Rodina – to je velmi osobité pouto, nám nejblíže a, což je nejdůležitější trvá navždy. Touha žít v ideální rodině je naprosto normální.
Co když lidé kolem vás mají daleko od dokonalosti?
Co tedy dělat, pokud je někdo z vašich blízkých manipulátor – otočíte se mu zády nebo najdete kompromis?
“Ale to je moje matka!” Nebo otec, sestra, bratr, dcera, syn, babička … “Je to moje rodina!” S těmito frázemi vytváříme vlastní vnitřní bariéry, nezničitelné stěny, které nás tíží uvnitř a otravují nám život.
V tomto článku se dozvíte, jak rozpoznat tyrana a převzít kontrolu nad situací. Na konci článku najdete tip na komunikaci s manipulátory, který vyvinuli psychologové.
Manipulování příbuznými je obzvláště nepříjemné. Aby se zabránilo emocionálním traumatům, je nezbytné takové vazby neprodleně přerušit. Abyste pochopili, že osoba je manipulant, analyzujte následující situace.
Projevy manipulátora
1. Manipulování s důvěrou
Dnes vás tento člověk utěšuje a zítra se ponižuje. Předstírá, že mu nejste lhostejný, upřímně vám chce pomoci. Ale ve skutečnosti je mu to jedno. Poslechnout a politovat je speciální způsob, jak převzít nad vámi kontrolu, abyste před ostatními, pro něj důležitějšími lidmi vypadal atraktivnější při vyprávění příběhů ze soukromého života jiných.
Třeba být opatrný, o čem se s takovými lidmi chatujete, nejlépe o ničem nebo o počasí. Je velmi snadné se chytit se na návnadu manipulátoru, ale snažte se být opatrný ve svých odpovědích.
2. Využití
Takových příbuzných je lepší mít na dálku. Vědí, jak zmizet i na půl roku a objeví se, když něco potřebují. Nezáleží na tom, co člověk potřebuje: peníze, pomoc, podporu nebo pohodlí. Po získání požadovaného znovu zmizí neznámým směrem.
Je překvapující, že pokud potřebujete pomoc vy, takový příbuzný si najde stovky důvodů pro odmítnutí.
Bohužel, musíte takovou komunikaci omezit. Dráždění, které se ve vás nahromadí, nevyhnutelně vyprchá ve formě frustrace, skandálu nebo hádky. Pokud jste se opakovaně setkali s takovým postojem – vyhýbejte se takové osobě, buďte chytřejší a nebude vás kousat svědomí.
3. Nepřiznávání si chyb
Takový člověk, i když je jeho vina evidentní a prokázána jinými svědky, nikdy neuznává, že pochybil. Naopak, nutí vás, abyste uvěřili, že na jeho chybě máte podíl i vy.
Způsobujíc zmatek, takoví lidé velmi snadno manipulují s ostatními. Tato forma psychického násilí se nazývá gaslighting , kde hlavním úkolem je donutit lidi pochybovat o svém názoru.
Takoví lidé jsou extrémně otravní, jsou prvními, od kterých byste se měli držet na dálku. V opačném případě riskujete, že se dostanete do nepříjemné situace. Jestliže jeden z příbuzných spadá do tohoto popisu, snažte se mu vyhnout. Vždy si stůjte za svým, a pokud začnete pochybovat, vězte, že jde o manipulaci.
4. Neustálé kritizování
Takový člověk je skeptik a vždy najde chybu. Samozřejmě, každý z nás má právo zmýlit se. Ale odsouzení a nekonečné výčitky vážně ničí sebeúctu.
Obviňovat a ponižovat ostatních – tehdy se manipulátor postaví jako první. Zůstat klidným je v takové situaci nemožné. Snažte se takovým lidem vyhýbat co nejvíce. Pokud se však přece jen dostanete do takové situace, nezapomeňte, vaše trumfy jsou: zdvořilost, klid, rovnováha a ignorování. Kontrolujte své nervy, přijměte, ale poslouchejte si více než ostatní.
Pamatujte si, že kritika je součástí úspěchu. Ale někdy se můžete mýlit a tehdy není co skrývat, stává se to každému. Nikdy se nestyďte přiznat svou vinu.
5. Tyranie a agresivní chování
Tyto příznaky manipulátorství jsou častější ve vztahu muž – žena a rodič – dítě. Takoví lidé jsou tyrani, agresoři, velitelé … A vy jste vždy obětí.
Taková osoba omezuje vaši vůli, způsobuje, že žárlíte nebo se cítíte vinným, vyhýbáte se komunikaci a neustále ukládáte svůj názor. Musí mít vždy pravdu a vědět všechno nejlepší. Není vyloučeno nejen psychologické, ale i fyzické násilí.
Jak komunikovat s manipulátory
1. Vystupte z komfortní zóny. Pamatujte, že to bude jen horší.
2. Analyzujte své obavy. Možná má vztah s taková člověkem jen fiktivní hodnotu a vůbec ho nepotřebujete.
3. Zkuste být empatičtí, zkuste poslouchat, co se vám takový člověk snaží říct.
4. Respektujte svůj osobní prostor, ten ať je pro vás prvořadý.
5. Buďte korektní a slušní. dokonce i tehdy, když dotyčný říká trapné věci, snažte se držet si odstup, filtrovat informace, nezapomeňte na respekt a slušnost.
6. V jakékoli situaci, buďte sebevědomí a naučte se říct “ne”.
7. Použijte ve svém projevu kouzelné slovíčka: děkuji, prosím, promiň.
8. Nevytvářejte problémy tam, kde nejsou.
9. Buďte trpěliví. Proveďte závěrečné závěry a jednejte pouze s chladnou a střízlivou myslí. Při silných emocích můžete nadělat spoustu hloupostí. Každé rozhodnutí, které uděláte, musí být promyšlené do nejmenších detailů.