Zajímavosti

Hnusí se Vám tento obrázek? Nejspíš trpíte totuto fobií!Najdete ve dřevě dírky od šervotoče a máte husí kůži? Vadí Vám pohled na puchýře či hrbolatou vyrážku? Je dost možné, že trpíte trypofobií.

Fóbie jsou často popisovány jako iracionální a trvalý strach z konkrétních objektů nebo situací, při kterých jsou příčiny nepříjemných pocitů a obav nejasné. Mezi nejznámější fóbie patří například:

Arachnofobie – strach z pavouků
Klaustrofobie – strach ze stísněných prostor
Akrofobie – strach z výšek
Aichmofobie – strach z jehel a injekčních stříkaček
Keraunofobie – strach z bouřek, hromů a blesk

Co je to trypofobie

Význam slova je odvozen z řečtiny (trýpa-díra, phóbos-strach) a lékařskou obcí zatím není příliš uznáván, avšak lidé po celém světě se ztotožňují se strachem z nepravidelných tvarů a shluků děr. Internetová fóra se začínají plnit obrázky, které některé lidi dohání přímo k šílenství a na některé nemají sebemenší vliv.

Díry ve dřevě nebo listech způsobené parazity, oděrky, puchýře nebo jen obyčejná semínka v jahodě způsobují některým lidem pocity úzkosti, studený pot ale dokonce i panické záchvaty.

Trypofobie jako přirozená reakce

Tato fóbie má různé projevy. Asi nejčastějším projevem je odvrácení pohledu, když člověk trpící touto fóbií uvidí shluk otvorů nebo výrůstků. V jiných případech může přijít svědění, fyzické napětí a v nejhorším případě také panický záchvat.

Ačkoli jsou příčiny nejasné, výzkum této fóbie již probíhá

Vědci Arnold Wilkins a Geoff Cole z University of Essex se zaměřili právě na fotografie, které jsou s touto fóbií často spojovány a podrobili je analýze. Z jejich výzkumu vyšlo najevo, že lidé se nebojí primárně děr, ale nebezpečí, které se s těmito dírami spojují.

Obrázky, které jsou nejčastěji s trypofobií spojovány jsou odpudivé i pro většinu populace. Přirozená lidská vlastnost podvědomě vnímat nebezpečí a následně se mu vyvarovat je nejspíše příčinou pro tento odpor. Wilkins a Cole to zdůvodňují faktem, že podobný efekt měli i fotografie jedovatých hadů a pavouků.

Ať už se domníváme, že trpíme trypofobií nebo ne, tak silný kontrast, nepravidelné tvary ale i shlukování obrazců v nás navozuje vnitřní neklid. Nejedná se tedy vyloženě o strach z děr ale spíše o nebezpečí, které si s nimi spojujeme. V díře v ovoci může být například červ, puchýře a vyrážky si náš mozek může spojit s parazity.

Lotosová semínka jsou pro mnoho trypofobů zdrojem odporu

Trypofobie by se tak dala popsat jako strach z nebezpečí, který má v sobě lidstvo přirozeně zakódováno. Stejně jako je tomu i u jiných fóbií, tak i u této se najde mnoho lidí, ve kterých trypofobické podněty nevzbudí žádnou reakci. Trypofobický odpor je pouze zvýšená reakce na podnět, který je přirozeně nepříjemný.

Možné příčiny trypofobie

Příznaky jsou celkem jasné ovšem v případě příčin si už tak jistí být nemůže. Jako možné se zdají být tyto:

Spojení s nemocí – objekty, jako jsou vyrážky, opary nebo puchýře vzbuzují pocit hrozby. Strach z vizuálně nepříjemných onemocnění hrají velikou roli

Vnímání nebezpečí – jak lze z výzkumu essexské univerzity předpokládat, tak mozek se brání a automaticky vyhodnocuje nepravidelné tvary a přílišné kontrasty jako nebezpečí. Proto bývá spuštěna příslušná reakce.

Silný emocionální podnět z minulosti – Princip je vlastně stejný, jako u jiných fóbií. Člověk, který je vystaven taumatizujícímu zážitku, jako je například pokousání psem nebo uvíznutí ve výtahu zanechá pocit strachu a při prožití podobné situace nastávají reakce v mozku ve stejné podobě. Tedy v podobě fóbie.

Puchýře mohou evokovat pocit hrozby

Léčba trypofobie

Ačkoliv tato fóbie ještě není v lékařských kruzích jednoznačně uznána, tak její léčba by měla probíhat identicky se standardně aplikovanými postupy. Těmi jsou kognitivně-behaviorální terapie nebo neurolingvistické programování.

Terapie často využívá i virtuální realitu

Kognitivně-behaviorální terapie se snaží upravovat lidské myšlenkové pochody a reakce na určité podněty. Člověk je vystaven modelovým situacím, kterými se dostává mimo svou komfortní zónu a odpor tak postupně odbourává.

Neurolingvistické programování je poněkud kontroverznější a u nás není příliš praktikováno. Studiem již vyléčených trypofobiků se do mysli jedince naprogramují nové reakce na negativní podněty. Efekt by měl být víceméně stejný jako u výše zmiňované metody ale měl by se dostavit rychleji.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Video

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota domnívala, že je další ženou, která touží po kariéře, ale neumí zpívat. Netušili, jak moc se mýlili!

Julia Chupira zpívala slavnou píseň Whitney Houstonové I Will Always Love You. Její hlas nejprve překvapil a pak všechny nadchl! Něco nám říká, že si Julie všimli lidé v hudebním průmyslu a dělá z ní hvězdu. Má neuvěřitelný talent!

Líbí se vám její hlas? Sdílejte!

Pokračovat ve čtení

Video

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost – byly zničené, bez života a barva už nezakrývala šedou barvu jako předtím. O několik let později se rozhodla vyhledat pomoc odborníka Christophera Hawkinse. Změnil ji k nepoznání!

Kerry chtěla podstoupit radikální změnu …

Všechno bylo okamžitě jasné kadeřníkovi! Nejen, že si podstatně ostříhal vlasy, ale také odhalil něco, co se Kerry celé ty roky snažil skrýt …

Šedým vlasům se už nedalo vyhnout. Velmi se jí to hodí! Podívejte se na celou transformaci:

Sníte někdo z vašich přátel o radikální změně účesu? Sdílet tento článek!

Pokračovat ve čtení

Humor

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl přesvědčit svého pána, aby usnul.

Při pohledu na reakci psa, který chce bojovat alespoň hodinu spánku, nebudete schopni zadržet smích!

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Video12 měsíci před

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota...

Děti12 měsíci před

Matka natočila, jak si její dcera povídá s kočkou. To co se stalo v 10. vteřině? K nezaplacení!

Toto dítě má zajímavé rozhovory se svou kočkou každý den. Matka proto neváhala a rozhodla se je sdílet s celým...

Video12 měsíci před

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost –...

Děti12 měsíci před

Když rodina adoptovala z útulku týraného psa, nečekali ani v nejmenším, jak to skončí!

Elizabeth Spence a její manžel vždy chtěli velkou rodinu. Mají tři děti a … adoptovali 6 zvířat z útulku. Psi...

Humor12 měsíci před

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl...

Video12 měsíci před

Celý svět na chvilku ztratil řeč, když uviděli tohle nádherné vystoupení. Podívejte se proč

Labutí jezero Čajkovskij je klasikou baletu. Ale když uvidíte podívanou provedenou Velkým čínským státním cirkusem, vyrazí vám to dech. Jejich...

Děti12 měsíci před

4 letý chlapec zemřel kvůli koření, které máme každý z nás doma volně dostupné. Teď jeho máma varuje všechny rodiče

Každý rodič ví, že i když dítě hlídá 24 hodin, dostane skvělý nápad, který i tak zrealizuje. Tyto myšlenky často...

Video12 měsíci před

Když vešel na scénu slepý a autistický chlapec, nikdo nechápal co předvedl. Diváci si mysleli, že se stal zázrak!

Christopher Duffley z Manchesteru je perfektní, laskavé a šťastné dítě, i když to v životě není tak snadné jako jeho...

Děti12 měsíci před

Žena si adoptovala dítě, které nikdo nechtěl. Teprve po 28 letech zjistila co před ní tajil.

Ingeborg Mclntosh je profesionální matkou. V jejím domě se přes léto vystřídalo více než 125 dětí. Žádné z nich si...

Vztahy12 měsíci před

Sen každého muže! Největší dračice v posteli jsou tyto dva typy žen: Patříte mezi ně?

Zajímavé objevy o ženském sebevědomí při sexu publikovali vědci z Belgie. Zjistili, že na sebevědomí ženy v posteli nemá vliv...

Oblíbené