Vláda dnes rozhoduje o páté, nejtěžší fázi systému PES. Pokud budou zavedeny, budou mít pravděpodobně otevřeny pouze obchody s potravinami, lékárny a drogerie od 27. prosince, kdy má být spuštěno. Pravděpodobně navíc bude platit zákaz nedělního prodeje. Neděle připadá na 27. prosince, což znamená, že například lidé si po dnešním dni mohli koupit jídlo v některých řetězcích až v pondělí 28. prosince.
To platí například pro řetězce Lidl a Penny Market, které se rozhodly zavřít své obchody na Štědrý den, ačkoli v tento den mohly být otevřeny do 12:00. Naopak řetězce Globus, Kaufland, Albert nebo Tesco zůstanou na Štědrý den otevřené, a to buď do 11:00, respektive do 11:30. 11:45.
I dnes mohou zejména obchody s potravinami zaregistrovat zvýšený zájem nakupujících, který bude v obchodech, které zůstávají otevřené, pokračovat až do zítřka ráno. Lidé se pokusí zásobit se na relativně dlouhou dobu uzavřených obchodů.
V sázce je však návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, aby byly obchody s potravinami výjimečně otevřeny v neděli. Havlíček je zároveň proti velkým řetězcům, které prodávají sortiment, který jim nepatří, například hračky.
Řetězce obchodů s potravinami mohou i po Vánocích skutečně inklinovat k rozšíření nabídky dalšího zboží, například hraček a oblečení. Obchody s tímto zbožím, které nemají charakter hypermarketu nebo obchodu s potravinami, by kvůli páté fázi systému PES zůstaly uzavřené.
A v době, kdy jsou lidé zvyklí nakupovat na vánoční slevy. Tato silná poptávka by se tak mohla přesunout do řetězců, které by shromažďovaly výrazně zvýšený prodej nepotravinářských výrobků.
Pokud vláda k 27. prosinci zavře většinu typů obchodů, s výjimkou výše zmíněných „potravin“, lékáren a drogerií, v podstatě zruší tradiční vánoční období. Pro těžce testovaný maloobchod je to jen další letošní rána, která jej připraví o další desítky miliard tržeb.
Poválečná a novoroční prodejní sezóna je koneckonců jedním z celoročních vrcholů tuzemských nákupů. Během tohoto nákupního vrcholu lidé využívají také své dárkové poukázky, které dostali jako dárek pod stromeček a které jsou často časově omezené.
V nejhorším případě po Vánocích obvykle chodí reklamovat do obchodů nebo vracet zboží, které tak či onak „zklamalo“. Možnost reklamace nebo vrácení zboží bude omezena.
Na druhou stranu si operátoři e-shopů mohou otřít ruce a zavřít tak podstatnou část kamenných obchodů v důležité části sezóny dalším zákazníkům. Díky tomu mohou e-shopy v České republice letos překročit hranici 200 miliard tržeb, což je absolutní historický rekord.