Podle šéfa Světové zdravotnické organizace je svět na pokraji katastrofického morálního selhání. Tedros Adhanom Ghebreyesus upozorňuje zejména na skutečnost, že distribuce vakcíny covid-19 je nerovnoměrná a dosud k ní přistupovaly hlavně bohatší země, které mohou platit více. Příkladem je Izrael, který zajistil preferenční dodávky vakcín od společnosti Pfizer, pravděpodobně jen proto, že platí třikrát tolik jako jiné země.
Podle šéfa WHO je spravedlivost distribuce vakcín v současné době vystavena velkému riziku, když má příští měsíc začít dodávat vakcíny do chudších zemí v rámci programu WHO Covax. V loňském roce bylo podepsáno 44 dvoustranných dohod o nákupu vakcín a letos jich je nejméně dvanáct. „Přesně tak může snížit dodávky společnosti Covax a vytvořit přesně ten scénář, proti kterému byl navržen,“ řekl Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Účelem této iniciativy bylo zabránit hromadění vakcín jednotlivými státy, nekoordinovaným postupům, chaosu na trhu s vakcínami a prodlužování ekonomických a sociálních problémů spojených s epidemií. Protože v každém případě se některé země řídí stylem, který je staví na první místo, obzvláště jsou ohroženy nejchudší a nejzranitelnější skupiny. „Nakonec toto chování pandemii pouze prodlouží,“ vysvětlil šéf WHO.
Celosvětová revize dostupných vakcín začala poté, co vyšlo najevo, že koronavirus významně mutoval, a objevily se varianty, které byly výrazně nakažlivější. Hovoří se také o jihoafrické mutaci, která může být ještě smrtelnější. V současné době je očkována pouze v bohatší části světa nebo v zemích, které vyvinuly vlastní vakcínu, jako je Indie nebo Čína.