Na výchovu dětí můžeme mít různé názory. Jedni rodiče preferují volnou výchovu, kdy si dítě více méně dělá, co chce, jiní jej drží zkrátka. Vědci však zjistili, že výprask nebo jiné formy násilí do výchovy rozhodně nepatří. Zanechávají na dětech psychologické stopy, které si poté nesou dále do života a mohou jim způsobovat závažné problémy.
Násilí do výchovy nepatří
Násilí v jakékoliv oblasti, ať už fyzické nebo verbální, může mít různé následky pro osobu, která jím trpí. Ty, které se vyskytují na těle, lze vidět pouhým okem, ale často se zhojí mnohonásobně rychleji než zranění, které na první pohled nejsou viditelná.
Více psychických problémů
To potvrdila také studie provedená na univerzitách v Texasu a Michiganu ve Spojených státech. Výzkum ukazuje, že děti, které dostávaly výprask, mohou mít až o 13 % více dalších duševních problémů. V dospělosti to často vede k agresivnímu a asociálnímu chování. Studie zkoumala více než 160 000 dětí po dobu 50 let. Závěry byly velmi jasné. V důsledku bití měly děti problémy s nízkou sebeúctou. Vykazovaly také sníženou kognitivní schopnost a špatný vztah s rodiči. V některých státech už se proto zavádí nové zákony, které přímo zakazují děti fyzicky trestat.
Vzájemný respekt a úcta je základ
Jaká jsou tedy doporučení psychologů? Především je potřeba při výchově svých dětí vždy používat dialog založený na respektu a porozumění. Pokud kdykoli nevíte, jak situaci řešit, raději neexperimentujte a vyhledejte radu od lidí, kteří mají s výchovou dětí větší zkušenosti než vy. Můžete také navštívit psychologa nebo psychiatra. Ten vám pomůže v těžkých dobách a pomůže vám najít způsoby výchovy, které budou přijatelné pro vás, ale nepoškodí vaše dítě.
Nikdy nezapomínejte, že mít děti prodlužuje život a přináší mnoho štěstí. Dopřejte ale to samé také jim a nenechávejte je odejít do života zatížené vašimi chybami.