
Beatles se vydali do Buckinghamského paláce, kde jim byla udělena pocta, obklopeni stovkami fanoušků. “Hodně jsme se chechtali, protože jsme si na záchodě v paláci dali jointa marihuany. Byli jsme strašně nervózní,” vzpomíná Lennon na dobu své největší slávy. Již tehdy se však vnitřně cítil nesvůj, když převzal medaili od královny a pověsil ji nad televizi své tety Mimi, která ho vychovala.
Chlupatí hrdinové kontrakultury
Postupem času se ze štíhlých chlapců v oblecích stali chlupatí hrdinové kontrakultury a stále hlasitěji se vyjadřovali k politice. Na konci šedesátých let nechtěl mít s vládou nic společného zejména Lennon. Chtěl využít své popularity ke spáse světa, nechal si narůst plnovous a od Ježíše Krista se lišil pouze “lennonky”. I když jim tak nejspíš neříkal. Během líbánek leželi na pokoji s Yoko Ono v hotelech v mnoha světových metropolích. Novináře vítali v pyžamech a demonstranti v ulicích západoevropských měst byli vyzýváni k nenásilnému odporu.
S vážným smyslem pro humor
Dne 25. listopadu 1969 provedl čin, o který by se dnes nikdo v hlavním proudu showbyznysu nepokusil, a oznámil, že Řád britského impéria vrací královně. Jako důvod uvedl podporu USA Británií ve vietnamské válce, zapojení Londýna do občanské války v Nigérii a propad jeho písně Cold Turkey v hitparádách.
John Lennon z pytle
Oficiální dopis podepsal jako “John Lennon z pytle” a propagoval tak svou vlastní filozofii pytlovitosti, kdy jste zavřeni do pytle a posuzováni nikoli podle toho, jak vypadáte, ale pouze podle toho, co říkáte. V nedaleké Vídni dokonce s Yoko absolvovali celou tiskovou konferenci v pytlích. Novináři jim dokonce nabízeli Sacherův dort, pokud je sundaj, ale marně.
Osudný rok 1980
Britská média byla v té době ke královské rodině poměrně loajální a Lennonovo rozhodnutí vrátit MBE a ponížit tak královnu ostře kritizovala. Hudebník v nepřátelském prostředí dlouho nevydržel, po několika letech se sbalil a odešel žít do New Yorku, kde ho v roce 1980 našly kulky šíleného vraha.
O svůj titul nikdy nepřišel
A co se stalo s medailí? Byla objevena v roce 2009 v Královské kanceláři úředních dokumentů. Zajímavé je, že pokud se majitel vyznamenání dopustil závažnějšího přestupku, mohla mu ho královna odebrat, a pokud se ho dobrovolně zřekl, bylo na královně, zda ocenění anuluje. Alžběta II. to neudělala, takže John Lennon o svůj titul nikdy nepřišel.