Zajímavosti

Index Covid-19 systému v ČR klesl na 76 bodůIndex rizika protiepidemického systému PES v České republice dnes klesl na 76 bodů, což je spodní hranice nejvyšší, páté úrovně pohotovosti. Dříve zůstal index pro měření opatření covid-19 tři dny po sobě na 81 bodech. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Index se snížil po snížení takzvaného reprodukčního čísla, což je průměrný počet ostatních infikovaných z jednoho pozitivního testu, z přibližně 1,22 na 1,05.

V pátek byli infikováni nejméně od 13. prosince, ale počet testovaných také poklesl. Během vánočních svátků je testováno jen málo lidí.

Dnes se skóre rizika snížila nebo stagnovala ve všech regionech. Nejnižší je stále v Praze, kde je 66 bodů, což odpovídá čtvrté úrovni připravenosti. Ve čtvrtém stupni jsou také Ústecký, Liberecký a Pardubický kraj. V pátek byla Praha jako jediná ve čtvrtém stupni. Dnes index dosáhl nejvyšší úrovně v Královéhradeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji na 80 bodech.

Celostátní index PES je devět dní v řadě na úrovni páté úrovně výstrahy. Doposud však stále platí pouze opatření proti covid-19 pro čtvrtý stupeň. Podle středečního rozhodnutí vlády budou opatření pro nejvyšší úroveň zavedena až v neděli. Například většina obchodů a všech provozoven služeb musí být znovu zavřena.

Podle webu ministerstva v pátek v České republice vzrostlo 2 669 případů onemocnění covid-19, což je nejnižší denní nárůst od 13. prosince. Před svátky se významně zvýšil nárůst infekcí koronaviry. Ve středu 23. prosince se dokonce objevilo přes 14 000 případů. Nárůst se tak přiblížil rekordním hodnotám z přelomu října a listopadu.

Nárůst počtu případů onemocnění se na Štědrý den zpomalil. Během vánočních svátků však na testy chodí podstatně méně lidí než dříve. Zatímco ve středu bylo provedeno více než 39 000 testů, ve čtvrtek něco přes 10 000 a v pátek asi 8 000. To byl nejvyšší podíl prokázaných případů covid-19 na počtu testů od začátku epidemie, přibližně 41 procent. V pátek klesl podíl případů na počtu testů na zhruba 34,7 procenta, stále je to však jeden z nejvyšších za poslední týdny.

Podle Ladislava Dušeka, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (IHIS), nejsou údaje o podílu pozitivních testů na vánoční svátky reprezentativní. Podle něj na dovolenou chodí na testy hlavně lidé s příznaky nebo ti, kteří byli k testu posláni lékařem. „Takže Štědrý den, Boží den a 26. prosinec nejsou pro nás reprezentativními hodnotami, protože jen málo lidí bude testováno a obvykle budou symptomatičtí,“ řekl serveru News List. Po prázdninách se podle něj zájem o testování opět zvýší.

Od začátku epidemie covid-19 v březnu bylo v České republice zaznamenáno celkem asi 668 000 případů onemocnění. V současné době trpí tímto onemocněním více než 93 000 lidí, ale většina z nich má mírnou covid-19. Asi 4,7 procenta aktuálně nemocných pacientů skončilo v nemocnicích. Počet hospitalizovaných v pátek se ve srovnání se čtvrtkem mírně snížil na 4386. Z toho bylo 642 lidí ve vážném stavu. Od začátku epidemie zemřelo 10 950 lidí infikovaných koronavirem. V posledních dnech se počet úmrtí denně pohybuje kolem 90. V pátek ministerstvo dosud evidovalo 47 úmrtí, ale počet úmrtí na ministerstvu pravidelně zpětně roste.

Toto onemocnění se v posledních dnech nejvýrazněji rozšířilo na Rychnovsku. Za posledních sedm dní se vyskytlo 708 případů covid-19 na 100 000 obyvatel.

Dosavadní skóre rizika PES v jednotlivých regionech:

Kraj Skóre PES Stupeň pohotovosti
Praha 66 4
Středočeský 76 5
Jihočeský 76 5
Plzeňský 76 5
Karlovarský 76 5
Ústecký 71 4
Liberecký 75 4
Královéhradecký 80 5
Pardubický 71 4
Vysočina 76 5
Jihomoravský 76 5
Olomoucký 76 5
Zlínský 80 5
Moravskoslezský 80 5
ČR 76 5Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Video

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota domnívala, že je další ženou, která touží po kariéře, ale neumí zpívat. Netušili, jak moc se mýlili!

Julia Chupira zpívala slavnou píseň Whitney Houstonové I Will Always Love You. Její hlas nejprve překvapil a pak všechny nadchl! Něco nám říká, že si Julie všimli lidé v hudebním průmyslu a dělá z ní hvězdu. Má neuvěřitelný talent!

Líbí se vám její hlas? Sdílejte!

Pokračovat ve čtení

Video

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost – byly zničené, bez života a barva už nezakrývala šedou barvu jako předtím. O několik let později se rozhodla vyhledat pomoc odborníka Christophera Hawkinse. Změnil ji k nepoznání!

Kerry chtěla podstoupit radikální změnu …

Všechno bylo okamžitě jasné kadeřníkovi! Nejen, že si podstatně ostříhal vlasy, ale také odhalil něco, co se Kerry celé ty roky snažil skrýt …

Šedým vlasům se už nedalo vyhnout. Velmi se jí to hodí! Podívejte se na celou transformaci:

Sníte někdo z vašich přátel o radikální změně účesu? Sdílet tento článek!

Pokračovat ve čtení

Humor

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl přesvědčit svého pána, aby usnul.

Při pohledu na reakci psa, který chce bojovat alespoň hodinu spánku, nebudete schopni zadržet smích!

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Video12 měsíci před

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota...

Děti12 měsíci před

Matka natočila, jak si její dcera povídá s kočkou. To co se stalo v 10. vteřině? K nezaplacení!

Toto dítě má zajímavé rozhovory se svou kočkou každý den. Matka proto neváhala a rozhodla se je sdílet s celým...

Video12 měsíci před

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost –...

Děti12 měsíci před

Když rodina adoptovala z útulku týraného psa, nečekali ani v nejmenším, jak to skončí!

Elizabeth Spence a její manžel vždy chtěli velkou rodinu. Mají tři děti a … adoptovali 6 zvířat z útulku. Psi...

Humor12 měsíci před

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl...

Video12 měsíci před

Celý svět na chvilku ztratil řeč, když uviděli tohle nádherné vystoupení. Podívejte se proč

Labutí jezero Čajkovskij je klasikou baletu. Ale když uvidíte podívanou provedenou Velkým čínským státním cirkusem, vyrazí vám to dech. Jejich...

Děti12 měsíci před

4 letý chlapec zemřel kvůli koření, které máme každý z nás doma volně dostupné. Teď jeho máma varuje všechny rodiče

Každý rodič ví, že i když dítě hlídá 24 hodin, dostane skvělý nápad, který i tak zrealizuje. Tyto myšlenky často...

Video12 měsíci před

Když vešel na scénu slepý a autistický chlapec, nikdo nechápal co předvedl. Diváci si mysleli, že se stal zázrak!

Christopher Duffley z Manchesteru je perfektní, laskavé a šťastné dítě, i když to v životě není tak snadné jako jeho...

Děti12 měsíci před

Žena si adoptovala dítě, které nikdo nechtěl. Teprve po 28 letech zjistila co před ní tajil.

Ingeborg Mclntosh je profesionální matkou. V jejím domě se přes léto vystřídalo více než 125 dětí. Žádné z nich si...

Vztahy12 měsíci před

Sen každého muže! Největší dračice v posteli jsou tyto dva typy žen: Patříte mezi ně?

Zajímavé objevy o ženském sebevědomí při sexu publikovali vědci z Belgie. Zjistili, že na sebevědomí ženy v posteli nemá vliv...

Oblíbené