Politika

Česko bez ohňostrojů? stovky policistů v ulicích. Kde platí zákaz ohňostrojů?Letošní oslavy Nového roku se budou hodně lišit od toho, na co jsou Pražané zvyklí. Během oslav nebude centrum zaplavovat tisíce turistů, a co je nejdůležitější, bude zde všudypřítomný ohňostroj. V letošním roce obec s heslem „letos bez petard“ zakázala používání zábavní pyrotechniky na velké části území Prahy. Týká se to hlavně centra, ale také řady dalších míst. Za porušení vyhlášky jsou také značné pokuty. Kde mohou lidé letos bez obav vypustit rakety?

Podle nich radní po negativních zkušenostech z minulých let podle nich přišli se zákazem. Centrum města pravidelně patřilo hlavně milovníkům pyrotechniky a návštěvníkům ze zahraničí. “Každoročně to při oslavách Nového roku připomínalo bojiště. Často docházelo k různým zraněním nejen lidí, ale i zvířat,” uvedl k vyhlášce náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), který má na starosti životní prostředí. . Letos to však bude hodně jiné. Stupeň PES, takže každý by měl být doma nejpozději do 21:00.

Zákaz v celém centru

Centra města se dotýká také zákaz pyrotechniky, která letos nemusí být odpálena v celé památkové rezervaci, která zahrnuje Staré a Nové Město, Malou Stranu a Hradčany, kde je ohraničena ulicemi Milady Horákové a Strahova. Pyrotechnika je proto zakázána i na Újezdě, do památkové rezervace patří i velká část Prahy 2 v okolí Vyšehradu a Albertova.

Zákaz pyrotechniky platí i pro okolí vodních toků, takže lidé si musí odpustit rakety na nábřeží v celé Praze. Na ostrovech a na pevnině široké 50 metrů od pobřeží není dovoleno střílet. Milovníci pyrotechniky musí být opatrní nejen v okolí Vltavy, ale také rybníků, nádrží, přehrad a potoků protékajících hlavním městem, jako jsou Botič nebo Rokytka.

Přírodní rezervace a parky

Na mapě Prahy najdete také několik velkých ploch přírodních parků a chráněných území, kde je také zakázána pyrotechnika. Zákaz se mimo jiné vztahuje na celé údolí Prokop a jeho okolí, od Hlubočepu po Řeporyje. Další velkou oblastí, kde jsou hry s pyrotechnikou zakázány, je vrch Vidoule v Praze 5, který sahá až k Plzeňské ulici a okolí Motolu. Zakázanou zónou je také obora Hvězda a celé údolí Divoká Šárka, které se táhne po okraji Prahy 6 k přírodní památce Baba. Pyrotechnické hry jsou zakázány také z druhého břehu, který bezprostředně sousedí s Prahou 6. Zákaz platí pro celé povodí v Troji a zejména v okolí zoo. V údolí potoka Krč a okolních lesů se nachází také velká zakázaná oblast a celý přírodní park kolem přehrady v Hostivaři.

Členové rady rovněž poukázali na to, že střelba pyrotechniky je zakázána v blízkosti lůžkových zařízení, domovů pro seniory nebo domovů pro zdravotně postižené. Zákaz se vztahuje také na 250 metrů v blízkosti úkrytů pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární péči, jakož i v blízkosti zoo.

V Praze je takových míst poměrně dost, takže milovníci pyrotechniky by si měli mapu vždy prohlédnout. Například na Smíchově není povoleno střílet kolem Arbesovy náměstí kvůli veterinární klinice, proto zde vznikl relativně omezený prostor, pyrotechnika může být použita pouze na Kinského náměstí před budovou soudu. Zbytek Smíchova není tak zakázaný, ale lidé musí být na nábřeží opatrní.

Část Prahy 2 v blízkosti náměstí Míru již nepatří do památkové rezervace, ale existuje také řada míst, v jejichž blízkosti není dovoleno střílet. Lůžková zařízení se nacházejí zde v ulicích Lublaň a Londýnská, poloměr 250 metrů od nich sahá do jižní poloviny Mírového náměstí a zabírá celé Tylovo náměstí. Poměrně velká zakázaná oblast ve Vršovicích je také mezi místním železničním nádražím a Ruskou ulicí, kde je několik zařízení, v jejichž blízkosti nesmí být hluk. Jinak je na Vinohradech relativně velká „povolená“ zóna, ale kolem vinohradské nemocnice musí být lidé opatrní. Bez obav můžete střílet také ve Strašnicích nebo ve velké části Vršovic v Praze 10.

V Nuslích je to zakázáno pouze v blízkosti nemocnice ve vazební věznici Pankrác. V Dejvicích je také relativně velká povolená zóna kolem Vítězného náměstí. Naopak letos se nebude střílet v parku na nedaleké Letné, kde se každoročně scházejí davy lidí. Zákaz se vztahuje také na celé území Stromovky. V ulicích mezi Letenskou plání a Holešovicemi je několik lůžkových zařízení, proto se nesmí střílet například na Letenském náměstí nebo v okolí OC Stromovka a v ulicích kolem Veletržního paláce. O něco dále v Holešovicích si lidé mohou užít pyrotechniku, ale nesmí se dostat příliš blízko k řece.

Jak zabránit zranění?

I když oslavy příchodu nového roku budou letos pravděpodobně skromnější než loni, hasiči budou stále připraveni ve zvýšeném počtu. “V pohotovosti budou nejméně čtyři dobrovolnické jednotky. V posledních letech jsme v Praze zasahovali při asi 50 požárech způsobených zábavní pyrotechnikou,” uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. K požárům nejčastěji dochází při oslavách v důsledku zanedbání bezpečnostních předpisů, často hoří odpadové nádoby nebo louky a pastviny. Hasiči také očekávají, že lidé budou střílet pyrotechniku ​​z oken a balkonů, aby se nedostali.

Stovky policistů budou také dohlížet na bezpečnost, vymáhání práva a příslušné předpisy. „V případě zjištění porušení nařízení budou policisté upozorňovat občany a návštěvníky Prahy na porušení předpisů a nutnost je dodržovat,“ uvedla policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Pojďme oslavovat soustředěně, volá Boletus

Před Vánoci primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval obyvatele Prahy, aby příchod nového roku oslavili důkladněji v kruhu rodiny. Rovněž vyzval Pražany k vzájemné ohleduplnosti v případě pyrotechniky. Letos nebude probíhat novoroční videomapování, které loni nahradilo tradiční ohňostroj. “Pokud to finanční prostředky města dovolí v příštím roce, rádi se k oslavám vrátíme v podobě videomappingu s hudbou. Já osobně bych ale upřednostňoval dronovou show. Divoká palba pyrotechniky je prostě relikvií, která je se vzdal v dalších evropských hlavních městech, “řekl o plánech do budoucna.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Politika

Důchodci se můžou těšit na další velkou podporu od vlády. Maláčová chytá toto!

V minulém roce se těšili důchodci podporám od vlády. Stát je podpořila jednorázový příspěvek ve výši pět tisíc korun, kterým jim chtěla alespoň částečně kompenzovat utrpení způsobené opatřeními souvisejícími s epidemií koronavirů a také vyrovnat jejich rozpočty ovlivněné vyšší inflací.

To bude rozhodujícím faktorem v tom, zda důchodci také letos obdrží roušku. Pokud se budou ceny v Česku pohybovat stejně vysoko jako minulý rok vláda navrhne příspěvek na potřebné věci.

„Pokud to bude letos nutné, sociální demokracie to navrhne,“ uvedla Jana Maláčová na tiskové konferenci vlády. „Ekonomický rozvoj je letos důležitý. Máme polovinu ledna, myslím, že to bude vidět v příštích měsících.“

Podpory pro důchodce bylo v minulém roce velkým tématem a do teď je. Debata začala v létě, kdy koaliční strany soupeřily o to, kdo by přidal další důchodce. Opozice a velká část veřejnosti to před krajskými volbami považovala za úplatek velké skupiny voličů.

Rouškovné se navíc objevil na stole v době, kdy se zdálo, že nejhorší část epidemie byla odvrácena a že v rozpočtu zbývají peníze na jednorázový dárek. Ale pak začala epidemie s nebývalou silou, ale vláda už neměla sílu ustoupit od slibu důchodcům.

Sociální demokracie prostřednictvím ministryně Jany Maláčové potvrdila, že podporu typu rouškovné považuje za velmi pozitivní krok. Kromě možného pokračování připravuje pro tento rok také důchodovou reformu. Je však nepravděpodobné, že by to mohla tvrdit. Hnutí ANO s tím nesouhlasí.

Pokračovat ve čtení

Politika

Jestli bude šíření britské mutace o 40% agresivnější, nastolíme o dost tvrdší opatření. Ve hře je zákaz rodinných návštěv

V Česku už je potvrzená Britská mutace covid – 19 a předpokládá se, že se bude rychle šířit a agresivněji chovat. O tomto kmenu už víme že je o 40% nakažlivější a rychleji se šíří. S tímto je spojeno přísnější opatření a větší obezřetnost.

Zákaz rodinných návštěv

Ve hře je zákaz rodinných návštěv. Vláda žádá lidi aby se snažili být co nejvíc obezřetní při návštěvách svých starších příbuzných. Zákaz rodinných návštěv je myšlen tak, že tím vláda chce chránit důchodce, které jsou v domově důchodců a jsou ta nejrizikovější skupina v naší zemi. Pozor toto opatření ještě nebylo projednáno. Ale je možné, že ho vláda projedná a schválí.

Vláda v tuto chvíli předělává celý protiepidemický systém PES aby byl připravený na novou britskou mutaci.

„Vlna, která může sledovat aktuální vlnu, může logicky přijít. Je vysoce pravděpodobné, že je způsobena mutovaným virem, který je agresivnější a šíří se rychleji. Pokud se šíří o 40% rychleji, je třeba mít na paměti, že opatření musí být přiměřeně přísnější, zastavit to, tj. přísnější než stávající opatření, “upřesnil pro ŽivotvČeska.cz uznávaný epidemiolog Roman Prymula s tím, že Česko v žádném případě neočekává snadné časy.

V polovině prosince byla v Anglii hlášena takzvaná britská mutace nového typu koronaviru. Nakažlivější varianta infekce byla dosud prokázána například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku s podezřením na výskyt mutace hlášenou Rakouskem. Podle různých odhadů mohl mít kmen na našem území dominantní postavení ve srovnání se současným kmenem někdy kolem března.

Pokračovat ve čtení

Politika

jak dlouho trvá než se člověku vytvoří imunita po očkování. Pozor je tu riziko se nakazit i po vakcíně

V posledních dnech je nejvíce diskutovaným tématem jak rychle se u člověka vytvoří imunita po očkování. V tuto chvíli jsou pro Česko schváleny dvě vakcíny a to tyto = Pfizer/ Biontech a Moderna. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly je v aktivaci imunity po očkování malinký rozdíl.

Rozhodující je reakce imunitního systému s očkovací látkou. Podle charakteru se rozlišuje protilátka a buněčná a imunitní odpověď na přítomný vir, se kterým se pacient setkal.

“Lidi si kladou velmi častou otázku, za jak dlouho se nastartuje imunita po očkování. ” Imunita po očkování se z pravidla projevuje do 14 dnů od očkování.U koronaviru se názory odborníků rozcházejí. U vakcíny Pfizer/ Biontech očkovaný pacient až týden po druhé várce, to znamená že to může trvat až měsíc po očkování. Výrobci Moderny tvrdí, že je člověk imunní už 1č dnů po druhé várce, což vychází na 6 týdnů po zahájení očkování” Vysvětlil nejasnosti Prymula

Lidé, kteří měli covid-19, budou pravděpodobně imunní vůči této nemoci po dobu nejméně pěti měsíců. Podle britské studie, kterou ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Podle vědců však existují důkazy, že i lidé s protilátkami v těle mohou pokračovat v přenosu a šíření koronaviru.

Odborníci poznamenávají, že ve své studii nezkoumali protilátky, které se tvoří po podání vakcín covid-19. Chtějí se jim věnovat v následném výzkumu. Chtějí také zjistit, zda protilátky mohou v těle trvat déle než pět měsíců po covid-19.

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Politika2 hodinami před

Důchodci se můžou těšit na další velkou podporu od vlády. Maláčová chytá toto!

V minulém roce se těšili důchodci podporám od vlády. Stát je podpořila jednorázový příspěvek ve výši pět tisíc korun, kterým...

Stalo se2 hodinami před

Podle předpovědi slepé baby Vangy nám rok 2021 přinese opravdu náročné překážky: “budeme svědky ničivých událostí, které změní osud lidstva.”

Tento rok byl pro většinu z nás opravdu náročnou výzvou a tak očekáváme, že rok 2021 nám vynahradí všechny zameškané...

Humor3 hodinami před

Vtip dne: šéf se chce milovat, se svou sekretářkou

Šéf si chtěl užít se svou krásnou mladou sekretářkou ve své kanceláři, na svém velkém koženém křesle. Ale sekretářka měla...

Zajímavosti3 hodinami před

6 věcí, které by si měli pamatovat všichni kmotři. Mnoho lidí o tom ani neví

Při rozhodování o křtu dětí se setkáváme s těžkou otázkou: koho si vybrat kmotrů? Víte, jaké povinnosti mají kmotři? Téměř...

Zajímavosti3 hodinami před

96 letá žena prodává dům ve kterém nebyl nikdo více než 60 let. Neuvěříte, jaký poklad ukrývá

Nikdy Nesuď knihu podle obalu a nikdy Nesuď dům podle toho, jak vypadá zvenku. Když se řekne starý dům nebo...

Humor3 hodinami před

Byli sami ve výtahu na policejní stanici. To co natočila kamera nyní obíhá celý svět

Zástupce šerifa, Tony Scherb z amerického El Pasa, nedávno odešel do důchodu po 29 dlouhých letech služby. Vždy měl a...

Zajímavosti3 hodinami před

Muž zachránil psa z ulice. Po několika týdnech nemohl uvěřit co se stalo!

Americký Pit Bull teriér a americký stafordšírský teriér jsou psi, kteří vyvolávají spoustu emocí – někteří je milují, jiní se...

Humor3 hodinami před

Kůň měl až po krk nošení tlustých turistů. To, co zaznamenala kamera, pobaví každého k slzám!

Podívejte se na velmi vtipné video, které ukazuje koně přepravujícího dva docela „velké“ turisty. Samozřejmě nás pobavilo, co se stalo,...

Politika4 hodinami před

Jestli bude šíření britské mutace o 40% agresivnější, nastolíme o dost tvrdší opatření. Ve hře je zákaz rodinných návštěv

V Česku už je potvrzená Britská mutace covid – 19 a předpokládá se, že se bude rychle šířit a agresivněji...

Politika4 hodinami před

jak dlouho trvá než se člověku vytvoří imunita po očkování. Pozor je tu riziko se nakazit i po vakcíně

V posledních dnech je nejvíce diskutovaným tématem jak rychle se u člověka vytvoří imunita po očkování. V tuto chvíli jsou...

Oblíbené