Zatímco v první vlně epidemie koronavirů nebyl čas na podobnou studii a byla zde obecná snaha co nejdříve se zbavit těl zemřelých, vědci se nyní zaměřují na jejich odpočinek a zkoumání účinků koronaviru na orgánech v lidském těle. Pro tento účel je samozřejmě nejlepší provést řadu pitev.
Abnormální buňky přetrvávají v plicích po dlouhou dobu
V nejnovějším výzkumu vědci zkoumali plíce pacientů, kteří podlehli Covid-19. Zjistili, že ve většině případů onemocnění zanechalo na tomto orgánu opravdu ošklivý podpis. Podle odborníků tato odhalení pomáhají pochopit příčiny syndromu zvaného „dlouhý Covid“, tedy jednoduše to, proč se lidé nemohou zbavit následků nemoci ani měsíce poté, co byli oficiálně prohlášeni za zdravé.
„Zjištění naznačují, že Covid-19 není jen onemocněním způsobeným smrtí buněk infikovaných virem, ale pravděpodobně také výsledkem toho, že tyto abnormální buňky zůstávají v plicích překvapivě dlouhou dobu,“ řekl Mauro Giaccca, profesor kardiovaskulární věda na King’s College London.
Covid-19 způsobuje takovou pneumonii jako žádná jiná nemoc
Jeho výzkumný tým analyzoval vzorky tkáně z plic, srdce, jater a ledvin celkem 41 pacientů, kteří zemřeli na Covid-19. Je zajímavé, že neodhalily zjevné známky virové infekce nebo dlouhodobého zánětu v jiných orgánech, ale jasně uvedly, že onemocnění masivně ničí plíce a plicní tkáň.
Zároveň to výrazně zjizvuje. „Velmi dobře se předpokládá, že jedním z důvodů, proč existují případy dlouhého Covidu, je skutečnost, že dochází k rozsáhlému ničení plicní tkáně,“ říká lékař Giacca. I když se lidé z nemoci úplně vyléčí, poškození jejich plic je tak obrovské, že je stále cítí.
Podle profesora Giaccy téměř všichni studovaní pacienti vykazovali charakteristiky formy poškození plic, která je pro Covid-19 jedinečná ve srovnání s jinými iniciátory pneumonie. Například si všimli rozsáhlé srážení krve v plicních tepnách a žilách. Zjistili také, že některé plicní buňky byly abnormálně velké a měly několik jader. To je známka fúze různých buněk do větších buněk v procesu zvaném syncytium.