Zajímavosti

Index Covid-19 systému v ČR klesl na 76 bodůIndex rizika protiepidemického systému PES v České republice dnes klesl na 76 bodů, což je spodní hranice nejvyšší, páté úrovně pohotovosti. Dříve zůstal index pro měření opatření covid-19 tři dny po sobě na 81 bodech. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Index se snížil po snížení takzvaného reprodukčního čísla, což je průměrný počet ostatních infikovaných z jednoho pozitivního testu, z přibližně 1,22 na 1,05.

V pátek byli infikováni nejméně od 13. prosince, ale počet testovaných také poklesl. Během vánočních svátků je testováno jen málo lidí.

Dnes se skóre rizika snížila nebo stagnovala ve všech regionech. Nejnižší je stále v Praze, kde je 66 bodů, což odpovídá čtvrté úrovni připravenosti. Ve čtvrtém stupni jsou také Ústecký, Liberecký a Pardubický kraj. V pátek byla Praha jako jediná ve čtvrtém stupni. Dnes index dosáhl nejvyšší úrovně v Královéhradeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji na 80 bodech.

Celostátní index PES je devět dní v řadě na úrovni páté úrovně výstrahy. Doposud však stále platí pouze opatření proti covid-19 pro čtvrtý stupeň. Podle středečního rozhodnutí vlády budou opatření pro nejvyšší úroveň zavedena až v neděli. Například většina obchodů a všech provozoven služeb musí být znovu zavřena.

Podle webu ministerstva v pátek v České republice vzrostlo 2 669 případů onemocnění covid-19, což je nejnižší denní nárůst od 13. prosince. Před svátky se významně zvýšil nárůst infekcí koronaviry. Ve středu 23. prosince se dokonce objevilo přes 14 000 případů. Nárůst se tak přiblížil rekordním hodnotám z přelomu října a listopadu.

Nárůst počtu případů onemocnění se na Štědrý den zpomalil. Během vánočních svátků však na testy chodí podstatně méně lidí než dříve. Zatímco ve středu bylo provedeno více než 39 000 testů, ve čtvrtek něco přes 10 000 a v pátek asi 8 000. To byl nejvyšší podíl prokázaných případů covid-19 na počtu testů od začátku epidemie, přibližně 41 procent. V pátek klesl podíl případů na počtu testů na zhruba 34,7 procenta, stále je to však jeden z nejvyšších za poslední týdny.

Podle Ladislava Dušeka, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (IHIS), nejsou údaje o podílu pozitivních testů na vánoční svátky reprezentativní. Podle něj na dovolenou chodí na testy hlavně lidé s příznaky nebo ti, kteří byli k testu posláni lékařem. „Takže Štědrý den, Boží den a 26. prosinec nejsou pro nás reprezentativními hodnotami, protože jen málo lidí bude testováno a obvykle budou symptomatičtí,“ řekl serveru News List. Po prázdninách se podle něj zájem o testování opět zvýší.

Od začátku epidemie covid-19 v březnu bylo v České republice zaznamenáno celkem asi 668 000 případů onemocnění. V současné době trpí tímto onemocněním více než 93 000 lidí, ale většina z nich má mírnou covid-19. Asi 4,7 procenta aktuálně nemocných pacientů skončilo v nemocnicích. Počet hospitalizovaných v pátek se ve srovnání se čtvrtkem mírně snížil na 4386. Z toho bylo 642 lidí ve vážném stavu. Od začátku epidemie zemřelo 10 950 lidí infikovaných koronavirem. V posledních dnech se počet úmrtí denně pohybuje kolem 90. V pátek ministerstvo dosud evidovalo 47 úmrtí, ale počet úmrtí na ministerstvu pravidelně zpětně roste.

Toto onemocnění se v posledních dnech nejvýrazněji rozšířilo na Rychnovsku. Za posledních sedm dní se vyskytlo 708 případů covid-19 na 100 000 obyvatel.

Dosavadní skóre rizika PES v jednotlivých regionech:

Kraj Skóre PES Stupeň pohotovosti
Praha 66 4
Středočeský 76 5
Jihočeský 76 5
Plzeňský 76 5
Karlovarský 76 5
Ústecký 71 4
Liberecký 75 4
Královéhradecký 80 5
Pardubický 71 4
Vysočina 76 5
Jihomoravský 76 5
Olomoucký 76 5
Zlínský 80 5
Moravskoslezský 80 5
ČR 76 5Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímavosti

Víte jak poznat rakovinu včas? Toto je PRVNÍ PŘÍZNAK ještě před jejím vypuknutím!

Věděli jste, že první příznaky vážných chorob a především rakoviny, se mohou objevit i na dlaních? Určitě byste se změnami v této části těla měli zabývat a nepřehlížet jejich!

Britští vědci varují, že změny, které můžeme na dlaních pozorovat, mohou být způsobeny i rakovinou. Je důležité vědět, jak vážně tyto projevy mohou být a jak tuto zákeřnou nemoc odhalit včas.

Pochopitelně se při různých typech rakoviny setkáváme is různými symptomy a následně i průběhem léčby. Ale i přesto mají všechny typy rakoviny něco společného. Prvotní příznaky rakoviny se totiž nejdříve projevují na dlaních, kde se vytvoří hrubá, popraskaná a oteklá kůže.

Nemusíme si těchto prasklin a dalších změn na první pohled ani všimnout, a pokud ano, většinou jejich ignorujeme. Popraskanou kůži natíráme krémem na ruce a myslíme si, že je po problému.

To je však to nejhorší, co můžeme udělat! Žádné změny na našem těle bychom neměli zanedbávat, protože rozpoznání symptomů v pravý čas je základem v boji a následném poražení této choroby.

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Víte co znamenají tyto bílé tečky na nehtech? Může to být mnohem vážnější, než si myslíte …

Říká se, že nehty mohou o člověku leccos prozradit. No a ačkoli se to může zdát jako otřepané klišé, něco na tom pravdy je.

Bílé tečky na nehtech mohou být způsobeny řadou faktorů. Častou příčinou jsou drobné poranění nehtů. Například přivření do dveří ale udeření se kladivem může způsobit, že se pod nehtem vytvořit bílé tečky nebo v některých případech a pásky.

V jiných případech může jít o mnohem vážnější problém, o kterém se dočtete níže.

Co znamená takové zabarvení?

Odborně se tyto bílé fleky nazývají leukonychia, a to, proč se tvoří, může mít několik důvodů. Buď jste si způsobili úraz a bílá skvrna se vytvořila důsledkům nárazu na nehtové lůžko, zdědili jste je, nebo vám špatně funguje některý z vnitřních orgánů – nejčastěji to jsou ledviny. Nejčastější příčinou je však nedostatek vitamínů, stres, nedostatek zinku a proteinů.

Pokud trpíte tím, že vaše nehty jsou bílé úplně celé, může to znamenat, že vaše tělo není schopno absorbovat bílkoviny a jeden z vašich vnitřních orgánů selhává. Pokud jsou na vašich nehtech bílé paralelní čáry, máte problém s játry.V některých případech může jít dokonce o cirhózu jater, ale může se to dít “jen” následkem úrazu. Pokud máte na nehtech pouze bílé fleky či tečky, jde o nejběžnější formu, která však není tak závažná.

Pokud něco podobného na svých nehtech zaznamenáte, nemusí jít hned o závažnou chorobu či selhávání vnitřních orgánů. Je však důležité, abyste do vaší stravy zařadili spoustu proteinů a vitamínů. Doplňujte zinek, který se nachází v ořechách či luštěninách. Pokud se však skvrny zvětší, popřemýšlejte nad návštěvou doktora. Naše tělo bychom měli sledovat, každý den nám dává jasné znaky toho, co mu vadí, a co naopak prospívá. Neignorujte ho. Takže si na toto dávejte velký pozor.

Byl tento článek užitečný? Sdílejte ho se svou rodinou a přáteli!

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

POZOR! Máte doma jednu z těchto 2 € mincí? Mohou mít hodnotu tisíců EUR!

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde sehnat peníze navíc například na letní dovolenou či vánoční dárky? Možná jste je měli blíž než si myslíte, stačí se podívat do vaší peněženky.

Ne, neděláme si z vás legraci. Kromě běžných euromincí s nominální hodnotou, která je na nich vyražena totiž existují i ​​vzácné exempláře. Hodnota některých z nich však přesahuje hodnotu tisíců eur. V následujícím seznamu najdete nejcennější z nich spolu s jejich hodnotou. Schválně, nemáte jednu z nich doma?

Hodnotné euromince:

Mince San Marino

Pamětní mince byla vyražena roce 2005 v množství 130 000 kusů a její hodnota je přibližně 120 €.

Německá dvoueurová mince

Tyto mince byly vyraženy roce 2008 a jsou chybné: 15 zemí Evropksého unie je zobrazených bez ohraničení. Do oběhu se dostalo přibližně 30 000 a mezi sběrateli je o ně velký zájem.

Mince na počest Grace Kelly

Dvojurová mince vyražena na počest monacké kněžny byla vydána roku 2007 v počtu 20 000 kusů. Mezi sběrateli se její hodnota pohybuje ve výši 1200 €.

italský jednocent

Zmetek se dostal do oběhu v roce 2002, přičemž hodnota každé mince je v současnosti cca 6 600 €! Mince je originální svou velikostí, protože velikost odpovídá klasické dvoucentových minci.

Zdroj | Foto: izberatel.sk, euronumis.eu, pokladnica-minci.sk

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Zajímavosti3 dny před

Víte jak poznat rakovinu včas? Toto je PRVNÍ PŘÍZNAK ještě před jejím vypuknutím!

Věděli jste, že první příznaky vážných chorob a především rakoviny, se mohou objevit i na dlaních? Určitě byste se změnami...

Zajímavosti3 dny před

Víte co znamenají tyto bílé tečky na nehtech? Může to být mnohem vážnější, než si myslíte …

Říká se, že nehty mohou o člověku leccos prozradit. No a ačkoli se to může zdát jako otřepané klišé, něco...

Zajímavosti3 dny před

POZOR! Máte doma jednu z těchto 2 € mincí? Mohou mít hodnotu tisíců EUR!

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde sehnat peníze navíc například na letní dovolenou či vánoční dárky? Možná jste je měli...

Zdraví3 dny před

Už od dětství neznám, co je to nemoc! Babička mě naučila tento recept na posílení imunity.

Nyní nesmíme podcenit chladnější večery. V kombinaci s oslabenou imunitou si můžeme koledovat o pořádně nachlazení, které nepotěší nikoho z...

Zdraví3 dny před

Lékaři varují: Tento výrobek v žádném případě nejezte – je nejsilnějším karcinogenům na světě!

Věděli jste, že jeden z vašich nejoblíbenějších výrobků může obsahovat škodlivé látky? Párky v rohlíku jsou docela populárním jídlem iv...

Stalo se3 dny před

LIDL stahuje tento oblíbený výrobek: Pokud ho máte doma, okamžitě ho vraťte!

POZOR! Obchodní řetězec LIDL stahuje z prodeje nevyhovující potravinový výrobek. V případě, že jste si ho zakoupili, můžete jej reklamovat...

Zajímavosti3 dny před

Mikrobiolog radí, abychom omezili tuto činnost: Šíření nákazy koronavirus zabraňuje něco úplně jiného!

Dezinfikujete prostory i vy o duši abyste zabránili šíření Covid? Zřejmě děláte chybu. Častá dezinfekce povrchů na zastavení šíření koronavirus...

Zdraví3 dny před

Skutečný příběh: Muž se díky medu a bylinkám vyléčil z rakoviny a šokoval tím všech lékařů …

Toto je skutečný, úžasný a inspirující příběh! Tento muž Vyléčil sám sebe z nejnebezpečnějšího typu rakoviny – rakoviny plic! Toto...

Zajímavosti3 dny před

Nechápala jsem, proč si můj tchán dává pod polštář mýdlo. Zkusila jsem to také a takový zázrak jsem nečekala!

Dělá vám problém usnout nebo trpíte nespavostí? Občas je tento problém obtížné odstranit, aniž by se člověk musel uchýlit k...

Stalo se3 dny před

Koronavirus: Jak se bude vyvíjet pandemie v roce 2021 a podaří se nám jí konečně zbavit?

V Evropské unii se začalo očkování obyvatelstva proti onemocnění COVID-19, ale zatím nikdo přesně neví, jakým směrem se bude ubírat...

Oblíbené