V posledních dnech je nejvíce diskutovaným tématem jak rychle se u člověka vytvoří imunita po očkování. V tuto chvíli jsou pro Česko schváleny dvě vakcíny a to tyto = Pfizer/ Biontech a Moderna. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly je v aktivaci imunity po očkování malinký rozdíl.
Rozhodující je reakce imunitního systému s očkovací látkou. Podle charakteru se rozlišuje protilátka a buněčná a imunitní odpověď na přítomný vir, se kterým se pacient setkal.
“Lidi si kladou velmi častou otázku, za jak dlouho se nastartuje imunita po očkování. ” Imunita po očkování se z pravidla projevuje do 14 dnů od očkování.U koronaviru se názory odborníků rozcházejí. U vakcíny Pfizer/ Biontech očkovaný pacient až týden po druhé várce, to znamená že to může trvat až měsíc po očkování. Výrobci Moderny tvrdí, že je člověk imunní už 1č dnů po druhé várce, což vychází na 6 týdnů po zahájení očkování” Vysvětlil nejasnosti Prymula
Lidé, kteří měli covid-19, budou pravděpodobně imunní vůči této nemoci po dobu nejméně pěti měsíců. Podle britské studie, kterou ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Podle vědců však existují důkazy, že i lidé s protilátkami v těle mohou pokračovat v přenosu a šíření koronaviru.
Odborníci poznamenávají, že ve své studii nezkoumali protilátky, které se tvoří po podání vakcín covid-19. Chtějí se jim věnovat v následném výzkumu. Chtějí také zjistit, zda protilátky mohou v těle trvat déle než pět měsíců po covid-19.