Zajímavosti

Hnusí se Vám tento obrázek? Nejspíš trpíte totuto fobií!Najdete ve dřevě dírky od šervotoče a máte husí kůži? Vadí Vám pohled na puchýře či hrbolatou vyrážku? Je dost možné, že trpíte trypofobií.

Fóbie jsou často popisovány jako iracionální a trvalý strach z konkrétních objektů nebo situací, při kterých jsou příčiny nepříjemných pocitů a obav nejasné. Mezi nejznámější fóbie patří například:

Arachnofobie – strach z pavouků
Klaustrofobie – strach ze stísněných prostor
Akrofobie – strach z výšek
Aichmofobie – strach z jehel a injekčních stříkaček
Keraunofobie – strach z bouřek, hromů a blesk

Co je to trypofobie

Význam slova je odvozen z řečtiny (trýpa-díra, phóbos-strach) a lékařskou obcí zatím není příliš uznáván, avšak lidé po celém světě se ztotožňují se strachem z nepravidelných tvarů a shluků děr. Internetová fóra se začínají plnit obrázky, které některé lidi dohání přímo k šílenství a na některé nemají sebemenší vliv.

Díry ve dřevě nebo listech způsobené parazity, oděrky, puchýře nebo jen obyčejná semínka v jahodě způsobují některým lidem pocity úzkosti, studený pot ale dokonce i panické záchvaty.

Trypofobie jako přirozená reakce

Tato fóbie má různé projevy. Asi nejčastějším projevem je odvrácení pohledu, když člověk trpící touto fóbií uvidí shluk otvorů nebo výrůstků. V jiných případech může přijít svědění, fyzické napětí a v nejhorším případě také panický záchvat.

Ačkoli jsou příčiny nejasné, výzkum této fóbie již probíhá

Vědci Arnold Wilkins a Geoff Cole z University of Essex se zaměřili právě na fotografie, které jsou s touto fóbií často spojovány a podrobili je analýze. Z jejich výzkumu vyšlo najevo, že lidé se nebojí primárně děr, ale nebezpečí, které se s těmito dírami spojují.

Obrázky, které jsou nejčastěji s trypofobií spojovány jsou odpudivé i pro většinu populace. Přirozená lidská vlastnost podvědomě vnímat nebezpečí a následně se mu vyvarovat je nejspíše příčinou pro tento odpor. Wilkins a Cole to zdůvodňují faktem, že podobný efekt měli i fotografie jedovatých hadů a pavouků.

Ať už se domníváme, že trpíme trypofobií nebo ne, tak silný kontrast, nepravidelné tvary ale i shlukování obrazců v nás navozuje vnitřní neklid. Nejedná se tedy vyloženě o strach z děr ale spíše o nebezpečí, které si s nimi spojujeme. V díře v ovoci může být například červ, puchýře a vyrážky si náš mozek může spojit s parazity.

Lotosová semínka jsou pro mnoho trypofobů zdrojem odporu

Trypofobie by se tak dala popsat jako strach z nebezpečí, který má v sobě lidstvo přirozeně zakódováno. Stejně jako je tomu i u jiných fóbií, tak i u této se najde mnoho lidí, ve kterých trypofobické podněty nevzbudí žádnou reakci. Trypofobický odpor je pouze zvýšená reakce na podnět, který je přirozeně nepříjemný.

Možné příčiny trypofobie

Příznaky jsou celkem jasné ovšem v případě příčin si už tak jistí být nemůže. Jako možné se zdají být tyto:

Spojení s nemocí – objekty, jako jsou vyrážky, opary nebo puchýře vzbuzují pocit hrozby. Strach z vizuálně nepříjemných onemocnění hrají velikou roli

Vnímání nebezpečí – jak lze z výzkumu essexské univerzity předpokládat, tak mozek se brání a automaticky vyhodnocuje nepravidelné tvary a přílišné kontrasty jako nebezpečí. Proto bývá spuštěna příslušná reakce.

Silný emocionální podnět z minulosti – Princip je vlastně stejný, jako u jiných fóbií. Člověk, který je vystaven taumatizujícímu zážitku, jako je například pokousání psem nebo uvíznutí ve výtahu zanechá pocit strachu a při prožití podobné situace nastávají reakce v mozku ve stejné podobě. Tedy v podobě fóbie.

Puchýře mohou evokovat pocit hrozby

Léčba trypofobie

Ačkoliv tato fóbie ještě není v lékařských kruzích jednoznačně uznána, tak její léčba by měla probíhat identicky se standardně aplikovanými postupy. Těmi jsou kognitivně-behaviorální terapie nebo neurolingvistické programování.

Terapie často využívá i virtuální realitu

Kognitivně-behaviorální terapie se snaží upravovat lidské myšlenkové pochody a reakce na určité podněty. Člověk je vystaven modelovým situacím, kterými se dostává mimo svou komfortní zónu a odpor tak postupně odbourává.

Neurolingvistické programování je poněkud kontroverznější a u nás není příliš praktikováno. Studiem již vyléčených trypofobiků se do mysli jedince naprogramují nové reakce na negativní podněty. Efekt by měl být víceméně stejný jako u výše zmiňované metody ale měl by se dostavit rychleji.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímavosti

chlapec, který předpověděl koronavirovou katastrofu, předpověděl novou hrozbu, která se řítí na nás!

Abigya Anand, mladá astroložgka z Indie, která předpověděla pandemii koronavirů pro svět v létě roku 2019, hovořila o nové globální výzvě. Podle toho, co se stane za pár dní.

Tentokrát dospělí lépe poslouchali slova čtrnáctiletého teenagera.

Zpočátku jen málo lidí věnovalo pozornost jeho první prognóze. Navíc chlapec zveřejněný na YouTube nedostal jméno infekce koronaviry. Koncem roku 2019 – začátkem roku 2020 však předpověděl vážnou zkoušku síly celé světové komunity. Mladý muž zároveň hovořil o vzdálenosti mezi lidmi a změně hrozby v květnu, kdy ji lidé dostanou pod kontrolu. Rovněž se uvádí, že Čína bude tvrdě zasažena a že utrpí ekonomiky nejbohatších zemí.

Nyní, téměř o rok později, po srovnání predikce a reality se diváci hostující videa dívali na mladého astrologa odlišně. Video se stalo virálním a získalo již přibližně 8 milionů zhlédnutí. Nové video zveřejněné indickým teenagerem na začátku dubna 2020 říká, že svět čelí další katastrofě. Stane se vážnějším než epidemie koronavirů. Co přesně to bude, chlapec nepojmenuje. Naznačuje však načasování: událost se uskuteční před 20. prosincem a bude mít dopad na svět do března 2021.

Anandova druhá předpověď však byla z jeho kanálu odstraněna krátce poté, co se objevila. Ostatní uživatelé si jej však mohli stáhnout a nahrát.

Doma je mladý muž docela slavný, protože často předpovídá hodnotu zlata nebo stříbra. Skeptici si však jsou jisti, že je to jen dětská hra a že se první předpověď splnila, považuje to za běžnou náhodu.

NEWS.ru již dříve napsal, že více než 100 světových vůdců, včetně 18 nositelů Nobelovy ceny za mír, podepsalo dopis požadující uznání vakcín proti koronaviru ve veřejné doméně. Navrhli, aby se tyto léky staly bezplatnými a přístupnými všem na světě.

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

6 divných věcí, které ženy dělají v koupelně, ale nikdy si to nikomu nepřiznají

Obecně se uznává, že pouze muži se v tomto duchu vyznačují nepořádkem atd., Ale žena by měla být vždy upravená a ženská. Ale je to opravdu tak? My v Zajímavé vědět jsme našli 6 divných a zábavných návyků, které mají všechny ženy. A to vše proto, že ženy mohou být také slabé a někdy trochu divné.

1. Přečtou si složení na čističi toalet, když si zapomenou vzít telefon s sebou

2. Dívají se přes zvětšovací sklo a jsou zděšeni, jaké obrovské póry a husté obočí mají

3. Berou všechny pózy kamasutry a neohýbají se o nic horší než profesionální gymnastky, aby si normálně oholily nohy

4. Ano, a to také …

5. Mysli na to, že zemřou na bolest, když se jim šampon dostane do očí

6. Během sprchování „potřete“ vlasy na dlaždicích

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

5 typů neobvyklého pohlavního styku, který vašemu protějšku zajistí 100% orgasmus!

Studovali jsme různé typy sexu, které mohou poskytnout živé emoce a vzrušující intimní zážitek. V našem výběru najdete jak moderní možnosti intimity na dálku v digitálním věku, tak starodávné sexuální praktiky, které existují již více než tisíciletí.

Mnoho sexuologů tvrdí, že zdrojem vytvoření orgasmu není samotné tělo, ale náš mozek. Fanoušci sexuálních experimentů by tedy měli hledat postupy a typy sexu, které nejen stimulují bezprostřední erotogenní zóny, ale také rozvíjejí představivost. 1. Virtuální sex Tento typ sexuálního uspokojení praktikuje mnoho lidí po dlouhou dobu. Už od 18. století lidé používají různé komunikační prostředky, nejen jako prostředek jednoduché konverzace. Stačí přečíst jedno z nejslavnějších děl Pierra Choderlose de Laclose, který nese název „Dangerous Liaisons“, aby bylo zajištěno, že tato zajímavá praxe bude uplatňována po dlouhou dobu.

A s příchodem internetu se začal rozvíjet virtuální sex. Proč si ho lidé vybírají? Tento typ intimity je nejpohodlnějším typem sexu na dlouhé vzdálenosti. Aby to bylo možné, partneři nemusí být spolu ve stejné posteli. Můžete dokonce udělat Wirth s cizincem. Stačí mít přístup k internetu a touhu. Pokud to finanční prostředky dovolí, můžete získat brýle VR a speciální hmatové rukavice. Druhy virtuálního sexu – intimita prostřednictvím soukromých zpráv. V tomto případě dochází k vzájemnému vzrušení prostřednictvím výměny textových zpráv v osobní zprávě na fórech, chatovacích místnostech nebo sociálních sítích. – Sex po telefonu.

Výměna upřímných myšlenek a fantazií probíhá prostřednictvím telefonního rozhovoru. – Sex před webovou kamerou. Lidé volají na různých platformách, například Skype, a komunikují v reálném čase. Videa a fotografie již nejsou zapotřebí. Mimochodem, můžete použít sexuální hračky. 2. Tantrický sex Tantrický sex je považován za starodávnou východní duchovní praxi. Jeho cílem je osvícení a filozofie přesahuje všechny aspekty života. Mužská (Shiva) a ženská energie (Shakti) se musí spojit. Co musíme udělat? Hlavní věc je zde proces, ne výsledek.

Takže zapomeňte na orgasmus a zkuste propojit své energie. Sexuální odborníci doporučují používat meditaci a různé dýchací praktiky. Snažte se nezaměřovat na erotogenní zóny. Pamatujte, že není důležitý orgasmus, ale vzájemná saturace. Ashley Thirlby říká, že tento typ sexu pomůže vzbudit emocionální,

3. Kunyaza Toto je sexuální praktika, během níž muž hladí stydké pysky a stydké pysky partnerky. To pokračuje, dokud žena nezmokne. Cílem je usnadnit vzrušení a orgasmus ženy. Důraz je kladen na výsledek. Tento typ sexu je tradičně rozdělen do dvou fází. Během prvního hladí muž klitoris vztyčeným penisem. Pohyby se provádějí konstantní rychlostí nahoru a dolů, klikatě, v kruhu, ze strany na stranu. Poté musíte přejít do druhé fáze, během níž muž zavede penis o několik centimetrů, a poté se znovu vrátí k opakování první fáze. Tento typ sexu lze praktikovat v různých pozicích.

5. Masturbace s výměnou intimních fotografií Výměna nahých fotografií je často doprovázena sextingem – intimními zprávami prostřednictvím elektronických zařízení. Odborníci doporučují párům praktikovat tento typ sexu, aby si udržely sexuální energii a touhu. Sexting lze samozřejmě unést, aniž byste byli ve vztahu, což je také užitečné. Přinejmenším pomáhá uvolňovat sexuální energii pro lidi, kteří zatím nechtějí vstupovat do intimních vztahů mimo síť. Mimochodem, buďte opatrní, protože v některých zemích je nezákonné odesílat a ukládat nahé fotografie. Snažili jsme se vytvořit náš seznam, i když ne početný, ale rozmanitý. Bude se vám líbit alespoň jeden z těchto postupů, podle toho, zda máte rádi tělesnou stimulaci. ať už milujete svýma očima nebo svou hlavní erotogenní zónou, je vaší vlastní fantazií. Buďte kreativní, vyzkoušejte nové věci a doplňujte techniky, jak uznáte za vhodné. Pamatujte, že abyste dosáhli orgasmu, musíte znát ten svůj

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Zajímavosti8 hodinami před

chlapec, který předpověděl koronavirovou katastrofu, předpověděl novou hrozbu, která se řítí na nás!

Abigya Anand, mladá astroložgka z Indie, která předpověděla pandemii koronavirů pro svět v létě roku 2019, hovořila o nové globální...

Zajímavosti13 hodinami před

6 divných věcí, které ženy dělají v koupelně, ale nikdy si to nikomu nepřiznají

Obecně se uznává, že pouze muži se v tomto duchu vyznačují nepořádkem atd., Ale žena by měla být vždy upravená...

Zajímavosti13 hodinami před

5 typů neobvyklého pohlavního styku, který vašemu protějšku zajistí 100% orgasmus!

Studovali jsme různé typy sexu, které mohou poskytnout živé emoce a vzrušující intimní zážitek. V našem výběru najdete jak moderní...

Horoskopy13 hodinami před

3 znamení zvěrokruhu, které byste neměli nikdy pustit do svého života

Proč někteří lidé spěchají, aby vám pomohli, když je to potřeba, zatímco jiní se vždy sladce usmívají, ale když jsou...

Bizardní14 hodinami před

ZEMĚDĚLEC nečekaně zemřel na kousnutí klíšťatem, ale to, co lékaři našli, je pak vyděsilo

Všechny druhy parazitů jsou nechutné, ale roztoči jsou z nich nejstrašnější. Neobcházejí ani lidi. Tito paraziti sající krev přenášejí nebezpečná...

Zajímavosti14 hodinami před

Zjistěte svůj osud podle roku narození. Tabulka je na 110% přesná!

Buddhisté věří, že duše se může narodit 9krát. To znamená, že tolikrát se na Zemi objevuje v lidské podobě. Charakteristikou...

Zajímavosti15 hodinami před

Lékař, který provedl přes 1200 potratů a teď celému světu ukazuje, jak k tomu dochází zevnitř.

Dr. Levantino ve svém životě provedl více než 1200 potratů. Ve spolupráci s novinářkou Leelou Rose vytvořil speciální web, kde...

Zajímavosti1 dnem před

38 let, měli ženy schovanou tuto fotografii jako poklad. Důvod proč to udělali je děsivý!

Amanda Scarpinati je krásná mladá žena z New Yorku, která miluje život a své nespočetné přátele. Ale díky plastické chirurgii...

Bizardní1 dnem před

Muž nosil na zádech přes 10 let tento pupínek. Když si ho nechal skalpelem proříznout, bude vám do breku..

Muž měl přes 10 let na zádech obrovský pupen, který se rozhodl odstranit. Ale když mu doktor začal rozřezávat pupen...

Zajímavosti1 dnem před

Toto miminko po 20 měsících nepoznáte. To je opravdový zázrak!

Úzkostlivé očekávání je pocit, který tvrdohlavo doprovází těhotenství. Tolik problémů, testů a po 40 týdnech – vzrušující setkání s dítětem....

Oblíbené