Zajímavosti

Finsko dokázalo porazit covid-19 bez přísnějších opatření. Jak je to možné?Koronavirus zasáhl opravdu celý svět. Mnoho zemí, včetně Slovenska, zasáhla druhá, mnohem náročnější vlna pandemie COVID-19. I na Slovensku se v posledních týdnech setkáváme s přísnými opatřeními, od kterých se očekává, že pomohou zmírněna vývoj počtu nakažených a hospitalizovaných pacientů či obětí.

Finsko se však druhé vlny vyhnulo téměř úplně a dokázalo porazit COVID-19 bez jakýchkoli přísnějších opatření .

Podle portálu CTV News , skončilo na výsluní zejména Švédsko, avšak nejlepší stav v souvislosti s pandemií mělo právě Finsko, které se pohybovalo pětkrát pod průměrem EU.

Tato země dokázala udržet úroveň nákazy nižší než ji měla většinu zemí v Evropě,
přičemž se jí podařilo zaznamenat jen desetinu počtu úmrtí na obyvatele ve srovnání s jejím skandinávským sousedem .

Statistiky ukazují, že Finsko dosahuje opravdu nízký počet nakažených na 100 000 obyvatel. Aktuálně se to pohybuje ve výši 45,7 nových případů denně, přičemž míra nových infekcí se každým dnem snižuje. Podle WHO je Finsko dokonce jedinou zemí unie, které se míra přírůstku nových případů za posledních čtrnácti dnů výrazně zpomalila.

Epidemiolog, Mika Salminen , se o stavu země vyjádřil: ,, Situace vypadala znepokojivě, kdy došlo k rychlému nárůstu infekcí začátkem října. Nyní je zřejmé, že vrchol už prošel. ”

Podle odborníků je aktuální příznivá situace výsledkem časných mírných opatření, včetně zákazu cestování za do hlavního města, které trvalo přes 2 měsíce. Kromě toho si země stanovila efektivní systém testování. Toto opatření patřilo mezi ty nejpřísnější. Všechny ostatní měli už jen mírnější dopad.

Podle odborníků jsou výborné výsledky zakotveny iv důvěře vůči autoritám ve Finsku. Finská vláda dokonce vyvinula i aplikaci Corona Flash, která se na rozdíl od jiných podobných aplikaci v jiných zemích, vyhnula únikem informací a problémům s její funkčností.

Za poslední měsíce si ji stáhlo 2,5 milionu obyvatel Finska, země s celkovým počtem 5,5 milionu lidí. Podle vlády se Finové velmi rychle přizpůsobily opatřením a ne malá část z nich dokonce přiznala, že jim opatření, například práce z domu, jistým způsobem zlepšily život. Nelli Hankonen, docentka sociální psychologie na univerzitě v Helsinkách, prozradila: “Ekonomika Finska je strukturována tak, že není nutné, aby byla velká část finské pracovní síly fyzicky přítomna přímo na pracovišti.”

Většina Finů se po první vlně koronavirus rozhodlo minimalizovat sociální kontakt, ale obchodech av restauracích v hlavním městě se počet zákazníků vrátil téměř do normálu.

Vláda však všem návštěvníkům veřejných stravovacích zařízení doporučuje aktivní nošení ochranných masek.
Mnoho z nich si však dává mnohem větší pozor na dodržování bezpečnostních PATŘENÍ. Finové jsou známí jako zdrženlivý národ, který pandemií společensky netrpěl tak, jako jiné národy světa. 36-letý mladík z Finska řekl: “Moji přátelé se v aktuálním pandemické stavu vlastně ani nechtějí setkat, což je pochopitelné.”

Úroveň ekonomiky Finska se ve druhém čtvrtletí snížila o 6,4% , což je podstatně méně než průměr EU. Mírná krize zasáhla i restaurace v zemi, které zavedly 50% omezení kapacit a kratší otevírací hodiny. Tyto důsledky pandemie však způsobily nemalé propouštění v mnoha odvětvích.

Zdroj: CTV NewPokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Video

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota domnívala, že je další ženou, která touží po kariéře, ale neumí zpívat. Netušili, jak moc se mýlili!

Julia Chupira zpívala slavnou píseň Whitney Houstonové I Will Always Love You. Její hlas nejprve překvapil a pak všechny nadchl! Něco nám říká, že si Julie všimli lidé v hudebním průmyslu a dělá z ní hvězdu. Má neuvěřitelný talent!

Líbí se vám její hlas? Sdílejte!

Pokračovat ve čtení

Video

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost – byly zničené, bez života a barva už nezakrývala šedou barvu jako předtím. O několik let později se rozhodla vyhledat pomoc odborníka Christophera Hawkinse. Změnil ji k nepoznání!

Kerry chtěla podstoupit radikální změnu …

Všechno bylo okamžitě jasné kadeřníkovi! Nejen, že si podstatně ostříhal vlasy, ale také odhalil něco, co se Kerry celé ty roky snažil skrýt …

Šedým vlasům se už nedalo vyhnout. Velmi se jí to hodí! Podívejte se na celou transformaci:

Sníte někdo z vašich přátel o radikální změně účesu? Sdílet tento článek!

Pokračovat ve čtení

Humor

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl přesvědčit svého pána, aby usnul.

Při pohledu na reakci psa, který chce bojovat alespoň hodinu spánku, nebudete schopni zadržet smích!

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Video12 měsíci před

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota...

Děti12 měsíci před

Matka natočila, jak si její dcera povídá s kočkou. To co se stalo v 10. vteřině? K nezaplacení!

Toto dítě má zajímavé rozhovory se svou kočkou každý den. Matka proto neváhala a rozhodla se je sdílet s celým...

Video12 měsíci před

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost –...

Děti12 měsíci před

Když rodina adoptovala z útulku týraného psa, nečekali ani v nejmenším, jak to skončí!

Elizabeth Spence a její manžel vždy chtěli velkou rodinu. Mají tři děti a … adoptovali 6 zvířat z útulku. Psi...

Humor12 měsíci před

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl...

Video12 měsíci před

Celý svět na chvilku ztratil řeč, když uviděli tohle nádherné vystoupení. Podívejte se proč

Labutí jezero Čajkovskij je klasikou baletu. Ale když uvidíte podívanou provedenou Velkým čínským státním cirkusem, vyrazí vám to dech. Jejich...

Děti12 měsíci před

4 letý chlapec zemřel kvůli koření, které máme každý z nás doma volně dostupné. Teď jeho máma varuje všechny rodiče

Každý rodič ví, že i když dítě hlídá 24 hodin, dostane skvělý nápad, který i tak zrealizuje. Tyto myšlenky často...

Video12 měsíci před

Když vešel na scénu slepý a autistický chlapec, nikdo nechápal co předvedl. Diváci si mysleli, že se stal zázrak!

Christopher Duffley z Manchesteru je perfektní, laskavé a šťastné dítě, i když to v životě není tak snadné jako jeho...

Děti12 měsíci před

Žena si adoptovala dítě, které nikdo nechtěl. Teprve po 28 letech zjistila co před ní tajil.

Ingeborg Mclntosh je profesionální matkou. V jejím domě se přes léto vystřídalo více než 125 dětí. Žádné z nich si...

Vztahy12 měsíci před

Sen každého muže! Největší dračice v posteli jsou tyto dva typy žen: Patříte mezi ně?

Zajímavé objevy o ženském sebevědomí při sexu publikovali vědci z Belgie. Zjistili, že na sebevědomí ženy v posteli nemá vliv...

Oblíbené