Politika

Hrozí omezení pohybu mezi Prahou a ostatními kraji. Ve hře je i omezení pohybu do 15 km od domu a návštěv rodinyVláda znovu uvažuje nad možným zpřísněním stávajících opatření proti šíření covid-19. Vláda tím chce vylepšit jejich účinnost i dodržování. Jak se dají ještě zlepšit? Podle informací z českých informačních webů je ve hře například omezení pohybu na 15 kilometrů od domu, podobně jak to funguje v jiných zemích.

Ve středu po jednání vlády předseda vlády Andrej Babiš upřesnil potřebu zpřísnit opatření týkající se přeplněnosti nemocnic a počtu nových případů covid-19. Podle něj mají občané, kteří opatření dodržují, pocit, že pravidla nejsou dostatečně vymáhána, a ti, kteří opatření nedodržují, se jimi neřídí. Podle něj je proto nutné zvážit, jak pravidla zpřísnit nebo lépe vymáhat.

Ministerstva zdravotnictví, vnitra a průmyslu mají na čtvrtečním mimořádném zasedání vlády od 15:00 přinést návrhy na možné zpřísnění opatření.

„Hlavní debata měla být silnější a důslednější, aby mohla být aktuálně prováděná opatření skutečně realizována. To znamená, že nejsou porušována. Nechceme je ještě zpřísňovat, ale je pravda, že ne každý dodržuje stávající opatření, “řekl dnes ráno Radiožurnálu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Podle něj je situace o něco lepší než před 14 dny, ale je vidět, že se v posledních dnech nezlepšila. „Od pondělí stagnuje,“ vysvětlil Havlíček.

Ve hře je limit vzdálenosti

Podle šířených informací z informačních webů je jedním z uvažovaných opatření omezení vzdálenosti pohybu od domova. Nejpřísnější zvažovaná možnost je omezena na 15 kilometrů. Není však jasné, jak by bylo opatření kontrolováno, protože mnoho občanů nežije v trvalém bydlišti.

Kabinet se tento týden sejde po několikáté. Současná opatření platí od 27. prosince, podle Babiša však nefungují dostatečně dobře, na což musí vláda reagovat. Pravidla volného pohybu, obchodu, služeb a dalších aspektů života v České republice odpovídají páté úrovni protiepidemického systému PES, i když index PES zůstává dva týdny na čtvrté z pěti úrovní rizika.

Názor viroložky na zpřísnění

Podle viroložka Ruth Tachezyové lze protiepidemická opatření dále zpřísnit. Řekla to v pořadu Benešovský Impuls v rádiu Impuls. Lidé by navíc měli dodržovat pravidla jako na jaře a nespoléhat se na záchranu při očkování. „Kromě očkování je jedním z řešení zavedení masivního testování pro společnosti a školy. Nic nelze otevřít, pokud neexistuje způsob, jak testovat lidi.“

Důvodem přísného dodržování všech opatření jsou podle ní hlavně nové mutace koronaviru. Podle ní to může být nejen nakažlivější, ale i riziko vyšší úmrtnosti. „Je nutné být o krok napřed a zahájit zpřísnění opatření, než se nová možnost rozšíří a způsobí další nárůst již tak vážných čísel.“

Virolog také řekl, že epidemie nás bude ještě nějakou dobu trápit. „Jedna věc je otázka dodání vakcíny, míra očkování bude výrazně pomalejší, než jsme si mysleli. Druhou věcí je šíření nakažlivějších variant viru.“Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Politika

Jan Hamáček prozradil co nás očekává po tvrdém lockdownu za 3 týdny. Bude se přitvrzovat

Kvůli tomu co se děje několik měsíců za sebou a situace se každým dnem zhoršuje a nemocnice jsou totálně přetížené. Vláda od pondělí na tři týdny zpřísnila opatření opatření pro volný pohyb lidí. Lidi musí zůstat ve svých okresech kde mají trvalé bydliště.

Ve středu bylo v Česku zaznamenáno 15 088 potvrzených případů covidu, o 1300 více než před týdnem. Je to desátý nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Aktuálně Česko prochází 4. nejhorším dnem co se týče opatření.

Ministr Jan Hamáček si myslí, současné restrikce zaberou a bude tu prostor pro zmírnění stávajících opatření.” Samozřejmě chápu to, že lidi už jsou naštvaný na stále přísnější opatření. A chci jim moc poděkovat aby opatření byla úspěšná. A myslím, že musí pracovat. Jedná se o opatření kombinované s komplexním testováním ve společnostech, které by mělo fungovat. Jak akce skončí, uvidíme čísla a to, co situace vyžaduje. Je důležité, abychom se dostali k sestupnému trendu, který by našim nemocnicím usnadnil, a poté musíme nastavit režim na další týdny, protože není možné vše uvolnit. Musí se jednat o kontrolovaný proces, při kterém některá opatření spadají, například ploché uzávěry, ale nošení respirátorů určitě zůstane ve veřejné dopravě i mimo ni. A do tří týdnů by měl zmizet nedostatek dodávek vakcín a mělo by se vyvinout očkování pro více lidí, “řekl ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček, jak by měla vláda postupovat v pozitivním případě, když se epidemie začne zpomalovat .

Vyvstává však otázka, co se stane v opačném případě, i když současná opatření nebudou fungovat. „Na světě existují státy, které zavedly taková drakonická opatření a musely je prodloužit, a já věřím, že se to u nás nestane,“ dodal vedoucí Ústředního krizového štábu.

Od začátku letošního roku zemřelo 9 188 lidí s prokázanou covidií, z toho 4739 v lednu a 3991 v únoru. Od začátku března bylo do statistik dosud přidáno 458 případů.

Pokračovat ve čtení

Politika

Mám plán na záchranu Česka. Roman Prymula na hradě vymýšlí sofistikovaný plán

Počet nakažených velmi rychle roste a k tomu se přidal nedostatek zdravotnického personálu vede v České Republice k situaci, kdy se kapacita blíží k bodu nula. Jediné východisko v této době je proočkovat kompletně Česko.

S současné době je vakcíny nedostatek. A na hradě se nejvíc řeší Ruská vakcína Sputnik V. Prezident Miloš Zeman by chtěl si chtěl aby se očkovalo Ruskou vakcínou.

Podle bývalého ministra jde o vakcínu, která má odlišné vlastnosti než, AstraZeneca. ” Ruská vakcína funguje na stejném principu vektorového virového nosiče jako AstraZenca, ale s trochu lepšími přístupem dvou lidských adenovirů pro každou dávku. Má vysokou účinnost. Chtěli bychom počkat na výsledky ještě jedné studie. Jinak si myslím, že to je kvalitní vakcína.” Prozradil svůj názor

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) již dříve popřel, že by se tato vakcína dostala do České republiky, než bude schválena lékovou agenturou. Podobný postoj zaujal i předseda vlády Andrej Babiš (66) s tím, že neplánuje očkovat občany vakcínou, která postrádá souhlas EMA.

V České republice žije 10,7 milionu lidí. Zdravotničtí pracovníci podali od konce prosince více než 702 000 dávek vakcíny, z toho druhou dávku dostalo 246 514 lidí. V úterý dostalo nejméně jednu dávku vakcíny 197 000 lidí starších 80 let a pětina seniorů starších 80 let absolvovala obě dávky. Očkování v České republice sleduje zavedené prioritní skupiny; kromě seniorů jsou očkováni také zdravotníci, klienti a sociální pracovníci, policisté, hasiči, energetici, zdravotníci a dobrovolníci.

Pokračovat ve čtení

Politika

Testování zaměstnanců je povinné. Pokud test odmítnete dostanete výpověď!

Od 1. března je povinné testování všech zaměstnanců a pokud s testováním na pracovišti nebudete souhlasit, bude vám zakázáno docházet do práce. Navíc je velké riziko, že dostanete výpověď. Upozorňují na to renomovaní právníci, kteří se zabývají pracovními právem. V pondělí byl tento zákon schválena už od středy se začne na plno testovat ve firmách je jedno jestli velkých firmách, které disponují více než 250 zaměstnanců.

Zaměstnanci velkých firem jsou podle nového vládního opatření mzčr povinný na výzvu zaměstnance podstoupit testování. To znamená, že pokud se zaměstnanec nedostaví k testu nemůže povolání vykonávat. V takovém případě se jedná o neomluvenou absenci a porušení pracovního řádu a může to končit výpovědí.

Většina firem toto nařízení přijmulo s radostí. ” Toto nařízení vítáme a podporujeme, protože chrání náš provoz a naše zaměstnance bez, kterých by jsme nemohli fungovat. Pokud zaměstnanec odmítne test nebo bude pozitivní, nebude mu umožněno vstoupit na pracoviště” uvedla PR manažerka Amazonu

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Stalo se3 hodinami před

Obrovské neštěstí: Pod dětmi se prolomil led. Tři skončili v bezvědomí

Na vodní ploše v zámeckém parku v Žamberku došlo k velkému neštěstí. Pod trojicí dětí se tam prolomil led. Bylo...

Bizardní4 hodinami před

HOROR V LIDL: Zákaznice ze Slovenska našla v oblíbené potravině TOTO! Tímto chce varovat všechny zákazníky!

Noční můru všech žen a mnoha lidí přežila zákaznice Ivana, která si šla do jedné z prodejen Lidl v Martině...

Video4 hodinami před

Doktoři mu nařídili ihned opustit pokoj svého pána. Podívejte se na reakci jeho milovaného psa

„Pokud milovaný prochází dveřmi, možná pětkrát denně, měli bychom mít štěstí.“ Film s názvem „Denali“ je vyprávěn z pohledu psa....

Celebrity7 hodinami před

Svět v ŠOKU! Zemřela úspěšná a všemi milovaná herečka!

Svět obletěla opravdu šokující zpráva, která všem vyrazila dech. Herečka, která je zbožňovaná fanoušků po celém světě, je mrtvá. Celý...

Politika7 hodinami před

Jan Hamáček prozradil co nás očekává po tvrdém lockdownu za 3 týdny. Bude se přitvrzovat

Kvůli tomu co se děje několik měsíců za sebou a situace se každým dnem zhoršuje a nemocnice jsou totálně přetížené....

Stalo se8 hodinami před

Slovákovi došla trpělivost, napsal příspěvek, který by si měl přečíst každý: očkovalo nás už jako děti, nikdo to neřešil

Očkování její témů číslo jedna a je to nejúčinnější ochrana před infekčními chorobami, na které se v minulosti často umíralo....

Celebrity9 hodinami před

Skvělá zpráva pro všechny diváky ordinace v růžové zahradě: Konec se odkládá, serial bude pokračovat!

Diváky nedávno zarmoutila smutná zpráva, která přišla od tvůrců ordinace v růžové zahradě a jednalo se o to, že velmi...

Zdraví10 hodinami před

Nestojí ani 23 eur a pomůže zachránit životy lidem s koronavirus. Sehnat ho můžete kdekoliv

Lidé, kteří se léčí doma s nemocí Covid-19, jsou často ponecháni osudu napospas. Ke svému praktiky se jen tak nedostanou,...

Stalo se10 hodinami před

Kojící matku v restauraci požádali, aby se zahalila: Její reakce teď baví internet!

Od chvíle, kdy byl zveřejněn obrázek této ženy, kterou v restauraci požádali, aby se zahalila, když kojila, získal velké množství...

Zajímavosti10 hodinami před

Odešel uprostřed výměny manželek a štáb neví kde je. Režisérka prozradila co bude s jeho honorářem

Několik natáčecích dnů ve výměně manželek zvládnou lidi s tvrdým jádrem. Ve středu večer diváci byli svědkem, jak to vypadá,...

Oblíbené