Politika

Česko bez ohňostrojů? stovky policistů v ulicích. Kde platí zákaz ohňostrojů?Letošní oslavy Nového roku se budou hodně lišit od toho, na co jsou Pražané zvyklí. Během oslav nebude centrum zaplavovat tisíce turistů, a co je nejdůležitější, bude zde všudypřítomný ohňostroj. V letošním roce obec s heslem „letos bez petard“ zakázala používání zábavní pyrotechniky na velké části území Prahy. Týká se to hlavně centra, ale také řady dalších míst. Za porušení vyhlášky jsou také značné pokuty. Kde mohou lidé letos bez obav vypustit rakety?

Podle nich radní po negativních zkušenostech z minulých let podle nich přišli se zákazem. Centrum města pravidelně patřilo hlavně milovníkům pyrotechniky a návštěvníkům ze zahraničí. “Každoročně to při oslavách Nového roku připomínalo bojiště. Často docházelo k různým zraněním nejen lidí, ale i zvířat,” uvedl k vyhlášce náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), který má na starosti životní prostředí. . Letos to však bude hodně jiné. Stupeň PES, takže každý by měl být doma nejpozději do 21:00.

Zákaz v celém centru

Centra města se dotýká také zákaz pyrotechniky, která letos nemusí být odpálena v celé památkové rezervaci, která zahrnuje Staré a Nové Město, Malou Stranu a Hradčany, kde je ohraničena ulicemi Milady Horákové a Strahova. Pyrotechnika je proto zakázána i na Újezdě, do památkové rezervace patří i velká část Prahy 2 v okolí Vyšehradu a Albertova.

Zákaz pyrotechniky platí i pro okolí vodních toků, takže lidé si musí odpustit rakety na nábřeží v celé Praze. Na ostrovech a na pevnině široké 50 metrů od pobřeží není dovoleno střílet. Milovníci pyrotechniky musí být opatrní nejen v okolí Vltavy, ale také rybníků, nádrží, přehrad a potoků protékajících hlavním městem, jako jsou Botič nebo Rokytka.

Přírodní rezervace a parky

Na mapě Prahy najdete také několik velkých ploch přírodních parků a chráněných území, kde je také zakázána pyrotechnika. Zákaz se mimo jiné vztahuje na celé údolí Prokop a jeho okolí, od Hlubočepu po Řeporyje. Další velkou oblastí, kde jsou hry s pyrotechnikou zakázány, je vrch Vidoule v Praze 5, který sahá až k Plzeňské ulici a okolí Motolu. Zakázanou zónou je také obora Hvězda a celé údolí Divoká Šárka, které se táhne po okraji Prahy 6 k přírodní památce Baba. Pyrotechnické hry jsou zakázány také z druhého břehu, který bezprostředně sousedí s Prahou 6. Zákaz platí pro celé povodí v Troji a zejména v okolí zoo. V údolí potoka Krč a okolních lesů se nachází také velká zakázaná oblast a celý přírodní park kolem přehrady v Hostivaři.

Členové rady rovněž poukázali na to, že střelba pyrotechniky je zakázána v blízkosti lůžkových zařízení, domovů pro seniory nebo domovů pro zdravotně postižené. Zákaz se vztahuje také na 250 metrů v blízkosti úkrytů pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární péči, jakož i v blízkosti zoo.

V Praze je takových míst poměrně dost, takže milovníci pyrotechniky by si měli mapu vždy prohlédnout. Například na Smíchově není povoleno střílet kolem Arbesovy náměstí kvůli veterinární klinice, proto zde vznikl relativně omezený prostor, pyrotechnika může být použita pouze na Kinského náměstí před budovou soudu. Zbytek Smíchova není tak zakázaný, ale lidé musí být na nábřeží opatrní.

Část Prahy 2 v blízkosti náměstí Míru již nepatří do památkové rezervace, ale existuje také řada míst, v jejichž blízkosti není dovoleno střílet. Lůžková zařízení se nacházejí zde v ulicích Lublaň a Londýnská, poloměr 250 metrů od nich sahá do jižní poloviny Mírového náměstí a zabírá celé Tylovo náměstí. Poměrně velká zakázaná oblast ve Vršovicích je také mezi místním železničním nádražím a Ruskou ulicí, kde je několik zařízení, v jejichž blízkosti nesmí být hluk. Jinak je na Vinohradech relativně velká „povolená“ zóna, ale kolem vinohradské nemocnice musí být lidé opatrní. Bez obav můžete střílet také ve Strašnicích nebo ve velké části Vršovic v Praze 10.

V Nuslích je to zakázáno pouze v blízkosti nemocnice ve vazební věznici Pankrác. V Dejvicích je také relativně velká povolená zóna kolem Vítězného náměstí. Naopak letos se nebude střílet v parku na nedaleké Letné, kde se každoročně scházejí davy lidí. Zákaz se vztahuje také na celé území Stromovky. V ulicích mezi Letenskou plání a Holešovicemi je několik lůžkových zařízení, proto se nesmí střílet například na Letenském náměstí nebo v okolí OC Stromovka a v ulicích kolem Veletržního paláce. O něco dále v Holešovicích si lidé mohou užít pyrotechniku, ale nesmí se dostat příliš blízko k řece.

Jak zabránit zranění?

I když oslavy příchodu nového roku budou letos pravděpodobně skromnější než loni, hasiči budou stále připraveni ve zvýšeném počtu. “V pohotovosti budou nejméně čtyři dobrovolnické jednotky. V posledních letech jsme v Praze zasahovali při asi 50 požárech způsobených zábavní pyrotechnikou,” uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. K požárům nejčastěji dochází při oslavách v důsledku zanedbání bezpečnostních předpisů, často hoří odpadové nádoby nebo louky a pastviny. Hasiči také očekávají, že lidé budou střílet pyrotechniku ​​z oken a balkonů, aby se nedostali.

Stovky policistů budou také dohlížet na bezpečnost, vymáhání práva a příslušné předpisy. „V případě zjištění porušení nařízení budou policisté upozorňovat občany a návštěvníky Prahy na porušení předpisů a nutnost je dodržovat,“ uvedla policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Pojďme oslavovat soustředěně, volá Boletus

Před Vánoci primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval obyvatele Prahy, aby příchod nového roku oslavili důkladněji v kruhu rodiny. Rovněž vyzval Pražany k vzájemné ohleduplnosti v případě pyrotechniky. Letos nebude probíhat novoroční videomapování, které loni nahradilo tradiční ohňostroj. “Pokud to finanční prostředky města dovolí v příštím roce, rádi se k oslavám vrátíme v podobě videomappingu s hudbou. Já osobně bych ale upřednostňoval dronovou show. Divoká palba pyrotechniky je prostě relikvií, která je se vzdal v dalších evropských hlavních městech, “řekl o plánech do budoucna.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Politika

Hamáček prozradil proč se Česko dostalo tak rychle do hororové situace

Ministr Vnitra Jan Hamáček je známí tím, že patří ve vládě mezi ty přísnější ve vládě. Přiznává, že se Česká Republika dostala na žebříček nejhoršího státu co se týče pandemie.

Hamáček poukazuje na důvody, proč se to tak rychle všechno stalo. Startérem všech problémů vidí v premiérovi Andrejovi Babišovi Mimo jiné šlo o neochotu pana premiéra používat standardní metody krizového řízení a místo nich vytvářet různé ad hoc instituce, které nefungují vždy ideálně,” Vysvětlil situaci Hamáček

V poslední době se také hodně mluví o tom, že se ve vládě budou dít větší změny a to přesně mezi sociální demokracií a hnutím ANO, kdyby post získala ČSSD, která by měla na starost získání nového ministra zdravotnictví, kterého Babišova strana dlouhodobě nedokáže dobře vybrat.

“Kdyby k výměně resortů zdravotnictví za zahraničí došlo, ČSSD by byla schopna nabídnout několik velmi kvalitních kandidátů na ministra zdravotnictví, ať je to Miloslav Ludvík, Jiří Běhounek, či několik dalších zkušených ředitelů nemocnic,” Dodal Jan Hamáček.

Reorganizaci na postu ministra zdravotnictví také schvaluje prezident Miloš Zeman. Současný ministr Jan Blatný je ale zároveň poslední zárukou toho, že se v Česku začne očkovat neschváleným Sputníkem

Pokračovat ve čtení

Politika

Policie začne důkladně kontrolovat lidi v karanténě a izolaci. Ministři Blatný a Hamáček varovali, co hrozí za porušení těchto opatření

Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že policie bude důkladně kontrolovat lidi v karanténě a izolaci. Seznam bydlišť a lidí dostanou od krajské hygienické stanice. Něco podobného mělo nastat už minulý rok ale nebylo to možné kvůli GDPR.

„Policie bude dostávat seznamy od krajských hygienických stanic a vykonávat intenzivní kontroly,“ Vysvětlil vicepremiér s tím , že to může dost pomoct zastavit šíření nákazy a porušení těchto bude tvrdě trestáno. Lidem, kteří nebudou zůstávat na nahlášeném místě hrozí soud!

Ministr zdravotnictví Jan Blatný dodal, že lidi, kteří budou přistižení venku, budou obvinění z šíření nakažlivého viru.

Výjimku mají lidi co postoupili očkování. Musí ale být po druhé dávce vakcíny a musí to být minimálně 14 dní po aplikaci. Podmínkou je certifikát.

Izolaci jsou nuceni podstoupit lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou a nemají žádné příznaky. Do izolace musí rovněž lidé u kterých byl koronavir potvrzen.

Pokračovat ve čtení

Politika

Moje dcera má 2 maminky a toto vzkazuji poslancům kteří podpořili návrh bránicí rodičovství lidem stejného pohlaví

Marian Kotleba , krajně pravicový slovenský politik, prosadil návrh zákona, který brání partnerem stejného pohlaví stát se rodiči . Návrh podpořila kromě politické strany ĽSNS i strana SME Rodina a někteří členové strany OĽaNO.

Návrh zákona uvádí, že rodinu mají tvořit výlučně dva lidé jiného pohlaví, tedy muž jako otec a žena jako matka .

Jako reakci na návrh zákona zveřejnila aktivistka Lucia plovákovým příspěvek na svém instagramovém účtu, ve kterém píše: ,, Původně jsem se nechtěla vracet k traumatizující hlasování o fašistickém návrhu. ”

Aktivistka v příspěvku pokračovala slovy, že nakonec se rozhodla reagovat na základě reakce koaličních poslanců a poslankyň, kterým byla položena jednoduchá otázka – č i by měly být párům stejného pohlaví odebrány děti .

Aktivistka a zároveň matka, která vychovává dítě spolu s jinou ženou, v příspěvku uvedla, že poslanec Čepček se této otázce vyhnul, protože netuší co s takovými dětmi udělat. Poslanec Martin Borgula na tuto otázku odpověděl:

“Jsme rodina je proti adopcím dětí homosexuálními páry, hnutí od počátku své existence prosazuje principy tradiční rodiny. Proto za tento návrh hlasovalo. ”

Aktivistka na základě jejich odpovědí zveřejnila veřejný dopis všem koaličním poslancům a poslankyň:

” Píši Vám jako člověk, kterého se tento návrh bytostně dotýká. Píši Vám jako jedna z několika set tisíc LGBTI lidí, kteří na Slovensku žijí.

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Video2 hodinami před

Potom co rozřezal strom našel tento muž uvnitř něco co nikdo nečekal a všechny to do dnes děsí!

Sotva někdo mohl najít něco zábavného při kácení stromů, ani ten chlap nemohl najít něco opravdu nečekaného a dokonce děsivého....

Celebrity4 hodinami před

Viděli jsme VŠECHNO! Hvězdy, které ukazují více, než je potřeba!

Hvězdy samozřejmě dávají pozor na svůj vzhled, ale často dělají chyby v kráse. Pokaždé, když se hvězdy pokusí překvapit své...

Horoskopy6 hodinami před

Páry podle znamení zvěrokruhu, které se k sobě nejvíce hodí na dlouhodobý vztah.

Dříve byla otázka „Jaké je vaše znamení zvěrokruhu?“ bylo hloupé klišé a chytlavá fráze, která nikdy nezklame, píše Urbo. Je...

Zajímavosti7 hodinami před

Existuje 5 typů ženských bříšek. Zde je postup, jak odstranit každý z nich!

Bez toho nebudete mít ploché břicho! Zbavit se břicha  je nejdůležitější úkol pro každou dívku, píše BetterMe. Tento problém je obzvláště akutní...

Zajímavosti7 hodinami před

Podle toho jak vás muž líbá poznáte co k vám cítí: 8 druhů polibků a jejich význam

Každý z nás vyjadřuje své city v lásce různými způsoby. To platí také pro způsob, jakým objímáme, a pro ty...

Stalo se7 hodinami před

Chtěla prodat své panenství za nejnovější iPhone 11. Takto byla potrestána …

Někdy jsou lidé schopni zločinů, lží, vražd kvůli penězům, píše EliteReaders. Naše hrdinka samozřejmě nikoho nezabila, ale kvůli uzavření výhodného...

Zdraví7 hodinami před

Je mi 45 a vypadám mladší než moje dcera! 5 minut denně si po obličeji rozmazávám tuto věc, kterou máme každý doma!

Dnes budu sdílet super jednoduchou a efektivní kávovou masku na obličej. Tato maska ​​exfoliuje odumřelé buňky pokožky, hluboce vyživuje pokožku...

Zajímavosti8 hodinami před

Okamžitě tento produkt vyhoďte! Produkt, který způsobuje rakovinu, má ho každý v lednici!

Nevhodné tepelné zpracování jídla během vaření může přispět k pronikání karcinogenů do těla dětí i dospělých. Podle odborníků z Národního...

Bizardní9 hodinami před

Odborníci zkoumali jídlo z fastfoodu McDonald’s pod mikroskopem a nevěřili svým očím, co viděli

Máte jedinečnou šanci získat odpověď na otázku, zda můžete McNuggets opravdu jíst. Je to škoda, ale vědci učinili nepříjemný objev....

Celebrity9 hodinami před

Na veřejnost pronikli dlouho zatajované konverzace mezi princem Philipem a Dianou. Tohle mluví za vše !

Včera se ve světových médiích rozšířila další tragická zpráva. Princ Philip, manžel královny Alžběty II., Zemřel. Aristokrat byl barevná a...

Oblíbené