Česko čelí vážné situaci kvůli epidemii koronavirů. Očkování se pro mnohé stalo nadějí, která by mohla být východiskem z dlouhodobé krize země. V souvislosti s vakcínou však vyvstalo několik problémů. Jedním z nich jsou údajné vedlejší účinky, které začínají hlásit Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv stále více vakcín. „Vždy zůstane v době podezření na vedlejší účinky,“ uvedla mluvčí SÚKL.
Očkování proti viru SARS-CoV-2 je předmětem mnoha kontroverzních diskusí, zejména kvůli tomu, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje během jednoho měsíce celkem 198 případů nežádoucích účinků souvisejících s drogami. očkovací období. Poukazuje však na to, že se nejedná o prokázané vedlejší účinky – v některých případech může jít pouze o náhodu nebo očkovaní lidé mohou některé nežádoucí účinky například nesprávně pojmenovat.
“Zprávy, které přicházejí do Státního ústavu pro kontrolu léčiv, budou vždy podezřelé. Jakmile je SÚKL obdrží, začne je ověřovat a bude hledat širší souvislosti. Pouze časové souvislosti,” uvedla mluvčí Státního ústavu Klára Brunclíková. pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Aktuální počet hlášení byl 198 a nejčastěji zmiňovanou reakci v místě vpichu hlásilo 81 lidí. 50 očkovaných pak mělo neurologické problémy – závratě, bolesti hlavy, mdloby, třes nebo parestézie (brnění, pálení, brnění, pozn. Red.).
Celkem 33 lidí uvedlo bolest svalů, kloubů a svalovou slabost. Nevolnost, průjem, zvracení nebo potíže s polykáním poté podle statistik SÚKL zaregistrovalo 32 osob, které podstoupily očkování.
Počet nahlášených podezření bude aktualizován každý týden. „Počty budou aktualizovány jednou týdně ve čtvrtek,“ uvedla mluvčí SÚKL.
Pokud má osoba po očkování jakékoli příznaky nebo se necítí dobře, měla by postupovat následovně.
“Měl by nejdříve kontaktovat svého lékaře. Pokud se očkovaná osoba necítí dobře a neočekávají se žádné vedlejší účinky (jako je bolest v místě vpichu), měl by být konzultován lékař. Je také možné se dohodnout, zda je potřeba nežádoucí účinek být hlášen a zda bude hlášení podáno lékařem nebo samotným pacientem. Formuláře pro hlášení jsou snadno vysledovatelné na webu sukl.cz, “dodala Klára Brunclíková.