4. dubna vyhlásila Čína smutek za občany, kteří zemřeli na infekci koronaviry.
V tento den se v ČĽR slaví „svátek čistého světla“ Qingming, kdy Číňané chodí na hřbitovy navštívit hroby příbuzných.
Novinářka Anna Fifield o této události napsala v deníku The Washington Post, který tvrdí, že v Číně nezemřely na COVID-19, jak říkají oficiální úřady, tři tisíce lidí, ale 40 tisíc.
Anna mluvila s obyvateli Wu-chanu, jehož příbuzní v té době také zemřeli, ale protože testování na COVID-19 nezačalo okamžitě, již doufají, že zjistí pravdu.
Například obyvatel Wuhan Liu Xiaobo uvedl, že jeho 49letý bratr Liu Chen zemřel na „těžkou infekci obou plic“.
Liu přijal hovor z nemocnice a dostal jen pár hodin, aby přišel a vyzvedl si tělo svého zesnulého bratra.
Muž dorazil pozdě a zjistil, že tělo jeho bratra již bylo zpopelněno. Jeho jméno ale není na seznamu úmrtí na koronavirovou infekci.
Podle oficiálních údajů zemřelo na COVID-19 ve Wu-chanu 2 563 lidí, ale podle Anny krematorium pohřebního ústavu Hankou vydalo příbuznému asi 5 000 uren za pouhé 2 dny.
Specialisté na sociální média zjistili, že od 23. března rozdávají pohřební ústavy Wuhan přibližně 3500 uren denně, což znamená, že počet úmrtí ve městě může činit až 42 000.
Mnoho lidí nyní tvrdí, že Čína neuzavřela své hranice včas a nechala šíření infekce po celém světě, a také skrývá skutečný počet obětí koronavirové infekce.
Samotní Číňané jsou takovými obviněními uraženi a verzi 40 tisíc mrtvých nazývají další konspirační teorií.
“To je šílené, co píšeš!” Vypadá to jako další online konspirační teorie, která spojila všechny přirozené úmrtnosti s úmrtím na koronaviry.
“Jako důkaz používají fotografie front před márnicí.” Ale chápete, že márnice byla uzavřena na 3 měsíce a byla otevřena až na konci března. V jakémkoli větším městě na světě, s koronaviry nebo bez nich, bude v márnici tak dlouhá řada, pokud to nebude fungovat 3 měsíce. “ – napsal netizens z Číny.
Mezitím se život v Číně zlepšuje, karanténa se postupně ruší a trhy jsou již otevřené, což podle odborníků vedlo k této hrozné pandemii.