Letošní oslavy Nového roku se budou hodně lišit od toho, na co jsou Pražané zvyklí. Během oslav nebude centrum zaplavovat tisíce turistů, a co je nejdůležitější, bude zde všudypřítomný ohňostroj.
Letos bez ohňostrojů
V letošním roce obec s heslem „letos bez petard“ zakázala používání zábavní pyrotechniky na velké části území Prahy. Týká se to hlavně centra, ale také řady dalších míst. Za porušení vyhlášky jsou také značné pokuty. Kde mohou lidé letos bez obav vypustit rakety?
Podle nich radní po negativních zkušenostech z minulých let podle nich přišli se zákazem. Centrum města pravidelně patřilo hlavně milovníkům pyrotechniky a návštěvníkům ze zahraničí. “Každoročně to při oslavách Nového roku připomínalo bojiště. Často docházelo k různým zraněním nejen lidí, ale i zvířat,” uvedl k vyhlášce náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), který má na starosti životní prostředí. . Letos to však bude hodně jiné. Stupeň PES, takže každý by měl být doma nejpozději do 21:00.
Zákaz v celém centru
Centra města se dotýká také zákaz pyrotechniky, která letos nemusí být odpálena v celé památkové rezervaci, která zahrnuje Staré a Nové Město, Malou Stranu a Hradčany, kde je ohraničena ulicemi Milady Horákové a Strahova. Pyrotechnika je proto zakázána i na Újezdě, do památkové rezervace patří i velká část Prahy 2 v okolí Vyšehradu a Albertova.
Zákaz pyrotechniky platí i pro okolí vodních toků, takže lidé si musí odpustit rakety na nábřeží v celé Praze. Na ostrovech a na pevnině široké 50 metrů od pobřeží není dovoleno střílet. Milovníci pyrotechniky musí být opatrní nejen v okolí Vltavy, ale také rybníků, nádrží, přehrad a potoků protékajících hlavním městem, jako jsou Botič nebo Rokytka.
Přírodní rezervace a parky
Na mapě Prahy najdete také několik velkých ploch přírodních parků a chráněných území, kde je také zakázána pyrotechnika. Zákaz se mimo jiné vztahuje na celé údolí Prokop a jeho okolí, od Hlubočepu po Řeporyje. Další velkou oblastí, kde jsou hry s pyrotechnikou zakázány, je vrch Vidoule v Praze 5, který sahá až k Plzeňské ulici a okolí Motolu.
Zakázanou zónou je také obora Hvězda a celé údolí Divoká Šárka, které se táhne po okraji Prahy 6 k přírodní památce Baba. Pyrotechnické hry jsou zakázány také z druhého břehu, který bezprostředně sousedí s Prahou 6. Zákaz platí pro celé povodí v Troji a zejména v okolí zoo. V údolí potoka Krč a okolních lesů se nachází také velká zakázaná oblast a celý přírodní park kolem přehrady v Hostivaři.
Zákaz kolem obydlených oblastí
Členové rady rovněž poukázali na to, že střelba pyrotechniky je zakázána v blízkosti lůžkových zařízení, domovů pro seniory nebo domovů pro zdravotně postižené. Zákaz se vztahuje také na 250 metrů v blízkosti úkrytů pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární péči, jakož i v blízkosti zoo.
V Praze je takových míst poměrně dost, takže milovníci pyrotechniky by si měli mapu vždy prohlédnout. Například na Smíchově není povoleno střílet kolem Arbesovy náměstí kvůli veterinární klinice, proto zde vznikl relativně omezený prostor, pyrotechnika může být použita pouze na Kinského náměstí před budovou soudu. Zbytek Smíchova není tak zakázaný, ale lidé musí být na nábřeží opatrní.
Kde dále je padl zákaz
Část Prahy 2 v blízkosti náměstí Míru již nepatří do památkové rezervace, ale existuje také řada míst, v jejichž blízkosti není dovoleno střílet. Lůžková zařízení se nacházejí zde v ulicích Lublaň a Londýnská, poloměr 250 metrů od nich sahá do jižní poloviny Mírového náměstí a zabírá celé Tylovo náměstí. Poměrně velká zakázaná oblast ve Vršovicích je také mezi místním železničním nádražím a Ruskou ulicí, kde je několik zařízení, v jejichž blízkosti nesmí být hluk. Jinak je na Vinohradech relativně velká „povolená“ zóna, ale kolem vinohradské nemocnice musí být lidé opatrní. Bez obav můžete střílet také ve Strašnicích nebo ve velké části Vršovic v Praze 10.
V Nuslích je to zakázáno pouze v blízkosti nemocnice ve vazební věznici Pankrác. V Dejvicích je také relativně velká povolená zóna kolem Vítězného náměstí. Naopak letos se nebude střílet v parku na nedaleké Letné, kde se každoročně scházejí davy lidí. Zákaz se vztahuje také na celé území Stromovky. V ulicích mezi Letenskou plání a Holešovicemi je několik lůžkových zařízení, proto se nesmí střílet například na Letenském náměstí nebo v okolí OC Stromovka a v ulicích kolem Veletržního paláce. O něco dále v Holešovicích si lidé mohou užít pyrotechniku, ale nesmí se dostat příliš blízko k řece.
Jak zabránit zranění?
I když oslavy příchodu nového roku budou letos pravděpodobně skromnější než loni, hasiči budou stále připraveni ve zvýšeném počtu. “V pohotovosti budou nejméně čtyři dobrovolnické jednotky. V posledních letech jsme v Praze zasahovali při asi 50 požárech způsobených zábavní pyrotechnikou,” uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. K požárům nejčastěji dochází při oslavách v důsledku zanedbání bezpečnostních předpisů, často hoří odpadové nádoby nebo louky a pastviny. Hasiči také očekávají, že lidé budou střílet pyrotechniku z oken a balkonů, aby se nedostali.
Stovky policistů budou také dohlížet na bezpečnost, vymáhání práva a příslušné předpisy. „V případě zjištění porušení nařízení budou policisté upozorňovat občany a návštěvníky Prahy na porušení předpisů a nutnost je dodržovat,“ uvedla policejní mluvčí Violeta Siřišťová.
Pojďme oslavovat soustředěně, volá Boletus
Před Vánoci primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval obyvatele Prahy, aby příchod nového roku oslavili důkladněji v kruhu rodiny. Rovněž vyzval Pražany k vzájemné ohleduplnosti v případě pyrotechniky. Letos nebude probíhat novoroční videomapování, které loni nahradilo tradiční ohňostroj. “Pokud to finanční prostředky města dovolí v příštím roce, rádi se k oslavám vrátíme v podobě videomappingu s hudbou. Já osobně bych ale upřednostňoval dronovou show. Divoká palba pyrotechniky je prostě relikvií, která je se vzdal v dalších evropských hlavních městech, “řekl o plánech do budoucna.