Politika

Česko má nejnižší nezaměstnanost za rok 2019 v EU a výdělky stále rostouVýdaje na dávky pro lidi bez práce letos dál razantně klesají a jsou nejnižší za posledních osm let. Od ledna do září úřady na příspěvcích na živobytí, doplatcích na bydlení a mimořádné okamžité pomoci vyplatily 3,35 miliardy korun, tedy zhruba o pětinu méně než loni.

Proti roku 2014 je částka dokonce o několik procent nižší. Vyplývá to z údajů ministerstva práce o vyplacených dávkách. Podle nich ubylo příjemců pomoci. Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU a výdělky rostou.

Od ledna do září se ze sumy na dávky v hmotné nouzi, kterou má resort pro letošek ve svém rozpočtu, využilo 52 procent. Loni se v prvních třech čtvrtletích vyplatilo 4,12 miliardy korun, letos 3,35 miliardy. Úřady poslaly potřebným v září 92.100 dávek, loni 109.000.

Největší procento příjemců a nejvyšší výdaje byly v roce 2014. Tehdy se v prvních třech kvartálech využilo 8,51 miliardy Kč a úřady v září lidem poslaly 234.100 dávek. Proti roku 2016 je letošní vydaná suma poloviční a poloviční je i počet příjemců.

Příspěvky na živobytí vyšly za první tři čtvrtletí na něco bez mála 2,1 miliardy korun, minulý rok to bylo 2,63 miliardy. Před rokem v září úřady vyplatily 71.300 těchto dávek, letos 58.700. O 4200 ubylo meziročně i příjemců doplatku na bydlení, teď jich bylo 30.500.

Od ledna do srpna do doplatků putovalo 1,21 miliardy Kč, ve stejném období loni 1,44 miliardy. Téměř o pětinu méně se rozdělilo i na mimořádnou okamžitou pomoc, počet příjemců se ale téměř nezměnil.

Dávky v hmotné nouzi se vypočítávají podle životního minima, s nímž se příjem žadatelů srovnává. Zjišťuje se, jestli mají na pomoc od státu nárok. Pro samotného dospělého minimum činí 3410 korun, pro děti a další dospělé v rodině je nižší.

Částka se změnila v lednu 2012, od té doby je stejná. Výdělky v Česku ale postupně rostou, řada lidí s malým příjmem tak na podporu už nedosáhne.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhovala zvýšení minima už loni, a to zhruba o 11 procent. V koalici neuspěla. Tento rok začátkem sprna na jednání sněmovního sociálního výboru řekla, že kabinetu v říjnu dá návrh znovu a že věří, že ho vládní kolegové ještě ten měsíc schválí.

Ministryně dodala, že v rozpočtu na příští rok už na navýšení peníze má. Před nedávnem zmínila, že bude navrhovat o něco vyšší přidání než loni kvůli letošnímu růstu cen, a to nejspíš o 13 procent. Vláda text nařízení zatím neprojednávala, ještě návrh na svém webu nezveřejnila.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v minulosti několikrát řekla, že by se minimum mělo navýšit až po revizi dávek. Ministryně práce začátkem letošního roku oznámila, že její úřad na vyhodnocení a případných změnách pomoci od státu začal pracovat.

Úpravy se měly týkat hlavně dvou dávek na bydlení. Podle návrhu, který se objevil před prázdninami, se měla pravidla vyplácení zpřísnit a doplatek se měl zrušit. Maláčová ale uvedla, že to byl jen pracovní materiál, který z jejího resortu unikl.

Změny dávek na bydlení i další opatření proti chudobě by měla do konce listopadu připravit komise. Podle některých politiků jsou výdaje na dávky příliš vysoké a pomoc od státu se zneužívá. Odborníci na sociální problematiku s tím nesouhlasí.

Výdaje na dávky v hmotné nouzi za první tři čtvrtletí v miliardách korun a počet vyplacených dávek v září daného rokuPokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Politika

Očkovací systém zažívá kolaps, vakcíny rychle docházejí. Vakcíny zbydou jen pro tyto lidi

Důchodci starší 80 let by se měli začít registrovat v očkovacím systému. Systém vláda spustila v pátek 8:00 a rychle přišly potíže. Poté co byl systém spuštěn a bylo všem vyvoleným rozeslán PIN kód na, který lidé museli čekat několik desítek minut. Pro lidi co se chtěli zaregistrovat byl systém dlouho nedostupný stejně jako linka 1221.

Přihlásit se můžete přes internet na webu registrace.mzcr.cz nebo přes telefonní linku 1221. Pokud daná osoba nemá přístup k internetu mže je nahlásit blízká osoba nebo praktický lékař. Od příštího týdne se spustí registrace v lékárnách.

Samotná registrace po spuštění proběhla celkem v pořádku, problémy ale nastali ve chvíli, kdy si člověk chtěl vybrat termín očkování po té celý systém spadl a nedal se nastartovat.

Podle aktuálních statistik web chytré karantény navštívilo 75 000 návštěvníků během 2 minut. V 8 ráno čekal na odeslání 40 000 sms zpráv s Pin kodem.

Pokračovat ve čtení

Politika

Na koncert či do restaurace bez problému. Prymula prozradil, kdy se konečně rozvolní všechna opatření

Aktuálně v Česku platí vládní opatření, které jsou vedené tak aby jsme se dostali z nejvyššího pátého stupně pohotovosti. Kvůli velmi blbé situaci v nemocnicích vláda rozmýšlí o zmírnění těchto opatření.

Všechny ale teď zajímá kdy se vrátíme do běžného normálního života, kdy se budou moct opět vrátit do podniků na koncerty a do restaurací či za sportem. Podle bývalého ministra zdravotnictví lepší zítřky existují. ” Měsíc pro návrat zpátky do normálního života by mohl nastat začátkem června” Řrekl Prymula.

Zlepšení situace očekávají odborníci přibližně 10 ledna, kdy by se měla začít projevovat přísnější protiepidemická opatření platná od 27. prosince.

“Záleží na tom, jak se nechá populace pročkovat, jakým způsobem budou dodávány vakcíny, se zdá, že nejspíš v červnu by bylo možné začít žít normální život, tak aby se lidi mohlo zúčastnit koncertů a kulturních akcí, s tímto bude paralérně spojeno antigenní testování před každou kulturní akcí. Lidi, kteří nebudou očkováni musí projít antigenním testem, aby se mohli účastnit akce” Upřesnil bývalí ministr.

Kdy odložíme roušky navždy ?

S tím kdy odložíme roušky to Prymula tak slavně nevidí ” Vypadá to, že roušky budeme nosit ještě nějakou delší dobu, protože vakcína bude očkované chránit proti bezpříznakovým nakaženým. A i přes to může virus člověk vylučovat. Než se projeví proočkování populace, a vymizí masivní šíření epidemie.” Dodal Prymula

Pokračovat ve čtení

Politika

Blatný zvažuje nové zpřísnění. Toto nás čeká v budoucích dnech

Jan Blatný přiznal, že se budou opatření proti koronaviru zpřísňovat. O zpřísňování opatření jednala dneska.

Ministr Blatný se vyjádřil k diskuzi ” Dneska ve Vládě probíhalo jednání o zpřísnění opatření. Řekl jsem několik týdnu zpátky, že pokud se situace nezlepší tak se skloníme s vládou ke zpřísnění vládních opatření.” Vyjádřil se k jednání Blatný.

Ministr zdravotnictví přiznal, že žádné konkrétní návrhy ve vládě nepadly.

” Určitě obyvatelé nemůžou počítat s žádným rozvloňováním” Řekl ministr
V sobotu testy ukázaly 8406 nakažených, což bylo oproti minulému týdnu o 3400 víc.

Podle ministra je potřeba trochu pomoct nemocnicím, které je potřeba vyprázdnit.

Jaká bude situace na konci ledna ?

Nyní v Česku bojujem s pátým stupněm protiepidemického systému PES ” Tento systém ještě nějákou dobu potrvá, do nižšího stupně se určitě nepodaří přejít dřív než koncem tohoto měsíce.” Vysvětlil Blatný.

To znamená, že bude potřeba prodloužit také nouzový stav, který je potřeba pro nižší stupeň PES.

V tuto chvíli je v Česku uzavřená většina obchodů a restaurací. Platí také zákaz vycházení po 21. hodině a zákaz pití alkoholu na veřejnosti.

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Kvízy12 hodinami před

Velký pozor: pokud neovládáte těchto 5 předpisů ježdění měli byste vrátit svůj řidičák!

Na “dnešních” cestách si musíte dávat z ohledně pozor téměř na všechno. I přes uzákonění pravidlům jejich mnoho lidí nedodržuje...

Zajímavosti13 hodinami před

Videokamera zachytila psa, který každou noc sedí u spícího miminka. Důvod proč to dělá vás dojme!

Toto je Berkley – mohutný pes s ještě větším srdcem. Berkley žije s majitelkou Christine Jo Millerovou, jejím manželem a...

Zajímavosti13 hodinami před

Mikrobiolog vyvrátil nesmyslné mýty o vakcíně během několika minut

V momentě, kdy se první vakcíny proti Covid-19 rozšíří po celém světě, bude jednou z klíčových výzev zejména vyvrácení propagandy...

Zajímavosti13 hodinami před

Policista zastavil muže, který vypadal jako jeho mrtvý syn. Pak si všiml, co leží na jeho palubní desce…

Ztráta dítěte je vždy těžká, bez ohledu na to, kolik mělo let a jak se to stalo … Jedno ráno...

Stalo se19 hodinami před

Pejsek je příliš starý a nemocný na to, aby spal v druhém patře. Rodina se každou noc střídá a spí s ním na gauči aby mu bylo líp

Seznamte se s Spikee – 14-letým anglickým kokršpanělem, který se v současnosti zotavuje z druhé mozkové příhody. Bohužel, kvůli svému...

Sport19 hodinami před

Akrobat, který porušuje zákony fyziky! To jste ještě neviděli!

Také patříte k lidem, kteří nedokážou udělat kotrmelec a pokud se io to pokusíte, vypadáte jako malý medvídek, který se...

Zajímavosti19 hodinami před

Nad Slovenskem a Českem přelétalo letadlo s relikvií kristovy krve – má nás ochránit před koronou

Facebookový účet biskupství Nitra uveřejnil příspěvek, ve kterém informoval všechny věřící, že dnes se nad Slovenské nacházelo letadlo, ve kterém...

Zajímavosti20 hodinami před

5-leté holčička ohromilo porotu svým úžasným zpěvem! Toto musíte slyšet

Talent se nemusí vždy spojovat s vysokým věkem a nemusíte mít za sebou mnoho let zdokonalování se v určité činnosti....

Bizardní20 hodinami před

Novodobý trik zlodějů: proč byste neměli sahat po bankovce na čelním skle vašeho automobilu vozidla?

Úřady v americkém státě Maryland přišli do kontaktu s novými triky podvodníků a proto se rozhodli varovat širokou veřejnost, aby...

Zajímavosti20 hodinami před

Před odchodem z domu vložila minci do mrazáku! Tento trik můžete vyzkoušet i vy

Dokonce i z nové chladničky s mrazničkou se dokáže vyklubat nepříjemnost. Mrazák je k nezaplacení a asi bychom si jen...

Oblíbené